Skip to content

Okna w budynku pasywnym

Okna w budynku pasywnym to najważniejszy element całego systemu. Rozwój branży stolarki okiennej pozwala spełniać marzenia o wielkich przeszkleniach. Inwestorzy prześcigają się w aranżacjach elewacji wypełnionymi taflami szkła. Przeszklone ściany cieszą mieszkańców szerokim widokiem na okolicę. Duża ilość światła słonecznego dodaje domownikom pozytywnej energii. Okna to istotny element każdego budynku, pełnią one funkcję ozdobną oraz przejmują energię ze słońca dla utrzymania komfortu cieplnego wewnątrz. Nowoczesne technologie pozwalają oszczędzać energię potrzebną do ogrzewania wnętrza, wentylacji, oświetlenia, czy też ogrzewania wody użytkowej. Okna to ważny aspekt podczas inwestycji i eksploatacji domu. Szczególnie domu pasywnego, gdzie do jego ogrzewania nie stosuje się aktywnych systemów grzewczych a jakość okien odgrywa tu bardzo ważną rolę. Źródłami ciepła w takim budynku są mieszkańcy, urządzenia elektryczne, promienie słoneczne, energia odzyskana z wentylacji. Budynek pasywny to najwyższy standard energooszczędności. Budynek pasywny charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania poniżej 15 kWh/(m2 * rok). Dla budynku konwencjonalnego jest to obecnie120 kWh/(m2rok).

Okna w budynku pasywnym

Dlaczego okna w budynku pasywnym są takie ważne?

Okna w budynku pasywnym a szczególnie ich parametry mają wpływ na łączny bilans energetyczny budynku oraz komfort inwestora. Najważniejszą rolą przeszkleń w budynku pasywnym jest:

  • minimalizacja strat ciepła przez przenikanie i ograniczenie zużycia energii na ogrzewanie;
  • przejęcie energii słonecznej do wnętrza;
  • utrzymanie wysokiej temperatury powierzchni wewnętrznej okna, zapewniając komfort przebywającym w pobliżu okien;
  • zapobieganie skraplaniu się pary wodnej na szybach.

Okna w budynku pasywnym składają się z szeregu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Szyby zespolone z potrójnym szkłem to obecnie standard w tej technologi, dodatkowo pakiety szybowe są wypełnione gazem szlachetnym. Kolejnym elementem zestawu jest pokrycie dwóch z trzech szyb powłoką niskoemisyjną. Powłoka niskoemisyjna to przeźroczysta warstwa pokrywająca szybę. Jej zadaniem jest maksymalizowanie zysków energii z promieniowania słonecznego i jednocześnie ograniczenie strat ciepła wewnętrznego. Powłoka ta wyróżnia się wysoką przepuszczalnością światła. Inny jest również materiał łączący poszczególne szyby. Jest to również izolator termiczny. Ciepłe ramy z minimum pięcioma komorami i wkładkami izolacyjnymi. Okna pasywne zazwyczaj posiadają certyfikat „CERTYFIKAT PASSIVHAUS INSTITUT”.

Przeczytaj także:   Montaż drzwi tarasowych na podwalinach

Okna w budynkach pasywnych szczycą się niskim współczynnikiem przenikania ciepła U, wysoką przepuszczalnością światła słonecznego i małą powierzchnią ramy. Montaż takich okien jest wymagający pod względem ekipy budowlanej. Zaprojektowanie i zbudowanie okna pasywnego zgodnie ze standardem jest trudne. Na szczęście Gdańska Fabryka Okien zna się na tym jak nikt inny. Jest liderem w swojej branży. Każde okno spełniające normy pasywności w naszej firmie posiada certyfikat Passivhaus Institut. Końcowy bilans energetyczny budynków pasywnych jest bardzo wrażliwy na parametry okien, dlatego trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę.

W ofercie naszej firmy znajdują się okna do budynków pasywnych oraz sposoby nowoczesnego montażu stolarki okiennej. Na wszystkie Państwa pytania odpowie nasz wyspecjalizowany personel. Zapytania proszę kierować poprzez kontakt telefoniczny lub formularz znajdujący się po prawej stronie. Nasi eksperci odpowiedzą na Państwa wszystkie wątpliwości.

5/5 - (1 vote)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt