Skip to content

Montaż drzwi tarasowych na podwalinach

W tradycyjnym budownictwie drewnianym stosowało się i nadal stosuje ważny element konstrukcyjny –  podwalinę. Jest to solidna belka zakotwiona do ceglanego lub kamiennego fundamentu. Stanowi ona podstawę dla ścian nośnych.

Podobną funkcję dla drzwi tarasowych pełni warstwa materiału między fundamentem lub stropem a ościeżnicą lub progiem drzwi wiodących na taras lub balkon. Bardzo złą, trudną do wyplenienia praktyką jest podkładanie pod drzwi przypadkowych materiałów budowlanych dostępnych na budowie, w celu wypełnienia często kilkudziesięciocentymetrowej luki między stolarką a konstrukcyjną warstwą betonu.

Prawidłowy montaż drzwi tarasowych.

Właściwym rozwiązaniem dla montażu drzwi tarasowych jest zastosowanie systemowych poszerzeń wykonanych z PVC. Nadają one odpowiednią sztywność części progowej i podprogowej, zapewniają absolutną szczelność i doskonałą izolację termiczną. Należy jednak pamiętać o izolacji przeciwwilgociowej. Powinna ona stanowić przedłużenie poziomej izolacji tarasu/balkonu w formie pionowego odcinka kończącego się pod progiem drzwi. Coraz powszechniejsze stają się też ciepłe, wypełnione pianką poliuretanową listwy transportowo-montażowe wykonane z PCV uzyskanego z recyklingu. Te posiadające w dolnej części miejsce na kotwy montażowe moduły, podobnie jak poszerzenia PCV, można ze sobą łączyć (piętrować) na pożądaną wysokość. Jak sama nazwa mówi, elementy te, także ze względu na wielką odporność na ściskanie, idealnie nadają się do transportowania nawet największych konstrukcji z miejsca produkcji na budowę.

Montaż drzwi tarasowych na podwalinach

Dla większych niż 20 cm prześwitów, szczególnie przy montażu szerokich konstrukcji, zaleca się system murowo-poszerzeniowy. Dolną część prześwitu wypełnia się odporną na przesunięcie warstwą pustaków. Dzięki czemu masa napierających z wnętrza wylewek nie wypaczy wielopiętrowych poszerzeń. Górna część otworu w tej metodzie jest zamknięta poszerzeniem/poszerzeniami lub ciepłymi listwami transportowo-montażowymi.
Dlatego montaż drzwi tarasowych warto zlecić wykwalifikowanej ekipie montażowej. Doświadczenie i dostęp do odpowiednich materiałów zapewni prawidłową eksploatację stolarki przez długie lata.

5/5 - (2 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt