Skip to content

Parametry termoizolacyjne okien – dlaczego są tak istotne?

Obecnie okna stanowią jeden z najważniejszych aspektów wizualnych każdego domu. Warto jednak pamiętać, że oprócz walorów estetycznych, bardzo ważne są odpowiednie parametry termoizolacyjne okien. To one pełnią szczególną rolę w różnych porach roku.

Parametry termoizolacyjne okien - dlaczego są tak istotne 01

Dlaczego więc parametry termoizolacyjne okien są tak ważne? W okresie jesienno-zimowym szczególnie zależy nam na tym, aby w pomieszczeniach mieszkalnych było ciepło. Dobre parametry techniczne okien mają korzystny wpływ na oszczędności wynikające z ogrzewania domu. Oprócz tego znacząco redukują związane z tym koszta energii. Latem okna posiadające odpowiednie właściwości termoizolacyjne zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Zarówno ściany, jak i okna izolują wnętrza naszych domów i mieszkań. Ma to szczególne znaczenie jesienią i zimą, kiedy to warunki atmosferyczne potrafią mocno wychłodzić pomieszczenie. Skutkuje to wzrostem rachunków za ogrzewanie. Według badań przez okna ucieka z domu od 25 do 40 % ciepła.

Ważny parametr Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła

Jednym z najważniejszych wskaźników wpływających na właściwości termoizolacyjne okien jest współczynnik Uw, zwany także współczynnikiem przenikania ciepła. Jego wartość zależy m.in. od grubości profilu PCV, rodzaju pakietu szybowego czy zastosowanego wzmocnienia. Właściwości termoizolacyjne zależne są zastosowanych przez producenta okien rozwiązań i technologii.

Parametry termoizolacyjne okien - dlaczego są tak istotne 03

Szczególne znaczenie w kwestii właściwości termoizolacyjnych ma ilość komór w profilu PCV. W profilach okiennych Veka Softline 82 MD, a także w profilach Salamander bluEvolution 82 MD zastosowano technologię 7 i 6-komorowych profili. To właśnie one gwarantują doskonałą izolację termiczną. Znaczenie ma także zastosowanie pakietów trzyszybowych. Energooszczędne okna wyposażone w potrójne szyby posiadają wysoki wskaźnik izolacji termicznej i akustycznej. Zastosowanie trzech szyb w oknach PCV umożliwia osiągniecie niskiego współczynnika przenikania ciepła i zapewnia najlepsze parametry termoizolacyjne. W przypadku profili okiennych istotna jest także ilość uszczelek, a także kształt, grubość oraz umiejscowienie wzmocnień.

Wielokomorowe ramy w profilach

Dzięki zastosowaniu 7 i 6-komorowych ram oraz skrzydeł okiennych, pozwalających na osadzanie pakietu szybowego o grubości od 24 mm do 52 mm, zarówno w systemie Veka Softline 82 MD, jak i w systemie Salamader bluEvolution 82 MD współczynnik przenikania ciepła Uw okna osiąga wynik nawet do około 0,7 W/m2K. Potrójny system uszczelek oraz dodatkowa wkładka termiczna zapewnia najwyższe parametry izolacji cieplnej.

Parametry termoizolacyjne okien - dlaczego są tak istotne 02

Rozwiązania stosowane w Gdańskiej Fabryce Okien znacznie poprawiają parametry termoizolacyjne okien, wpływają także na ich trwałość i wytrzymałość. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze okna o najwyższych parametrach izolacji termicznej nie spełniają należycie swojego zadania bez poprawnie przeprowadzanego szczelnego montażu. Istotnym jest jednak to, że okna o dobrych parametrach termoizolacyjnych skutecznie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń, a także pozwalają zminimalizować rachunki za ogrzewanie, co ważne jest także w kontekście ekologii i ochrony środowiska. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru stolarki okiennej do domu czy mieszkania.

Parametry termoizolacyjne okien - dlaczego są tak istotne 04
4.7/5 - (3 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt