Skip to content

Wymiana okien z dofinansowaniem lotniska

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Wymiana okien z dofinansowaniem lotniska

Wymiana okien z dofinansowaniem lotniska

Jeśli hałas z lotniska przeszkadza Ci w codziennym życiu, istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego na wymianę okien ze strony gdańskiego portu lotniczego. Startuje program mający na celu poprawę warunków życia mieszkańców dotkniętych hałasem lotniczym. Jego celem jest poprawa efektywności akustycznej budynków mieszkalnych położonych w okolicy lotniska. Jeśli hałas generowany przez przelatujące samoloty z zakłóca Twój spokój i komfort życia masz szansę na dofinansowanie na wymianę okien. Przedstawiamy najważniejsze cele i warunki Programu Rewitalizacji Akustycznej w Gdańsku.

źródło: Materiały prasowe Lotniska Gdańsk
🕙 Szacunkowy czas czytania: 7 minut.

Czym jest Program Rewitalizacji Akustycznej?

Jest to pierwsza edycja Programu Rewitalizacji Akustycznej, uruchomionego przez Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku z własnej inicjatywy. Warto zaznaczyć, że nie jest to działanie podyktowane obowiązującymi przepisami prawnymi, ale wyrazem zaangażowania Lotniska w poprawę warunków życia mieszkańców dotkniętych problemem hałasu lotniczego. Oferta skierowana jest głównie do osób mieszkających w rejonach lotniska i Banina, które dotychczas nie otrzymali odszkodowania z tytułu wprowadzenia w 2016 roku Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Portu Lotniczego Gdańsk.

W ramach tej inicjatywy, termin zgłaszania wniosków mija 7 czerwca 2024roku. Więc jeśli chcesz skorzystać z tego wsparcia, nie zwlekaj z decyzją. Wniosek powinien być złożony przez zainteresowanych, którzy spełniają określone warunki. Dlatego jeśli jesteś jednym z mieszkańców dotkniętych hałasem lotniczym i chcesz poprawić swoją sytuację, to warto skorzystać z tej możliwości. Termin jest krótki, więc warto działać jak najszybciej, aby zdążyć złożyć wniosek i uzyskać wsparcie na wymianę okien.

Przeczytaj także:   Konserwacja okien PCV

Proces składania wniosku w Programie Rewitalizacji Akustycznej

Aby móc skorzystać z programu, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Procedura wnioskowania jest stosunkowo prosta. W pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek w wyznaczonym terminie. Po jego złożeniu następuje proces weryfikacji, podczas którego sprawdzana jest zgodność wniosku z wymaganymi kryteriami oraz jego kompletność. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie zaakceptowany, zostanie przeprowadzona szczegółowa ocena techniczna przez rzeczoznawcę.

Celem tego procesu jest dokładne określenie zakresu wymaganych prac. Również oszacowanie potencjalnych kosztów wymiany okien, które będą niezbędne do zmniejszenia hałasu w budynku. Rzeczoznawca dokona również oceny stanu technicznego istniejących okien oraz ich dopasowania do potrzeb mieszkańców. Po ustaleniu zakresu prac i kosztów, właściciel nieruchomości będzie musiał na własny koszt przeprowadzić wymianę okien zgodnie z zaleceniami rzeczoznawcy. Po wykonaniu prac i przedstawieniu dokumentacji potwierdzającej ich wykonanie, otrzyma refundację uzgodnionych wydatków od Portu Lotniczego Gdańsk.

Zarząd Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie nakładów ponoszonych na podniesienie izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych w obszarze oddziaływania hałasu lotniczego (OOU – Nieruchomości w Strefie A, A-część oraz B-obręb Banino).

Zarząd Portu Lotniczego Gdańsk

Jak i kiedy można składać wniosek?

Wniosek o dofinansowanie można złożyć na kilka sposobów i w wyznaczonym czasie. Można to zrobić poprzez:

  • wysłanie go na adres e-mail: rewitalizacja@airport.gdansk.pl,
  • przesłanie pocztą na adres: ul. Słowackiego 200, 80-298 Gdańsk,
  • dostarczenie osobiście do sekretariatu Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. na II piętrze w budynku Zarządu,
  • Wysłać pocztą na adres: ul. Słowackiego 200, Gdańsk.

Termin przyjmowania wniosków: od 8 kwietnia 2024 roku do 7 czerwca 2024 roku.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnych znajdujących się w obszarach narażonych na hałas lotniczy. Te obszary to część strefy A oraz Strefa B – obręb Banino. Zobacz zaznaczone obszary na poniższych mapach. Warunkiem jest jednak brak wcześniejszego otrzymania odszkodowania z tytułu wprowadzenia Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Portu Lotniczego Gdańsk.

Przeczytaj także:   Bezpieczne okna

Na co można otrzymać dofinansowanie od lotniska?

Wsparcie finansowe przyznaje się głównie na koszty związane z wymianą stolarki okiennej w pomieszczeniach mieszkalnych. Konkretne kategorie kosztów określa rzeczoznawca budowlany po dokładnej ocenie stanu nieruchomości.

Zasady naboru do Programu

Informacje dotyczące zasad prowadzenia naboru wniosków przedstawione zawiera Regulamin:

Regulamin Programu Rewitalizacji Akustycznej Edycja_01 01
Regulamin Programu Rewitalizacji Akustycznej Edycja 01 – do pobrania

Wszystkie szczegółowe dokumenty, takie jak Umowa oraz załączniki, wraz z wnioskami znajdują się na stronie internetowej Lotniska Gdańsk: https://www.airport.gdansk.pl/lotnisko/ochrona-srodowiska/program-rewitalizacji-akustycznej-p118.html.

Dodatkowe informacje o dofinansowaniu od lotniska

Program rewitalizacji akustycznej obejmuje dofinansowanie rzeczywistych kosztów remontu przeprowadzanego przez właściciela nieruchomości w pomieszczeniach mieszkalnych, a następnie uzyskanie wsparcia finansowego na wskazane przez rzeczoznawcę budowlanego wydatki. Remont musi być zrealizowany w ciągu 12 miesięcy od daty podpisania umowy. W pierwszej edycji programu Port Lotniczy Gdańsk priorytetowo rozpatrzy wnioski dotyczące nieruchomości zlokalizowanych w Strefie A i Strefie A-część Obszaru Ograniczonego Użytkowania. Dodatkowe informacje można znaleźć w wyżej wymienionych dokumentach.

Jeśli chciałbyś złożyć wniosek, ale nie wiesz jak, zachęcamy do kontaktu, pomożemy Ci przejść przez cały proces!

Potrzebujesz informacji?

Jeśli planujesz kupić lub wymienić okna, a nie wiesz od czego zacząć, to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi. Przedstaw swoje oczekiwania, a resztą zajmiemy się my!

Oceń, czy artykuł okazał się pomocny.

1.6/5 - (25 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt