Skip to content

Wymiana okien

Kiedy najlepiej wymienić okna i o czym należy pamiętać? Możliwość dotacji w wysokości nawet 100%

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Wymiana okien

Wymiana okien

Wymiana okien to tylko z pozoru prosta czynność. Wydaje się, że wystarczy wyjąć stare okno i wstawić nowe. Niestety postępując w ten sposób możemy powtórzyć błędy poprzedników. Nowoczesne okna wymagają również nowoczesnego i co ważniejsze starannego montażu zgodnego z technologią producenta.

🕙 Szacunkowy czas czytania: 7 minut.

Kiedy najlepiej wymienić okna?

O jakiej porze roku? Lepiej w ciepłych miesiącach czy tych mroźniejszych? Wybór odpowiedniego momentu na wymianę okien jest kluczowy dla sprawnego procesu instalacji i maksymalizacji korzyści. Zdaniem fachowców i osób z branży przeważnie, najlepszym okresem na wymianę okien są miesiące wiosenne i letnie. Stabilne warunki pogodowe ułatwiają montaż i minimalizują ryzyko uszkodzenia nowych okien. Jednak, z wyjątkiem ekstremalnych warunków, wymianę można przeprowadzić przez cały rok, nawet zimą, biorąc pod uwagę, że prace związane z montażem nie będą przerywane, a pogoda na zewnątrz nie będzie przeszkodą w tym procesie. Zimą prace są jak najbardziej możliwe, wtedy najlepiej zdać się na decyzję fachowców i wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do naszych okien i możliwości montażystów.

Wymiana okien

Nie można zapomnieć o tym, że czasem to nie pogoda decyduje, a stan naszych okien! Wymianę okien na nowe powinieneś poważnie przemyśleć wtedy, gdy Twoje okna zostały uszkodzone, zauważasz na nich pęknięcia, czujesz, że okna straciły swoją szczelność albo przepuszczają za dużo hałasu z zewnątrz.

Czasem w wyniku zjawisk atmosferycznych, burzy, gradu czy wysokich temperatur okna mogą ulec zniszczeniu. Są to czynniki wyższe, na które nie mamy zbyt wielkiego wpływu. Pamiętaj, że okna nie spełniają należycie swojej funkcji, jeśli latem w pomieszczeniu jest zbyt gorąco, a zimą zbyt zimno. Świadczy to o tym że okna straciły swoją szczelność.

Jak wygląda wymiana okien?

Całą procedurę wymiany należy zacząć od demontażu starej stolarki. Im ostrożniej i staranniej zostanie to wykonane tym mniej będzie prac wykończeniowych. Brak doświadczenia w tej dziedzinie może skutkować pęknięciami i uszkodzeniami ścian i nadproży. Jeżeli uda się nam usunąć stare okno to przechodzimy do kolejnego kroku jakim jest poprawne przygotowanie ościeży. Muszą one być suche i stabilne. Szczelina montażowa wokół nowej ramy okna powinna się mieścić w przedziale 1- 3 cm.

Przeczytaj także:   Wysokowydajne elementy montażu okien

W zależności od typu ściany nową stolarkę powinniśmy odpowiednio usytuować. Ma to na celu uniknięcie mostków termicznych. Dla konstrukcji ściany jednowarstwowej okno powinno znajdować się w połowie grubości ściany. W ścianach warstwowych okno montuje się w warstwie ocieplenia (dla ocieplenia wewnętrznego). W konstrukcjach dwuwarstwowych z ociepleniem zewnętrznym stolarkę montuje się w licu ściany na styku z izolacją termiczną.

Kolejnym krokiem jest zamocowanie ramy w otworze przy pomocy odpowiednio dobranych kotew. Również należy zadbać o odpowiednie ustawienie ramy w pionie i poziomie oraz o przekątnych. W zależności od doboru techniki montażu dobiera się materiały izolacyjne. Najbardziej polecaną techniką jest tak zwany ciepły montaż.  Montaż trójwarstwowy (ciepły montaż) składa się z warstwy zewnętrznej, jest to impregnowana taśma rozprężna. Warstwą środkową stanowi pianka poliuretanowa. Warstwą wewnętrzną jest taśma paroprzepuszczalna. Końcowy efekt montażu nowej stolarki okiennej uzyskamy poprzez obróbkę ścian i nadproża odpowiednimi zaprawami. Jest to czynność wymagająca dużej staranności.

Wniosek jest prosty. Jeżeli ktoś nie jest tak zwaną złotą rączką to najlepiej jest powierzyć wymianę stolarki okiennej doświadczonej ekipie z wieloletnim doświadczeniem. To inwestycja na lata. Lepiej zrobić to raz a dobrze. Dlatego oprócz produkcji i transportu okien oferujemy usługę profesjonalnego ich montażu. Zapraszamy do współpracy.

Ile kosztuje wymiana okien?

Koszt wymiany okien zależy od wielu czynników. Głównie od rodzaju okien, ich wielkości, wyboru szkła, dodatków oraz kosztów związanych z demontażem starych i montażem nowych okien, jeśli uwzględniamy wymianę starej stolarki na nową. Koszt pojedynczego okna może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od preferencji i potrzeb Klienta.

Ile kosztuje wymiana okien 01

Wymiana okien wiąże się z estetyczną poprawą wyglądu budynku, ale także strategiczną decyzją mająca wpływ na komfort, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną pomieszczeń. Jednak zanim podejmiemy decyzję o przystąpieniu do tego procesu, istotne jest zrozumienie kluczowych aspektów, takich jak odpowiedni czas, koszty, dostępne dotacje oraz możliwości uzyskania pełnego dofinansowania.

W celu poznania przybliżonej ceny wymiany okien, zachęcamy do kontaktu z Naszymi doradcami, bądź odwiedzenia naszych salonów osobiście.

Ile kosztuje demontaż starego okna i montaż nowego?

Koszt demontażu starego okna i montażu nowego również zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to wymieniona wyżej wielkość okna, stopień skomplikowania pracy oraz zastosowane materiały i technologie. Warto mieć na uwadze, że cena może być wyższa w przypadku okien nietypowych lub wymagających specjalnych rozwiązań.

Przeczytaj także:   Okna Salamander - czy warto wybrać?

Ile wynosi dotacja na wymianę okien w 2024 roku?

Wysokość dotacji na wymianę okien w 2024 roku może różnić się w zależności od programów rządowych oraz dostępności funduszy. Kwoty dotacji mogą sięgać od kilkuset do kilku tysięcy złotych za okno. Warto śledzić aktualne oferty i programy dotacyjne dostępne w danej lokalizacji, aby skorzystać z ewentualnych ulg finansowych.

W programie Czyste Powietrze maksymalna kwota dotacji wzrasta znacząco, bo z 47 tysięcy złotych aż do 99 tysięcy złotych. Z tego wynika, że progi wsparcia również ulegną podwyższeniu, odpowiednio dla gospodarstw wieloosobowych oraz gospodarstw jednoosobowych.

Ile wynosi dotacja do wymiany okien 01

Warto także zaznaczyć, że maksymalna kwota dotacji wzrośnie z 79 tysięcy złotych aż do 135 tysięcy złotych. Istnieje także możliwość ubiegania się o 50% dotacji na wstępną fazę inwestycji dla beneficjentów korzystających z podwyższonego lub maksymalnego wsparcia. Oznacza to, że pieniądze te mogą zostać przekazane wykonawcom prac jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Pierwsza transza dotacji wpłynie na konto w ciągu 14 dni od podpisania umowy, a pozostała część środków będzie dostępna w ciągu 30 dni od zakończenia remontu. To znaczna ulga dla wszystkich planujących inwestycje w poprawę warunków mieszkalnych.

Jak dostać 100% dofinansowania do wymiany okien?

Osoby o najniższych dochodach mają teraz szansę na 100% dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji swojego domu, włączając w to wymianę okien i drzwi. Dzięki programom rządowym, spełniając określone kryteria od stycznia 2023 roku możliwe jest składanie wniosków o wsparcie finansowe na termomodernizację. Zauważmy, że zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło o co najmniej 40% może skutkować pełnym zwrotem netto poniesionych kosztów inwestycji.

Jak dostać 100 procent dofinansowania do wymiany okien 01
Jak dostać 100 procent dofinansowania do wymiany okien?

Jednakże, aby skorzystać z tego typu dofinansowania, konieczne jest posiadanie statusu właściciela nieruchomości zapisanego w księdze wieczystej. Dotacje nie są dostępne dla lokatorów ani osób wynajmujących nieruchomość. To świetna okazja dla tych, którzy pragną poprawić efektywność energetyczną swojego domu, zapewniając sobie jednocześnie oszczędności i wygodę.

Aby, poznać więcej szczegółów zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi stuprocentowemu dofinansowaniu inwestycji w wymianę starych okien. Szczegółowe informacje znajdują się pod tym linkiem: https://www.gfo.com.pl/blog/program-czyste-powietrze/#dla-kogo-sto-procent-dofinansowania-do-wymiany-okien.

Czy artykuł spełnił Twoje oczekiwania?

5/5 - (5 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt