Skip to content

Prawidłowy montaż okien

Prawidłowy montaż okien i drzwi jest kluczowym elementem związanym z ich zakupem. Wzrastające wymagania dotyczące izolacji termicznej, jak i dźwiękowej zobowiązują do stosowania nowoczesnych technik. Uogólniając, można stwierdzić że montaż polega na przykręceniu okien do ściany za pomocą odpowiednich łączników i prawidłowym uszczelnieniu otoczenia pianką poliuretanową. Niestety, często można spotkać się z nieprawidłowym montażem. Nieprawidłowy montaż sprawia, że nawet najlepsze okna energooszczędne tracą swoje walory. Co więcej, brak odpowiedniej wiedzy i umiejętności może wiązać się ze zniszczeniem okna, muru lub zawilgoceniem ościeża.

Na czym polega prawidłowy montaż okien ?

Poprawne wymiarowanie okien to połowa sukcesu. Równie ważnym jest to że, montaż powinien zostać dopasowany do ich rodzaju (drewniane/ plastikowe), jak i  do konstrukcji muru, w którym zostaną zamontowane, mając na uwadze materiał z jakiego został wykonany. Co więcej, ważne jest poprawne usytuowanie okna, tak aby zapewnić jak najmniejsze straty ciepła. Rodzaj ścian odgrywa bardzo ważna rolę podczas montażu. Od ich rodzaju zależy sposób wstawienia okien. Przy ścianach jednowarstwowych okna montuje się w połowie grubości muru. W przypadku ścian dwuwarstwowych montaż powinien zostać wykonany przy zewnętrznej krawędzi muru.

Do montażu używa się stalowych kotew lub dybli, które są dobierane do rodzaju muru i jego wytrzymałości, przenoszenia siły oraz ruchów. Występują one w szczelinie pomiędzy ścianą, a oknem. Nie można zapomnieć również o prawidłowej izolacji. Najczęściej stosowaną izolacją jest pianka poliuretanowa. Pianka doskonale zabezpiecza miejsce łączenia przed ucieczką ciepła i zamakaniem. Stosowany materiał izolacyjny powinien być niskoprężny i użyty w odpowiedniej ilości, tak aby nie spowodować wypaczania okien.

5/5 - (2 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt