Skip to content

Skraplanie pary wodnej

Skraplanie pary wodnej na wewnętrznych szybach w naszych domach to zjawisko i częste i uciążliwe. Codzienne wietrzenie jest bardzo ważne dla utrzymania odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu oraz co najważniejsze, dla naszego zdrowia. Częste wietrzenie zapobiega nagromadzeniu nadmiaru wilgoci.

Jak ograniczyć skraplanie pary wodnej?

Oprócz wietrzenia bardzo ważne jest też ogrzewanie pomieszczenia. W pomieszczeniach niedogrzanych pojawia się wilgoć. Należy pamiętać też o tym, iż wyziębione pomieszczenie jest dużo trudniej nagrzać, niżeli stale ogrzewane. Nieogrzewane pomieszczenie wymaga dodatkowej energii i generuje niepotrzebny koszt dla gospodarstwa domowego. Im większa jest temperatura w pomieszczeniu, tym więcej wilgoci może być wchłoniętej przez powietrze. W przypadku niskiej temperatury na zewnątrz temperatura okna i powietrza znajdującego się wokół niego spada przez co jest niższa od tej w pomieszczeniu.

Gdy ciepłe powietrze nasycone wilgocią, zamiast wymienić się świeżym powietrzem z zewnątrz napotyka chłodniejszy obszar, powstaje wtedy tzw. zjawisko skraplania się pary wodnej. W rezultacie na murze wokół okien PCV pojawia się nalot z pleśni, co zanieczyszcza powietrze. Oddychanie w takich warunkach wpływa bardzo negatywnie na samopoczucie. Niestety rozwój techniki nie potrafi wpłynąć na konkretne prawa natury. Dlatego warto być świadomym i samodzielnie ograniczać występowanie zjawisk bezpośrednio ingerujących w nasze zdrowie i samopoczucie. Przecież nasz dom ma być dla nas oazą bezpieczeństwa, relaksu i spokoju.

Skraplanie pary wodnej

Skraplanie pary wodnej na szybie zespolonej nie stanowi wady szklenia, gdyż jest to spowodowane różnicą stopnia wilgotności i warunków atmosferycznych. Zewnętrzna kondensacja na szybie jest widocznym dowodem niskiego współczynnika przenikania ciepła U, czyli wysokiej izolacyjności cieplnej okien. Zastosowanie szkła samoczyszczącego w energooszczędnych oknach eliminuje skutki kondensacji i poprawia widoczność.

To zjawisko sprawdzić można bardzo łatwo. Wystarczy w sezonie grzewczym zakręcić grzejnik i zostawić suszarkę z mokrym praniem w zamkniętym pomieszczeniu. Jako rezultat tego działania pojawi nam się para wodna na szybach od strony wewnętrznej. W związku z opisaną sprawą możemy śmiało stwierdzić, iż skraplanie się wody na szybie nie jest przejawem nieprawidłowego wykonania stolarki okiennej, a jedynie świadczy o jej wysokim stopniu izolacji termicznej.

Oceń stronę
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt