Skip to content

Niski próg

Niski próg w drzwiach balkonowych to wykluczenie barier komunikacyjnych 💚 Na co zwrócić uwagę przed ich montażem? Jaki powinien być?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Niski próg w drzwiach balkonowych

Niski próg w drzwiach balkonowych

Drzwi tarasowe z niskim progiem lub zupełnie pozbawione progu wystającego ponad posadzkę są bezpieczniejsze od tradycyjnych drzwi balkonowych, których próg ma wysokość 4-7 cm. Jeśli kiedykolwiek potknąłeś się o próg podczas przechodzenia z domu na taras lub balkon, wiesz aż za dobrze, jak niewygodny może być próg. Niski próg balkonowy to rozwiązanie w sposób szczególny polecane w obiektach użytkowanych przez osoby niepełnosprawne, seniorów i dzieci.

Jeden płynny ruch drzwi balkonowych z niskim progiem i po rodzinnym śniadaniu możemy szybko przenieść się na przedpołudniową kawę wypitą we własnym ogrodzie. Natomiast popołudniowe spotkanie z przyjaciółmi szybko przeistoczy się w kolację pod rozgwieżdżonym niebem. To właśnie drzwi balkonowe niskoprogowe sprawiają, że poszczególne strefy płynnie przechodzą jedna w drugą. Znikają tradycyjne ściany, a wnętrze otwiera się na naturę i zupełnie nowe możliwości kompozycyjne. Teraz wszystko zależy od Twojej wyobraźni.

O czym się dowiesz z tego artykułu?

  1. Drzwi tarasowe z niskim progiem lub wcale bez progu?
  2. Niski próg a drzwi bezprogowe.
  3. Co to jest niski próg w drzwiach balkonowych?
  4. Czym są drzwi niskoprogowe?
  5. Jakie drzwi tarasowe z niskim progiem?
  6. Na co zwrócić uwagę przy wyborze niskiego progu do drzwi balkonowych?
  7. Drzwi tarasowe z niskim progiem w zgodzie z projektem.
  8. Izolacyjność termiczna drzwi z niskim progiem.
  9. Zalety niskiego progu w drzwiach balkonowych.
  10. Komfort i bezpieczeństwo drzwi z niskim progiem.
  11. Jaki powinien być niski próg w drzwiach balkonowych?
Niski próg w drzwiach balkonowych 01

Drzwi tarasowe z niskim progiem lub wcale bez progu?

Im niższy próg w drzwiach tarasowych, tym większy efekt połączenia wnętrza z ogrodem. Maleje także bariera komunikacyjna. Jednak nie we wszystkich rozwiązaniach możliwe jest zredukowanie wysokości progu. W tradycyjnych drzwiach tarasowych rozwieralno-uchylnych i uchylno-przesuwnych próg wykonuje się ze standardowego profilu ramy okiennej. Jego wysokość wynosi zazwyczaj około 7 cm. Przy drzwiach niskoprogowych można obniżyć go do 1,5-2 cm. Próg może być wykonany z profili PVC lub aluminiowych. Od strony tarasu ma wyprofilowany spadek, który umożliwia łagodne połączenie z posadzką tarasową.

Nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne mogą nie mieć progu wcale (drzwi bezprogowe). Taką sytuację mamy w przypadku drzwi podnośno-przesuwnych, których niski profil progowy może być w całości zagłębiony w warstwach posadzkowych. Jednak żeby zachować odpowiedni standard energetyczny, wymaga to przemyślanego układu warstw izolacji i uszczelnienia styków.

Pośrednim rozwiązaniem jest niski próg, który wystaje 2-3 cm ponad posadzkę. Poleca się go do wszystkich rodzajów drzwi tarasowych – rozwieralnych, przesuwnych i składanych. Z reguły jest zrobiony z profili tworzywowych lub aluminiowych z tak wyprofilowanym spadkiem, że od strony zewnętrznej można płynnie je połączyć z nawierzchnią tarasu. Klientów, którzy wciąż zastanawiają się, czy niski próg balkonowy to rozwiązanie, które sprawdzi się w ich mieszkaniu lub domu zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z parametrami systemu bezprogowego.

Niski próg a drzwi bezprogowe.

Czy niski próg jest tym samym co przejście bezprogowe? Niedokładnie. Niski próg może wystawać nad posadzkę maksymalnie 2 cm. Występuje w drzwiach otwieranych, ale i przesuwnych. Obniżenie progu do 2 cm (typowy ma około 5-7 cm) wystarczy, by zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo i wygodę przechodzenia. Natomiast drzwi bezprogowe mogą występować w systemie przesuwnym, jak np. VEKAMOTION, oraz nasz nowy produkt Salamader SLIDE EVO. W takich drzwiach tarasowych próg chowa się całkowicie w posadzce, więc to wersja najbezpieczniejsza. Aby drzwi bezprogowe zdały egzamin, nie tylko pod względem wygody przechodzenia, ale były także energooszczędne, ciepłe i dobrze izolowały akustycznie, ich konstrukcja musi być najwyższej jakości. W tym wypadku ogromne znaczenie ma renoma zarówno producenta samego systemu profili, jak i całych okien.

Niski próg w drzwiach balkonowych – co to jest?

Tak nazywamy próg wykonany najczęściej z aluminium lub PCV. Zgodnie z normą DIN 18030 nie może być wyższy niż 2 centymetry. Zazwyczaj wysokość takiego progu oscyluje w granicach 1,7 – 1,9 cm. Stosuje się go podczas montażu systemów przesuwnych.

Niski próg w drzwiach balkonowych 02

Czym są drzwi niskoprogowe?

Drzwi z niskim progiem to drzwi wykonane najczęściej z PCV lub aluminium, w których próg jest nie wyższy niż 20 mm. Odpowiada to wymogom budownictwa pozbawionego barier architektonicznych. Profile przez specjalnie wyprofilowany spadek płynnie łączą się z posadzką balkonu czy tarasu. Niski próg ma dodatkową termoizolację chroniącą przed utratą ciepła. Progi aluminiowe wyposaża się w dodatkową wkładkę termoizolacyjną. Natomiast profile progów PCV mają zwiększoną liczbę komór, co zwiększa współczynnik przenikania ciepła. Za drzwiami niskoprogowymi przemawia również estetyka – wyglądają bardziej elegancko w porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników.

Przeczytaj także:   Okna oszczędzają Twoje pieniądze

Jakie drzwi tarasowe z niskim progiem?

Obecnie drzwi z niskim progiem mogą być rozwieralne, uchylno-rozwieralne, składane, przesuwne, uchylno-przesuwne (dostępne od niedawna). Mogą być wykonane z PVC lub drewna.

  • Drzwi rozwieralne otwierają się na zewnątrz i od wewnątrz. Decydując się na drzwi rozwieralne z niskim progiem, trzeba pamiętać, że skrzydło podczas otwierania przesuwa się tuż nad podłogą.
  • Drzwi składane – inaczej nazywane harmonijkowe lub nożykowe. Ich dużą zaletą jest to, że zajmują mało miejsca przy otwieraniu i można uzyskać szerokie przejście na taras. Drzwi składane mają minimum 3 skrzydła – jedno rozwieralne, pozostałe (2 lub 3) otwierają się, zsuwając na bok.
  • Drzwi przesuwne mają minimum dwa skrzydła, które ustawia się w dwóch równoległych płaszczyznach. Najczęściej jedna część takich drzwi jest stała, druga zaś przesuwna. Przy otwieraniu jedno skrzydło przesuwa się na drugie, stałe. Ten typ drzwi pozwala na przeszklenie szerokich otworów.
Niski próg w drzwiach balkonowych 03

Na co zwrócić uwagę przy wyborze niskiego progu do drzwi balkonowych?

O wyborze okien i drzwi decydują zazwyczaj względy praktyczne i estetyczne. Komfort i ergonomia również odgrywają ważną rolę w projektowaniu domu. Niskoprogowe drzwi balkonowe posiadają wszystkie te cechy. Wysokość progu wynosi zazwyczaj około 20 mm. Konstrukcja samego progu waha się od plastiku do aluminium lub kombinacji obu. Gdzie leżą różnice w jakości? Oto kilka ważnych punktów, które należy wziąć pod uwagę w tym względzie:

  • Materiał i statyka profilu progu. Próg powinien być wykonany tak, aby nie stanowił mostka termicznego, będąc jednocześnie odpornym na uszkodzenia związane z codziennym użytkowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie części wewnętrznej progu z tworzywa a części zewnętrznej z aluminium. Taka budowa powoduje, że od zewnątrz jest mocny i sztywny materiał jakim jest aluminium, odporny na możliwość uszkodzenia mechanicznego, a od wewnątrz pomieszczenia jest dobrze izolujący profil PCV.
  • Odprowadzenie wody opadowej. Dobrze wykonany próg ma część zewnętrzną pochyloną na zewnątrz, tak aby woda opadowa mogła być odprowadzana na zewnątrz. Ważną rolę odgrywa aluminiowy okapnik zamocowany na dole profilu, który odrywa strumień wody spływający po skrzydle i wyprowadza na zewnątrz. Dodatkowo okapnik aluminiowy utrudnia włamanie.
  • Łączniki do połączenia progu z profilem ramy okiennej. Nie mniej ważne jest połączenie progu z profilem ramy. Stabilne i mocne połączenie umożliwiają tylko łączniki systemowe dedykowane do konkretnej geometrii profilu ramy.

Co jeszcze jest ważne?

Nie mniej ważne są:

  • Osadzenie zaczepów okuciowych w progu. Szerokość drzwi balkonowych często sięga ponad 1000 mm. Dla zachowania szczelności powinniśmy zastosować ryglowanie dolnych części poziomych skrzydeł z progiem. Do tego celu stosuje się specjalne zaczepy dopasowane do profilu progu. Ważne jest, aby zaczep po osadzeniu licował się z poziomem progu.
  • Doszczelnienie pomiędzy skrzydłem a progiem. Oprócz doszczelnienia przy zaczepach okuciowych, ważne jest doszczelnienie progu i skrzydła na zewnętrznej poziomej linii progu. Wygodnym, estetycznym jak i skutecznym sposobem jest doszczelnienie za pomocą profili szczotkowych. Ich wytrzymałość jest zadowalająca i pozwala uchronić wewnętrzną część progu i okucie, przed wpływem warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia jest kolor doszczelnienia szczotkowego, ponieważ jest widoczne od zewnątrz. Idealnie jest, jeśli kolor jest neutralny, zbliżony do kolory progu np. aluminium anodowane.
  • Dodatkowy element podprogowy. Częstym i niechlubnym zjawiskiem jest montaż drzwi balkonowych z podparciem od dołu za pomocą kawałków cegieł czy klocków drewnianych. Taka konstrukcja „wisi w powietrzu” i jest narażona na deformacje o których klient dowiaduje się dopiero po… zamieszkaniu. Aby uniknąć bardzo kosztownego i uciążliwego problemu należy zastosować poszerzenie systemowe, które podpiera konstrukcję od dołu, stanowiąc jednocześnie termiczną izolację pionową.
Przeczytaj także:   Wysokowydajne elementy montażu okien

Drzwi tarasowe z niskim progiem w zgodzie z projektem.

Drzwi z niskim progiem należy uwzględnić już podczas wykonywania projektu domu. Wówczas architekt dopasuje poziom posadzki wewnętrznej do progu drzwi i posadzki tarasu. Dodatkowo odpowiednio zaplanuje zabezpieczenie wnętrza budynku przed deszczem i śniegiem. Bezpieczniej jest zastosować drzwi niskoprogowe w miejscu, gdzie taras będzie zadaszony. Nie wolno zapomnieć o wykonaniu posadzki tarasu z lekkim spadkiem na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest zamocowanie kratek odprowadzających wodę z tarasu tuż za oknem. Duże przeszklenia wymuszają odpowiednie rozmieszczenie grzejników. Aby podczas budowy nie było przykrych niespodzianek, trzeba uwzględnić to w projekcie instalacji. Wielkość i sposób otwierania drzwi na taras, które zaplanowane są w projekcie, mają wpływ na wybór systemu okuć, a co za tym idzie – producenta drzwi.

Izolacyjność termiczna drzwi z niskim progiem.

Aby ciepło nie uciekało z domu, a zimne powietrze nie dostawało się do niego, skrzydła drzwi muszą dobrze i szczelnie stykać się z progiem. Zagwarantują to systemy gumowych uszczelek, w które wyposażane są progi i skrzydła. Bardzo ważna jest także izolacyjność termiczna profilu, który tworzy próg. Do drzwi z PVC najczęściej stosowany jest próg także z PVC, który ma konstrukcję wielokomorową. Zapewnia ona dobrą izolacyjność cieplną i zapobiega powstawaniu mostku termicznego w miejscu progu. Progi aluminiowe trzeba wzbogacać o specjalną przekładkę termoizolacyjną, aby w miejscu progu nie pojawiał się mostek termiczny. Jest ona zrobiona z wielokomorowego profilu z PCW.

Zalety niskiego progu w drzwiach balkonowych.

Do zalet niskiego progu drzwi tarasowych można zaliczyć z pewnością większe aniżeli w tradycyjnej wersji walory estetyczne. Niski próg niewątpliwie lepiej łączy wnętrze domu z ogrodem lub balkonem. Co więcej, owe rozwiązanie jest łatwiejsze w codziennym użytkowaniu. Z prostego względu – na drodze domowników nie występują niepotrzebne bariery. Dodatkowo same drzwi łatwo się otwierają zarówno na wewnątrz, jak i zewnątrz.

Niski próg w drzwiach balkonowych 04

Komfort i bezpieczeństwo drzwi z niskim progiem.

Podczas budowania domów jednorodzinnych aktualnym wymogiem jest komfort. A komfort ten zapewniają otwarte przestrzenie, funkcjonalne układy pomieszczeń i łatwa komunikacja między pokojami. Nowoczesna architektura budowana jest bez schodów i progów, eliminując wszelkie bariery fizyczne. Takie przestrzenie pozwalają wszystkim mieszkańcom wygodnie funkcjonować, niezależnie od wieku czy ograniczeń fizycznych.

Przenikanie się przestrzeni wnętrza domu z jego otoczeniem jest możliwe między innymi dzięki przeszkleniom w rozmiarze XXL. Szczególnie systemy przesuwne dają ogromne możliwości aranżacyjne. Dzielą, jednocześnie łącząc. Rozsunięte tafle szkła między salonem a tarasem powodują, że te dwie przestrzenie stają się jedną. Czy to salon na tarasie, a może taras w salonie? Jednoznaczna odpowiedź nie jest konieczna. Ważne by było jasno, wygodnie i bez barier!

Newralgicznym miejscem, o które warto zadbać właśnie pod kątem bezpieczeństwa jest wyjście na taras czy balkon. Drzwi tarasowe, a dokładnie próg w tych drzwiach bywa przyczyną nieprzyjemnych wypadków. Nawet w pełni sprawna osoba może łatwo potknąć się o wysoki próg, nie mówiąc o małych dzieciach czy osobach starszych. Osoby poruszające się na wózku szczególnie docenią nowoczesne niskie progi drzwi tarasowych. A to nie wszystko – o ile łatwiej przenosi się ciężkie donice na taras czy przestawia meble, gdy próg nie stanowi bariery.

Jaki powinien być niski próg w drzwiach balkonowych?

Niski próg powinien być stabilny, ciepły, estetyczny, z systemowymi elementami dodatkowymi, z możliwością zamocowania zaczepów antywłamaniowych bez utraty estetyki i szczelności. Powinien mieć możliwość domontowania dodatkowych profili podprogowych pod wylewkę, które są nieodzownym elementem solidnej i odpowiedzialnej konstrukcji.

3.9/5 - (12 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt