Skip to content

Producent okien i drzwi od 1999 roku

Gdańska Fabryka Okien Logo

+48 58 320 22 11
biuro@gfo.com.pl

Dofinansowanie na nowe okna

Obecnie główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest brak lub niewłaściwa termomodernizacja budynków mieszkalnych. Prawidłowe docieplenie oraz kompleksowa termomodernizacja w budynkach jednorodzinnych powinna wiązać się z wymianą starych i nieefektywnych okien na energooszczędne okna PCV. Na takie, które spełniają obecnie i przyszłe normy związane z energooszczędnością.

Program Czyste Powietrze 2.0

Zainicjowana przez Gdańską Fabrykę Okien kampania zachęcać ma właścicieli budynków do działań, które korzystnie wpłyną na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz związana z nią wymiana stolarki okiennej to jedne z głównych zakresów prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju Programu Czyste Powietrze 2.0. Termomodernizacja domu oraz związana z nią wymiana okien, drzwi i bram garażowych jest niezawodnym sposobem na znaczą poprawę efektywności energetycznej budynku. Również na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń zimą i chłodzeniem ich latem.

Dofinansowanie na nowe okna 00
Dofinansowanie na nowe okna 00

Dzięki programowi Czyste Powietrze 2.0 właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych mają szansę uzyskać dofinansowanie do wymiany starych i nieafektywnych źródeł ciepła. Program Czyste Powietrze obejmuje zakup i montaż okien, drzwi zewnętrznych, drzwi oraz bram garażowych. Ale jedynie takich, które spełniają wymagania wszystkich aktualnych i przyszłych norm izolacji termicznej, a także ich demontaż.

Dofinansowanie na nowe okna 01
Dofinansowanie na nowe okna 01

Dlaczego to właśnie okna są ważne w kontekście termomodernizacji? Przez okna ucieka nawet 40% ciepła. O ich szczelności decyduje współczynnik przenikania ciepła oznaczany literką U, a także współczynnik przepuszczalności energii cieplnej oznaczany literką g. Im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz i tym lepsze parametry posiadają okna. Spore znaczenie ma także liczba szyb – okno z pakietem trzyszybowym będzie bardziej energooszczędne niż okno z dwoma szybami. Liczba szyb w profilu okiennym jest szczególnie ważna, ponieważ stanowi nawet 85% powierzchni okna.

Dofinansowanie na nowe okna 02
Dofinansowanie na nowe okna 02

Obecnie realizowana jest druga część programu Czyste Powietrze, który będzie trwał do 2029 roku. Projekt ulgi termomodernizacyjnej pozwala uzyskanie dotacji nawet do 53 tyś zł. Dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze 2.0 mamy szansę uzyskać również dofinansowanie na zakup, wymianę i montaż takich urządzeń i instalacji jak piece, kotły, pompy ciepła czy dofinansować docieplenie budynku. Jeśli więc myślisz o termomodernizacji swojego domu i wymianie stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej, warto byś zastanowił się nad możliwościami jakie umożliwia program Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna. Nasi doradcy handlowi z przyjemnością doradzą i odpowiedzą na pytania o możliwościach związanych z dopłatą do wymiany okien i drzwi.

Przydatne linki: