Skip to content

Wymiana starych okien

Wymiana starych okien na nowe to poważna decyzja dla każdego gospodarstwa domowego. Może nie taki diabeł straszny?

Gdańska Fabryka Okien >> Realizacje >> Wymiana starych okien

Wymiana starych okien

Wymiana starych okien to oszczędność pieniędzy! Nowe okna są lepiej izolowane, trwalsze, bezpieczniejsze i piękniejsze. Mogą zmienić wygląd domu na lepsze. Wszystko, czego potrzebujesz, to jedna rzecz: właściwa instalacja. Jak więc zainstalować nowe okna w miejsce starych?

Okna bardzo się zmieniły w ciągu ostatnie dziesięciolecia. Po pierwsze, są bardziej energooszczędne, mają nowe wielokomorowe profile, grubsze pakiety szybowe, szczelne ramy – a więc są energooszczędne. Są one częścią nowego trendu polegającego na zapobieganiu domy przed ucieczką ciepła. Zmieniają się również wymagania użytkowników dotyczące standardów konserwacji okien. W świetle tych zmian starsze okna o słabej szczelności należy wymienić. A to dlatego, że ramy wymagają skrobania lub malowania i często posiadają wady konstrukcyjne.

🕙 Szacunkowy czas czytania: 13 minut.

O czym się dowiesz?

 1. Dlaczego warto wymienić stare okna?
 2. Kiedy należy wymienić stare okna?
 3. Jak długo trwa wymiana okien?
 4. Wymiana starych okien. Jak przebiega montaż krok po kroku i na co zwrócić uwagę?
 5. Wymiana okien w praktyce.
 6. Jak przygotować mieszkanie do wymiany starych okien?
 7. Co ze starymi oknami po wymianie?
 8. Wymiana okien w ramach programu Czyste Powietrze w Gdyni.
 9. Jakie dopłaty i dofinansowania można uzyskać na wymianę okien?

Dlaczego warto wymienić stare okna?

Wymiana starych okien na nowsze modele przynosi wiele korzyści. Wśród najważniejszych wymienia się najczęściej zdecydowanie lepszą niż dotychczas ochronę przed utratą ciepła z wnętrza pomieszczenia. Lepsza termoizolacja przekłada się wprost na oszczędności przy ogrzewaniu budynku. Odpowiednio dobrane nowe okna mogą także rozjaśnić ciemne pomieszczenie bez konieczności zmiany wielkości otworu okiennego. Wystarczy wybrać modele o nowoczesnym designie i cienkich ramach, dzięki którym do wnętrza trafia więcej światła słonecznego. Inne plusy wymiany okien na wysokiej jakości modele plastikowe to m.in. podniesienie poziomu bezpieczeństwa budynku oraz lepsza izolacja akustyczna.

Kiedy należy wymienić okna?

Wiele osób co roku zmaga się z decyzją, wymieniać okna czy nie i co, ile lat wymienia się okna? Trudno określić przedział czasowy, zależy to bowiem w dużej mierze od rodzaju i stanu okna. Zamiast czekać na odpowiedni moment z kalendarzem w ręku, lepiej przyjrzeć się oknom. Przykładowo sprawdzić ich szczelność, wygląd i funkcjonalność.

Wymiana jest koniecznością, gdy chcesz zwiększyć komfort cieplny w mieszkaniu i obniżyć rachunki za ogrzewanie, a stare okna są nieszczelne. W pozycji zamkniętej przedostaje się przez nie do wnętrza zimne powietrze. Tym samym ciepłe ucieka na zewnątrz lub podczas deszczu woda dostaje się do wnętrza budynku. Nowe okna mają znacznie niższy współczynnik przenikania ciepła niż stare modele, dlatego zapewniają lepszą izolacyjność termiczną

O wymianie starych okien warto pomyśleć również wtedy, gdy ich działanie jest niewłaściwe, np. zacinają się lub wymagają użycia siły podczas otwierania i zamykania. Takie symptomy mogą świadczyć o wypaczeniu mechanizmów okna wynikającym z nieodpowiedniego montażu przed laty. Odpowiednim czasem na wymianę okien jest także moment, w którym wygląd obecnej stolarki przestaje nam odpowiadać. To tak zwane zżółknięte, stare okna PVC. Odpowiednim momentem może być również nowa elewacja budynku. Innym chęć zamontowania okna o innym kształcie lub układzie skrzydeł.

Przeczytaj także:   Na co zwrócić uwagę przy odbiorze okien?

Jak długo trwa wymiana okien?

Jednym z podstawowych pytań osób, które myślą nad zmianą stolarki, jest – ile trwa wymiana okien. Czas wymiany okien uzależniony jest od skomplikowania całej operacji. Przykładowo najszybciej przeprowadza się wymianę okien bez zmiany wielkości otworów czy miejsca położenia okien na ścianie budynku. Kluczowa dla określenia tego, jak długo trwać będzie wymiana okien, jest także liczba okien, które zostaną wymienione. Odpowiednio liczna ekipa montażowa z wymianą okien powinna poradzić sobie średnio w czasie 1-2 dni roboczych.

Wymiana starych okien – jak przebiega montaż krok po kroku i na co zwrócić uwagę?

Wymianę okien najlepiej zlecić fachowcom. Nie tylko zyskamy wtedy pewność, że znają oni wybrany przez nas model, trudnią się głównie montażem okien, ale także w razie reklamacji będzie zdecydowanie łatwiej dochodzić swoich praw. Na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien? Najważniejsze, aby cały proces odbył się bez szkód dla wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego budynku. Wymiana okien bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa. Decydując się na nowe okna, warto także postawić na wymianę okien z ciepłym montażem, dzięki któremu budynek zyska jeszcze wyższy poziom izolacji termicznej.

Wymiana okien w praktyce.

W praktyce wymiana starych okien na nowe przebiega mniej więcej w następujący sposób:

 • Usunięcie starego okna – najpierw zdejmuje się skrzydła, a następnie usuwa ościeżnicę.
 • Przygotowanie otworów okiennych pod montaż nowych okien – konieczne jest usunięcie wszystkich wystających fragmentów, tynków oraz ubytków z użyciem zaprawy, a także dokładne wyrównanie i oczyszczenie otworów, aby potem na łączeniach nie powstały mostki termiczne.
 • Zamocowanie dybli lub kotew.
 • Osadzenie ościeżnicy – podczas prac trzeba zadbać o jej prawidłowe wypoziomowanie i stabilizację poprzez umieszczenie klinów w narożnikach i na obwodzie. Łączniki zamontowane na ościeżnicy należy przykręcić do muru.
 • Zamocowanie skrzydeł i klamek.
 • Uszczelnienie okna – stosuje się do tego piankę poliuretanową.
 • Montaż parapetów.
 • Prace wykończeniowe – konieczne jest wyrównanie powierzchni ościeży masą szpachlową, a także uszczelnienie styków masą silikonową lub akrylową.

W podobny sposób przebiega wymiana starych okien w bloku, kamienicy i domu jednorodzinnym, choć oczywiście poszczególne etapy prac mogą się nieco różnić w zależności choćby od rodzaju murów i zakresu robót wykończeniowych

Jak przygotować mieszkanie do wymiany starych okien?

Jeżeli zależy Ci na sprawnym przeprowadzeniu remontu, warto odpowiednio przygotować się do wymiany okien. Przed wpuszczeniem ekipy monterskiej do domu, powinno się usunąć karnisz i wiszące na nim zasłony lub firany albo rolety i żaluzje okienne. Należy też odsunąć od okien wszystkie stojące tam zazwyczaj meble. Zarówno te, które stoją „pod” oknem, np. stół czy kanapa, jak również te ustawione po obu stronach otworu okiennego. Warto od razu ustawić je w takiej części pomieszczenia, aby możliwe było swobodne chodzenie oraz prace przy montażu nowych okien. Meble, dywan, dekoracje i grzejnik pod oknem warto zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi i brudem budowlanym, np. folią malarską. Podłogę najlepiej pokryć kartonami, dzięki temu unikniemy ryzyka powstania zarysowań. Drzwi wewnętrzne do pomieszczenia, w którym aktualnie wykonuje się wymianę okien, można – po uzgodnieniu z ekipą monterską – zakleić taśmą malarską i folią. Dzięki temu pył nie będzie przedostawał się do reszty mieszkania.

Przeczytaj także:   Termomodernizacja budynku

Co ze starymi oknami po wymianie?

Stara stolarka okienna po wymianie okien, podobnie jak drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, zgodnie z prawem uznaje się za odpady budowlano-rozbiórkowe. Nie można ich wyrzucić po prostu do kontenera pod blokiem czy wystawić przy śmietniku pod domem jednorodzinnym. Konieczne jest zutylizowanie ich bezpłatnie jako odpadów problematycznych w Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub w Gminnych Punktach Zbierania Odpadów Problemowych działających w każdej gminie w Polsce. Instytucje te zajmują się dalszą utylizacją okien.

Wymiana starych okien w ramach programu Czyste Powietrze w Gdyni

Gdańska Fabryka Okien aktywnie wspiera swoich klientów w pozyskiwaniu funduszy na wymianę okien w ramach programów dotacyjnych. Od stycznia 2023 r. jesteśmy częścią Koalicji Termomodernizacji, w ramach której regularnie edukujemy się o najnowszych niuansach w zasadach przyznawania dotacji. A dobrą wiadomością jest fakt, że w 2023 roku okna wymienić można nawet za darmo! Właśnie w ramach programy Czyste Powietrze wymieniliśmy cala stolarkę okienna w domu jednorodzinnym w Gdyni.

 • Produkt: Kompleksowa energooszczędna stolarka okienna.
 • Producent: Gdańska Fabryka Okien.
 • Profil: VEKA Softline 82 MD.
 • Kolor: Ciemnoszary jedwab obustronny.
 • Pakiety 3-szybowe.
 • Okucia: WINKHAUS (ukryte zawiasy SELECT).
 • Drzwi Wejściowe: NORDIC dopasowane kolorystycznie do stolarki.
 • Montaż: Montaż przy użyciu taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych.
 • Szczegóły: Termomodernizacja budynku – wymiana okien i drzwi w ramach Programu Czyste Powietrze.
 • Demontaż montaż obróbka wstępna wykonana przez profesjonalnych montażystów Gdańskiej Fabryki Okien 

Jakie dopłaty i dofinansowania można uzyskać na wymianę okien?

Najpopularniejszy program wspierający termomodernizację budynków to „Czyste Powietrze”. Program dzieli się na trzy poziomy dofinansowania zależne od dochodu: podstawowy, podwyższony i najwyższy. O dotacje może wystąpić każda osoba wpisana w księdze wieczystej jako właściciel domu. Wsparcie finansowe nie jest natomiast przyznawane lokatorom oraz osobom wynajmującym dany budynek.

W 2023 roku „Czyste Powietrze” funkcjonuje na nowych zasadach. Najważniejsze zmiany to: zwiększone kwoty dotacji, podwyższenie progów dochodowych (dla przykładu, przy podstawowym poziomie dofinasowanie było wcześniej dostępne dla osób, których roczne dochody nie przekraczają 100 tys. złotych, teraz jest to kwota 135 tys. złotych), prostsze zasady rozliczeń oraz możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie w ramach programu. Dla osób najmniej zarabiających – przy najwyższym poziomie dofinansowania – dopłata może wynieść nawet 100%, a więc wymiana okien, drzwi i bramy jest możliwa niemal za darmo. Więcej o Programie Czyste Powietrze przeczytasz tutaj.

5/5 - (2 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt