Skip to content

Okna narożne w domu

Co warto wiedzieć przed zakupem okien narożnych? Gdzie się sprawdzą? Na co zwrócić uwagę?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Okna narożne w domu

Okna narożne w domu

Nowoczesna architektura wymaga innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a jednym z nich są okna narożne. Te unikalne elementy stolarki okiennej zyskują na popularności, szczególnie w przestrzeniach takich jak kuchnie, gdzie zapewniają wyjątkowy widok i dodatkowe źródło naturalnego światła. Zatem dowiedzmy się czy warto zainwestować w okno narożne w domu? W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące okien w rogu budynku.

🕙 Szacunkowy czas czytania: 14 minut.

Jak wyglądają okna narożne?

Szukasz rozwiązania, które umożliwia pełne otwarcie wnętrza na otaczającą je przestrzeń? Jeśli poszukujesz innowacyjnego podejścia i nowoczesnych systemów okiennych to okna narożne perfekcyjnie wpisują się w te wymagania. Okno umieszczone w narożniku budynku wpuszcza do pomieszczeń dużo naturalnego światła, dzięki czemu zapewnia świetne doświetlenie i efekt wow. Jest to szczególnie korzystne w miejscach, gdzie dostęp do światła bywa ograniczony. Montaż okien narożnych przynosi również liczne korzyści estetyczne i funkcjonalne.

Okno narożne w domu 01

Jednym z najważniejszych atutów okien narożnych jest ich zdolność do wprowadzania dużej ilości naturalnego światła do wnętrz. Dobrze doświetlone wnętrza zapewniają naturalne światło, które jest zdrowsze dla człowieka i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Ekspozycja na naturalne światło pomaga w regulacji rytmu dobowego, poprawia nastrój, a także zwiększa poziom energii. Dodatkowo, lepsze doświetlenie pomieszczeń może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. A to z kolei będzie korzystne zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska naturalnego.

Okna narożne nadają wnętrzom elegancki i nowoczesny styl. Duże przeszklenia na dwóch sąsiadujących ścianach tworzą efekt otwartej przestrzeni, co optycznie powiększa pomieszczenie i nadaje mu luksusowego charakteru. Wybór okien bez listew i słupków, gdzie szyby łączy się bez widocznych elementów konstrukcyjnych, dodatkowo potęguje ten efekt. Dają wrażenie, że wnętrze płynnie łączy się z otaczającym krajobrazem. Bez względu na to, czy jest to malowniczy krajobraz, ogród czy panorama miasta, pozwalają cieszyć się niezakłóconym widokiem. Właściwie dobrane i zamontowane okna narożne mogą znacząco poprawić komfort życia, wpływając pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, jednocześnie podnosząc wartość nieruchomości.

Gdzie sprawdzą się okna narożne?

Okna narożne inaczej nazywane rogowym można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu domu. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. To dzięki temu, że ich estetyka i funkcjonalność sprawiają, że stają się one centralnym punktem aranżacji wnętrza. Zastosowane w salonie okna narożne tworzą przestrzeń pełną światła i ciepła. Duże przeszklone powierzchnie sprawiają, że pokój dzienny staje się miejscem idealnym do relaksu i spotkań z bliskimi. Widok za oknem zmienia się wraz z porami roku i dnia, dodając wnętrzu dynamiki i niepowtarzalnych widoków, które nieustannie zachwycają.

Natomiast okna narożne zastosowane w kuchni zapewnią lepsze oświetlenie blatu kuchennego. Umożliwią ograniczenie stosowania oświetlenia sztucznego. Dlatego stosowanie ich w kuchni zyskało w ostatnich latach ogromną popularność, co nas nie dziwi, spektakularnie otwierają przestrzeń na zewnątrz, co może być szczególnie przyjemne, gdy kuchnia ma widok na ogród. W kuchni spędzamy bardzo dużą część życia, dlatego sami polecamy wybór okien narożnych jeśli budynek na to pozwala.

Z doświadczenia wiemy, że zastosowane w sypialni okna narożne tworzą oazę spokoju. Naturalne światło wpadające z dwóch stron sprawia, że pokój staje się przytulny i jasny, co sprzyja relaksowi. Natomiast montaż okien narożnych w łazience to odważne i nietuzinkowe rozwiązanie. Takie okno nie tylko zapewnia wyjątkowy element dekoracyjny, ale także wpuszcza dużo naturalnego światła, co tworzy atmosferę domowego SPA.

Okna narożne to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących nowoczesnych, funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań architektonicznych. Ich zdolność do maksymalnego doświetlenia wnętrz, otwarcia przestrzeni na otaczający krajobraz oraz dodania wnętrzom luksusowego charakteru sprawia, że są one coraz częściej wybierane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym.

Zobacz jedną z naszych realizacji, gdzie zastosowaliśmy drzwi narożne HST z ruchomym słupkiem.

Czy okna narożne się otwierają?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tych okien narożnych jest to, czy mogą się otwierać. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od specyficznego projektu i rodzaju okien narożnych.

Okna narożne ze słupkiem mają w miejscu łączenia szyb specjalny profil narożny, który umożliwia połączenie dwóch pakietów szybowych pod różnymi kątami. W przypadku tego typu okien, jedna lub obie części mogą być otwierane. Konstrukcja ze słupkiem pozwala na zastosowanie standardowych mechanizmów otwierania, co czyni je bardziej funkcjonalnymi w kontekście wentylacji i czyszczenia. Zależnie od wybranego modelu, okno narożne może być uchylane. To zapewni wentylację pomieszczenia. Mogą być również otwierane na oścież, co ułatwia dostęp i czyszczenie. Jest również możliwość połączenia obu funkcji, oferując większą elastyczność.

Przeczytaj także:   Jesteśmy Sponsorem Strategicznym drużyny Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Więc czy można uznać, że okna narożne się otwierają? Odpowiedź brzmi: tak, mogą się otwierać, ale wszystko zależy od ich konstrukcji i projektu. Okna rogowe ze słupkiem mogą być otwierane na różne sposoby. To zwiększa ich funkcjonalność. Natomiast okna narożne ze stepem najczęściej pozostają stałe, skupiając się na maksymalnej estetyce i przezroczystości. Wybór między otwieranymi a stałymi oknami narożnymi zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji estetycznych oraz specyficznych wymagań danego projektu budowlanego.

Jakie są rodzaje okien narożnych?

Okna narożne coraz częściej znajdują zastosowanie w architekturze. Dzięki swoim zaletom, takim jak lepsze doświetlenie wnętrz i atrakcyjny wygląd, przy tym podniesienie wartości nieruchomości, stają się one wyborem wielu inwestorów. Warto jednak pamiętać o ich wyższych kosztach i skomplikowanym montażu. Jeżeli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, aby dobrać najlepszy typ okien narożnych do swoich potrzeb i możliwości technicznych budynku. Okna narożne można podzielić na dwie główne grupy w zależności od ich konstrukcji: okna narożne ze słupkiem oraz okna narożne ze stepem.

Okna narożne ze słupkiem.

To popularne rozwiązanie w nowoczesnej architekturze, które łączy estetykę z funkcjonalnością. Słupek w miejscu łączenia szyb jest charakterystycznym elementem tej konstrukcji, pełniąc zarówno rolę strukturalną, jak i estetyczną. Głównym elementem wyróżniającym okna narożne ze słupkiem jest obecność profilu narożnego, zwanego słupkiem, który łączy dwa pakiety szybowe. Słupek ten jest zazwyczaj w kolorze ramy okiennej, co zapewnia spójność estetyczną całej konstrukcji. Dzięki temu okno wygląda harmonijnie i elegancko, niezależnie od kąta, pod jakim łączy szyby. Okna narożne ze słupkiem charakteryzują się elastycznością w zakresie kątów łączenia szyb. Najczęściej spotykane konfiguracje to:

  • 90 stopni: klasyczne rozwiązanie, idealne do standardowych narożników budynków.
  • 45 stopni: stosowane w specyficznych projektach architektonicznych, gdzie wymaga się delikatnego załamania.
  • 135 stopni: często wykorzystywane w bardziej skomplikowanych konstrukcjach, takich jak wykusze.
  • 210 stopni: rzadziej spotykane, ale używane w wyjątkowych projektach, gdzie architektura wymaga nietypowych rozwiązań.

Okno narożne ze stepem.

Jest nowoczesnym rozwiązaniem, które dzięki swojej minimalistycznej estetyce zdobywa coraz większą popularność. To innowacyjne podejście do stolarki okiennej, które zachwyca wyglądem. Czym zatem charakteryzuje się okno narożne ze stepem? W odróżnieniu od tradycyjnych okien ze słupkiem, okna ze stepem nie posiadają profilu narożnego do łączenia szyb. Pakiety szybowe łączy się bezpośrednio pod kątem 90 stopni. Jedna przeszklona ściana nachodzi na drugą, co tworzy jednolitą powierzchnię szklaną. Miejsce łączenia wykańcza się za pomocą emalii ceramicznej lub specjalnego silikonu. To zapewnia estetyczny wygląd i trwałość. Od strony wewnętrznej, dla zapewnienia odpowiedniej izolacji, stosuje się sznur dylatacyjny oraz specjalny klej. Dzięki temu rozwiązaniu, okna narożne ze stepem oferują doskonałą izolacyjność termiczną i akustyczną, chroniąc wnętrza przed utratą ciepła i hałasem z zewnątrz.

Zobacz naszą realizację z oknami narożnymi w kolorze antracytowym.

Jakie są zalety i wady okna narożnego ze słupkiem?

Jednym z największych atutów okien narożnych ze słupkiem jest ich potencjalnie wyższa izolacyjność termiczna. Profil narożny wypełnia się materiałami termoizolacyjnymi, co znacznie poprawia parametry cieplne okna. Okna narożne ze słupkiem często posiadają możliwość otwierania jednego lub obu skrzydeł. Możliwość otwierania lub uchyłu okna będzie praktyczne w pomieszczeniach, gdzie konieczna jest wentylacja. Do takich pomieszczeń zaliczymy kuchnie, łazienki czy pokoje dzienne. Otwierane skrzydła zwiększają również komfort użytkowania i umożliwiają łatwiejsze czyszczenie.

W porównaniu do nowocześniejszych okien narożnych ze stepem, modele ze słupkiem są zazwyczaj tańsze. Jest to ważny czynnik dla inwestorów dysponujących ograniczonym budżetem, którzy jednocześnie pragną zachować wysoką jakość i funkcjonalność stolarki okiennej. Niestety jedną z wad jest obecność słupka, która sprawia, że wygląd tych okien jest mniej minimalistyczny.

Zwróćmy również uwagę, że montaż okien narożnych wymaga więcej wysiłku niż montaż standardowych okien. Niezbędne będzie precyzyjne osadzenie ramy i szyb, co może być czasochłonne i wymagać większych umiejętności oraz doświadczenia ze strony ekipy montażowej. Mało precyzyjny montaż może prowadzić do problemów z izolacją oraz szczelnością, co z kolei może wpłynąć na komfort użytkowania. Jak już wiemy, okna narożne ze słupkiem można łączyć pod różnymi kątami. Dzięki temu pozwalają na większą elastyczność w projektowaniu budynku. W większym stopniu można je dostosować do wymagań architektonicznych. Montaż okien narożnych ze słupkiem, choć wymagający precyzji, zapewnia solidną i trwałą konstrukcję, która będzie służyć przez lata.

Jakie są zalety i wady okna narożnego ze stepem?

Okna narożne ze stepem to minimalistyczne rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w trendy współczesnej architektury. Dzięki swoim zaletom, stają się coraz bardziej popularne zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Montaż tego typu okien może znacząco podnieść komfort życia oraz wartość nieruchomości, tworząc przestrzeń pełną światła, elegancji i nowoczesnego stylu.

Najistotniejszą zaletą tego typu rozwiązania jest brak widocznego słupka. To sprawia, że konstrukcja zapewnia panoramiczny widok, co jest dużym atutem w przypadku malowniczych lokalizacji. Tworzą minimalistyczny design. Brak widocznych profili i słupków sprawia, że całość wygląda elegancko i nowocześnie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie prostotę i estetykę w architekturze wnętrz. Okna narożne ze stepem pozwalają na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Dzięki dużym przeszklonym powierzchniom, wnętrza będą lepiej doświetlone, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowników i optycznie powiększa przestrzeń. Zastosowanie takich okien w budynku może znacząco zwiększyć wartość nieruchomości. Tego typu okna są często postrzegane jako element luksusowy, który dodaje prestiżu zarówno wnętrzu, jak i całemu budynkowi.

Przeczytaj także:   V-Perfect Technology - Innowacyjna technologia zgrzewania

Niestety, mają również jedną podstawową niedogodność. Nie ma możliwości ich otwierania. Okna ze stepem są stałe, co może być wadą w pomieszczeniach wymagających wentylacji. Oprócz tego, ich montaż jest bardziej wymagający. Przez to będą nieco droższe od standardowego rozwiązania. Musimy mieć na uwadze również fakt, że duże przeszklenia będą bardziej podatne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, które cechy będą dla Ciebie najważniejsze i skonsultować się z naszymi doradcami, aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Jakie okno narożne do kuchni?

Wybór okna narożnego do kuchni to decyzja, która może znacząco wpłynąć na estetykę i funkcjonalność tego ważnego pomieszczenia. Kuchnia, jako serce domu, zasługuje na najlepsze rozwiązania, które uczynią ją jasną, przestronną i praktyczną. Czy okno narożne sprawdzi się w kuchni oraz jakie typy okien narożnych warto rozważyć?

Jak już wiemy, jednym z największych atutów okien narożnych jest dostarczanie dużej ilości naturalnego światła. Kuchnia z oknem narożnym będzie zatem lepiej. Może się to okazać ważnym elementem podczas przygotowywania posiłków i wykonywania codziennych czynności. Naturalne światło poprawia również nastrój i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i otwarte.

Okna narożne w domu 10

Okna narożne mogą również poprawić wentylację w kuchni. Jeśli jedno lub oba skrzydła będą otwierane lub uchylne to uzyskamy efektywny przepływ powietrza. Ta właściwość może okazać się niezmiernie istotna w kuchni, gdzie często występują różne zapachy i duża wilgotność. Okna rogowe w kuchni dodają nowoczesnego i eleganckiego wyglądu. Mogą stanowić centralny punkt aranżacji, tworząc unikalny element designu, mogą również pomóc w lepszym wykorzystaniu przestrzeni. W narożniku, który często jest trudny do zagospodarowania, okno może otworzyć widok na zewnątrz, tworząc wrażenie większej przestronności łącząc wnętrze z ogrodem lub tarasem.

Wybór między oknami ze słupkiem a oknami ze stepem zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji estetycznych i budżetu. Okna narożne ze słupkiem są bardziej funkcjonalne, oferując możliwość otwierania i lepszą wentylację, a także są bardziej przystępne cenowo. Okna narożne ze stepem są natomiast idealne dla tych, którzy cenią nowoczesny, minimalistyczny design i są gotowi zainwestować w nieco droższe, ale eleganckie rozwiązanie. Ostateczny wybór powinien być dostosowany do specyficznych wymagań kuchni, stylu architektonicznego budynku oraz indywidualnych preferencji mieszkańców. Niezależnie od wyboru, okna narożne z pewnością dodadzą kuchni wyjątkowego charakteru i poprawią komfort codziennego użytkowania tego pomieszczenia.

Czy okna narożne są droższe?

Nie ma produktu, który nie posiadałby choć jednej wady. Okna narożne nie są wyjątkiem. Dla jednej osoby pewne cechy będą postrzegane jako minusy, podczas gdy dla innej będą stanowić stanowić zalety. Jednym z głównych aspektów, które mogą być uznane za wadę okien narożnych, jest ich koszt. Wykonanie okien narożnych jest bardziej skomplikowane i czasochłonne niż wykonanie okien standardowych. Ich nietypowa konstrukcja wymaga bardziej zaawansowanej technologii produkcji i większych nakładów materiałowych, co bezpośrednio wpływa na wyższy ich koszt. W szczególności okna narożne ze stepem, które nie posiadają profili narożnych, muszą być wykonane z najwyższą precyzją. A to zwiększa koszt ich produkcji.

Okna narożne w domu 11

Okna narożne ze stepem, oprócz zaawansowanej technologii produkcji, wymagają również dodatkowych wzmocnień. Aby połączyć dwie szklane tafle bez użycia profilu narożnego, konieczne jest zastosowanie specjalnych metod łączenia, takich jak emalia ceramiczna czy specjalistyczne silikony. Te zaawansowane technologie i dodatkowe materiały znacząco podnoszą koszt produkcji takich okien. Cena okien narożnych ze stepem jest zauważalnie wyższa, czasami nawet o 40% w porównaniu do okien narożnych ze słupkiem. Jest to spowodowane nie tylko bardziej skomplikowaną konstrukcją, ale również koniecznością zapewnienia wysokiej jakości izolacji termicznej i akustycznej, co wymaga dodatkowych zabiegów technologicznych.

Potrzebujesz informacji?

Jeśli planujesz kupić lub wymienić okna, a nie wiesz od czego zacząć, to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi. Przedstaw swoje oczekiwania, a resztą zajmiemy się my!

Dla wielu osób wyższe koszty mogą być zrekompensowane przez estetykę i funkcjonalność, jakie oferują okna narożne. Inwestycja w takie rozwiązanie może znacząco podnieść komfort życia i wartość nieruchomości, ale warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Oceń, czy artykuł spełnił Twoje oczekiwania?

5/5 - (4 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt