Skip to content

Jakie okna tarasowe do domu wybrać?

Co warto wiedzieć przed zakupem okien tarasowych? Jaki rodzaj będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Jakie okna tarasowe do domu wybrać?

Jakie okna tarasowe do domu wybrać?

Okna tarasowe stanowią istotny element architektury, który łączy wnętrze domu z otaczającą go naturą, oferując zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne korzyści. Dzięki nim pomieszczenia stają się jaśniejsze, a mieszkańcy mogą cieszyć się pięknymi widokami. Wybór odpowiednich okien tarasowych może być jednak wyzwaniem, ze względu na szeroką gamę dostępnych opcji oraz wpływ na koszty inwestycji. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom okien tarasowych, ich cenom oraz kluczowym aspektom. Abyśmy wiedzieli jakie okna tarasowe do domu wybrać oraz na które warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu takiego wyboru.

🕙 Szacunkowy czas czytania: 12 minut.

Jakie są rodzaje okien tarasowych?

Jak wszyscy doskonale wiemy, nieważne czy budując dom, czy inwestycje wybór odpowiednich okien tarasowych to kluczowa decyzja, która wpływa na przyszły komfort użytkowania, estetykę wnętrza oraz efektywność energetyczną budynku. Na rynku dostępne są różne rodzaje okien tarasowych. Ogólnie przyjmuje się następujący podział:

Każdy z tych typów ma swoje unikalne cechy, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie. Czym różni się HST od PSK?

Jakie okna tarasowe do domu wybrać 01

System HST, czyli drzwi przesuwne.

Okna tarasowe w systemie HST to rozwiązanie idealne dla osób ceniących wygodę i nowoczesny design. W systemie tym, skrzydło okna lekko unosi się przed przesunięciem. Dzięki temu systemowi można łatwo przesuwać nawet bardzo duże i ciężkie przeszklenia, zachowując nowoczesny design. System HST umożliwia tworzenie bardzo dużych okien, co pozwala na maksymalne doświetlenie wnętrz i podziwianie widoków. Mechanizm podnoszono-przesuwny jest lekki i łatwy w obsłudze, co zwiększa komfort użytkowania. Ponadto okna w systemie HST zapewniają wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną. To wprost przekłada się na oszczędność energii i komfort akustyczny.

Zobacz na filmie różnice Smart Slide Evo Drive+ i HST Veka Motion.

System PSK, czyli drzwi uchylno-przesuwne.

Okna tarasowe w systemie PSK (uchylno-przesuwne) łączą w sobie funkcję uchylania i przesuwania. Dzięki specjalnemu mechanizmowi, skrzydło okna można najpierw uchylić, a następnie przesunąć w bok. To rozwiązanie jest praktyczne i funkcjonalne szczególnie w pomieszczeniach, gdzie zależy nam na efektywnej wentylacji bez konieczności całkowitego otwierania. System PSK pozwala na otwieranie okna bez zajmowania dodatkowej przestrzeni wewnątrz pomieszczenia. Okna uchylno-przesuwne są wszechstronne i nadają się zarówno do mniejszych, jak i większych przeszkleń.

Standardowe drzwi balkonowe.

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są okna zintegrowane z drzwiami balkonowymi. Tego typu okna są popularne ze względu na swoją prostotę i funkcjonalność. Drzwi balkonowe mogą być otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz, natomiast okna mogą być stałe lub uchylne.

Jakie okna tarasowe do domu wybrać 02
Standardowe drzwi balkonowe

Z czego wykonane są okna tarasowe?

Materiały, z których wykonane są okna tarasowe, mają kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu i ceny. Okna aluminiowe są synonimem nowoczesności i elegancji. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, co pozwala na tworzenie bardzo dużych przeszkleń bez obawy o stabilność konstrukcji. Aluminium jest materiałem lekkim, odpornym na korozję i łatwym w utrzymaniu. Do zalet zaliczymy to, że okna aluminiowe są wyjątkowo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Aluminium pozwala na tworzenie wąskich, eleganckich profili, co przekłada się na nowoczesny wygląd okien. Możliwość malowania na dowolny kolor oraz różnorodność wykończeń sprawiają, że okna aluminiowe pasują do każdego stylu architektonicznego.

Okna PVC są najpopularniejszym wyborem na rynku stolarki okiennej, głównie ze względu na ich stosunkowo niską cenę i dobre właściwości użytkowe, stanowią około 80% wszystkich okien i drzwi w Polsce. PVC jest materiałem odpornym na warunki atmosferyczne, łatwym w utrzymaniu i zapewniającym dobrą izolację termiczną. Okna PVC oferują doskonałą izolacyjność termiczną i akustyczną, co przyczynia się do oszczędności energii. PVC jest materiałem odpornym na wilgoć, korozję i promieniowanie UV. To zapewnia długą żywotność okien. Okna PVC są bardziej ekonomiczne w porównaniu do okien wykonanych z innych materiałów, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu Klientów.

Przeczytaj także:   Montaż warstwowy Premium
Jakie okna tarasowe do domu wybrać 03

W Gdańskiej Fabryce Okien oferujemy bogatą ofertę drzwi tarasowych. Systemy HST, PSK i SMART EVO występują w różnych wariantach. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Każdy rodzaj systemu ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji zakupowej. Materiał, z którego wykonane są okna, ma znaczący wpływ na ich cenę, trwałość oraz właściwości izolacyjne. Inwestycja w wysokiej jakości okna tarasowe może znacząco poprawić komfort życia, zwiększyć wartość nieruchomości oraz przyczynić się do oszczędności energii. Warto więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe, aby dokonać najlepszego wyboru. Pomocnym może okazać się artykuł: Które okna przesuwne wybrać?

Jakie są zalety dużych okien tarasowych?

Zastosowanie dużych okien tarasowych w domach jest obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dzięki nim wnętrza wyglądają nowocześnie, są bardziej przestronne i zyskują na estetyce. Przyjrzyjmy się zatem korzyściom, jakie mogą wyniknąć z montażu dużych okien.

W domach jednorodzinnych stolarka okienna może występować w różnych rozmiarach – od tradycyjnych po panoramiczne okna, a nawet okna sięgające od podłogi do sufitu. Jedną z głównych zalet dużych okien jest jasność wnętrz. Przez okna o dużej powierzchni wpada dużo naturalnego światła, co sprawia, że pomieszczenia są jasne i słoneczne. Przez to pomieszczenia stają się bardziej przytulne i ciepłe. Ma to szczególne znaczenie jesienią i zimą, gdy dni są krótsze, a naturalnego światła jest mniej niż latem czy wiosną. Kolejną korzyścią jest oszczędność energii. Dzięki dużym przeszkleniom, które przepuszczają więcej światła, w pomieszczeniach dłużej jest widno, co redukuje konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia w ciągu dnia, obniżając tym samym rachunki za prąd.

Jakie okna tarasowe do domu wybrać 04

Dodatkowo, więcej światła oznacza więcej ciepła. To pomaga w ogrzaniu wnętrz w chłodniejsze miesiące. Estetyka i przestronność to kolejne atuty dużych okien. Wnętrza z dużymi przeszkleniami wydają się bardziej przestronne niż te z mniejszymi oknami. Duże okna tworzą wrażenie otwartej przestrzeni i dodają lekkości wnętrzom. Ponadto, dzięki dużym przeszklonym powierzchniom, budynek zyskuje nowoczesny i elegancki wygląd również z zewnątrz. Przestrzeń domowa płynnie łączy się z ogrodem, patio czy tarasem, co jest kolejną korzyścią. Niejako wynikiem takiego rozwiązania jest panorama za oknem. Okna wychodzące na ogród, taras, łąki czy lasy sprawiają, że przebywanie we wnętrzach staje się przyjemniejsze. Ładny widok za oknem sprzyja relaksowi i daje poczucie bycia bliżej natury. Okna i drzwi tarasowe, które sięgają niemal od podłogi do sufitu, otwierają budynek na otoczenie, pozwalając na podziwianie widoków, obserwowanie gwiazd czy cieszenie się wschodami i zachodami słońca bez konieczności wychodzenia z domu.

Jakie są wady dużych okien tarasowych?

Montaż dużych przeszkleń wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i niedostatkami. Po pierwsze, duże okna mogą być bardzo kosztowne w zakupie i montażu. Wymagają solidniejszej konstrukcji ram i często dodatkowych wzmocnień, co również wpływa na cenę. Kolejnym wyzwaniem jest kwestia izolacyjności termicznej. Duże powierzchnie szklane niskiej jakości mogą prowadzić do większych strat ciepła w zimie oraz przegrzewania pomieszczeń latem, co może zwiększać koszty ogrzewania i chłodzenia. Wymaga to zastosowania specjalnych szyb o lepszych parametrach izolacyjnych, co z kolei podnosi koszt okien.

Jakie okna tarasowe do domu wybrać 05

Zwróćmy również uwagę na to, że duże okna, zwłaszcza na parterze, mogą prowadzić do uczucia braku prywatności. Wnętrze domu jest bardziej widoczne z zewnątrz. Konieczne może okazać się zastosowanie zasłon, rolet lub innych rozwiązań, które pozwolą zachować prywatność domowników. Czyszczenie i konserwacja dużych okien to kolejne wyzwanie. Większe przeszklenia wymagają więcej pracy przy utrzymaniu ich w czystości. Szyby trzeba regularnie myć, a ramy konserwować, co może być bardziej czasochłonne. Montaż dużych okien w domach jednorodzinnych niesie ze sobą wiele korzyści, niemniej jednak, wiąże się to także z wyzwaniami, takimi jak wyższe koszty, możliwe problemy z izolacyjnością termiczną, brakiem prywatności oraz konieczność częstszej konserwacji. Zatem jakie okna tarasowe do domu wybrać? Znamy już ich wady i zalety.

Przeczytaj także:   Okna PCV z nakładką aluminiową

Ile kosztuje montaż okna tarasowego?

Montaż okna tarasowego to na pewno ważna inwestycja. Koszty montażu okna tarasowego zależą od jego rodzaju, użytych materiałów, wielkości przeszklenia, a także dodatkowych prac instalacyjnych. Co zatem wpływa na cenę okna tarasowego oraz kiedy warto planować zakup i montaż okien, aby zminimalizować koszty? Jakie okna tarasowe do domu wybrać?

W tym miejscu warto wspomnieć, że cena za metr kwadratowy dużych przeszkleń jest wyższa niż za standardowe okna. Dlatego wybór okien tarasowych może podnieść całkowity koszt budowy domu lub jego remontu. Systemy podnoszono-przesuwne (HST) i uchylno-przesuwne (PSK) różnią się ceną, przy czym okna HST są zazwyczaj droższe ze względu na bardziej skomplikowany mechanizm. Zasadniczo również im większe okno, tym wyższy będzie jego koszt. Duże przeszklenia wymagają więcej materiału oraz solidniejszej konstrukcji ram, co wprost przekłada się na cenę. Koszt może wzrosnąć, jeśli wybierzesz okna z dodatkowymi funkcjami, takimi jak specjalne powłoki przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne czy systemy antywłamaniowe. Również cena montażu wielkogabarytowych systemów okiennych będzie wyższa, niż okien standardowych. W szczególnych przypadkach koszty mogą wzrosnąć drastycznie, jeśli wymagana będzie zmiana konstrukcyjna budynku.

Jakie okna tarasowe do domu wybrać 06

Kiedy najlepiej kupić okna tarasowe do domu?

Najtańszym okresem na zakup okien jest zazwyczaj koniec sezonu budowlanego, czyli późna jesień i zima. W tym czasie producenci i dystrybutorzy często oferują promocje i rabaty, aby zwiększyć sprzedaż w okresie mniejszego popytu. Warto obserwować naszą firmę w mediach społecznościowych, gdzie informujemy o najnowszych promocjach, ale i nowościach na rynku! Cyklicznie organizujemy akcje promocyjne i rabaty dla naszych klientów.

Ile kosztują i jakie okna tarasowe do domu wybrać?

Duże przeszklenia, które sięgają od podłogi do sufitu, są znacznie droższe niż standardowe okna. Koszt takich okien zależy od wybranego systemu, materiału i dodatkowych opcji. Koszt dużych okien podnoszono-przesuwnych HST będzie droższy od systemu PSK. Okna uchylno-przesuwne PSK są nieco tańsze, ale również droższe od standardowych rozwiązań. Oprócz kosztu samego okna, należy uwzględnić również koszt montażu oraz ewentualnych prac budowlanych, które mogą być konieczne przy instalacji dużych przeszkleń. Montaż dużych okien może być bardziej skomplikowany i czasochłonny, co również podnosi koszty.

Potrzebujesz informacji?

Jeśli planujesz kupić lub wymienić okna, a nie wiesz od czego zacząć, to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi. Przedstaw swoje oczekiwania, a resztą zajmiemy się my!

Montaż okna tarasowego to inwestycja, która może znacząco podnieść komfort użytkowania domu oraz jego wartość estetyczną i rynkową. Koszt montażu zależy od wielu czynników, w tym rodzaju okna, materiału, wielkości przeszklenia i dodatkowych opcji. Najtańszym okresem na zakup okien jest zwykle późna jesień i zima, kiedy można liczyć na atrakcyjne promocje. Duże przeszklenia, choć drogie, oferują niesamowite widoki i maksymalne doświetlenie wnętrz, co czyni je popularnym wyborem w nowoczesnej architekturze.

Oceń, czy artykuł spełnił Twoje oczekiwania?

5/5 - (3 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt