Skip to content

Wymiana okien

Wymiana okien to tylko z pozoru prosta czynność. Wydaje się, że wystarczy wyjąć stare okno i wstawić nowe. Niestety postępując w ten sposób możemy powtórzyć błędy poprzedników. Nowoczesne okna wymagają również nowoczesnego i co ważniejsze starannego montażu zgodnego z technologią producenta.

Wymiana okien – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Całą procedurę wymiany należy zacząć od demontażu starej stolarki. Im ostrożniej i staranniej zostanie to wykonane tym mniej będzie prac wykończeniowych. Brak doświadczenia w tej dziedzinie może skutkować pęknięciami i uszkodzeniami ścian i nadproży. Jeżeli uda się nam usunąć stare okno to przechodzimy do kolejnego kroku jakim jest poprawne przygotowanie ościeży. Muszą one być suche i stabilne. Szczelina montażowa wokół nowej ramy okna powinna się mieścić w przedziale 1- 3 cm. W zależności od typu ściany nową stolarkę powinniśmy odpowiednio usytuować. Ma to na celu uniknięcie mostków termicznych. Dla konstrukcji ściany jednowarstwowej okno powinno znajdować się w połowie grubości ściany. W ścianach warstwowych okno montuje się w warstwie ocieplenia (dla ocieplenia wewnętrznego). W konstrukcjach dwuwarstwowych z ociepleniem zewnętrznym stolarkę montuje się w licu ściany na styku z izolacją termiczną.

Wymiana okien

Kolejnym krokiem jest zamocowanie ramy w otworze przy pomocy odpowiednio dobranych kotew. Również należy zadbać o odpowiednie ustawienie ramy w pionie i poziomie oraz o przekątnych. W zależności od doboru techniki montażu dobiera się materiały izolacyjne. Najbardziej polecaną techniką jest tak zwany ciepły montaż.  Montaż trójwarstwowy (ciepły montaż) składa się z warstwy zewnętrznej, jest to impregnowana taśma rozprężna. Warstwą środkową stanowi pianka poliuretanowa. Warstwą wewnętrzną jest taśma paroprzepuszczalna. Końcowy efekt montażu nowej stolarki okiennej uzyskamy poprzez obróbkę ścian i nadproża odpowiednimi zaprawami. Jest to czynność wymagająca dużej staranności.

Wniosek jest prosty. Jeżeli ktoś nie jest tak zwaną złotą rączką to najlepiej jest powierzyć wymianę stolarki okiennej doświadczonej ekipie z wieloletnim doświadczeniem. To inwestycja na lata. Lepiej zrobić to raz a dobrze. Dlatego oprócz produkcji i transportu okien oferujemy usługę profesjonalnego ich montażu. Zapraszamy do współpracy.

5/5 - (3 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt