Skip to content

Producent okien i drzwi od 1999 roku

Gdańska Fabryka Okien Logo

+48 58 320 22 11
biuro@gfo.com.pl

Jak wybrać kolor okien?

Obecnie kolor okien, zaraz po parametrach i materiale, z którego zostały wykonane stanowi jeden z kluczowych aspektów przy ich wyborze. Coraz więcej klientów dopasowuje kolor stolarki okiennej do stylu, w jakim chcieliby urządzić wnętrze. Dlatego też kolor profili PCV warto przemyśleć już na etapie projektowania wnętrz, tak by aranżacja stanowiła harmonijną całość.

Do jakich elementów dopasować kolor okien?

Przed przystąpieniem wyboru koloru okien, powinniśmy zastanowić się, do jakich elementów powinny one pasować. Warto zwracać uwagę zarówno na otoczenie, w jakim znajduje się nasz dom, jak i jego wnętrze. Aby stolarka okienna była odpowiednio dobrana do elewacji budynku, powinna komponować się z takimi elementami zewnętrznymi jak drzwi oraz brama garażowa. Warto też wrócić uwagę na pokrycie dachu i inne elementy, jak przydomowej architektury.

Jak wybrać kolor okien 02

Wewnątrz pomieszczenia zaleca się, by kolor profili okiennych współgrał kolorystycznie z podłogą i listwami przypodłogowymi, a także z drzwiami wewnętrznymi. Uniwersalna biel pasuje do większości aranżacji wnętrz. Imitacje drewna dodadzą naszemu wnętrzu przytulności. Należy jednak zachować ostrożność zestawiając kolory drewnopodobne. Zbyt duża ilość faktur, może okazać się zgubna. Ważnymi elementami doboru koloru stolarki okiennej są też odpowiednio dobrane parapety, rolety, a także takie elementy jak firany, zasłony, które pozytywnie wpływają na wygląd pomieszczenia.

Jakie kolory okien mamy do wyboru?

Obecnie dostępne kolory okien można podzielić na trzy zasadnicze grupy. Są to kolory drewnopodobne, kolory spectral i RAL. Współcześnie okna PCV nie żółkną. Jednak dobór odpowiedniej okleiny może sprawić, że nasze okno będzie idealnym dopełnieniem naszego wnętrza. Okna plastikowe mogą być także barwione w masie, a dobór odpowiednich oklein sprawia, że trudno odróżnić je od okien drewnianych. Poza okleiną profilu pcv na estetykę okna wpływa także kolor rdzenia, widoczny po otwarciu okna.

Jak wybrać kolor okien 03

W domach jednorodzinnych coraz popularniejsze są także okna aluminiowe, które dzięki nowoczesnej technologii mają bardzo dobre parametry termiczne. Pozwala to na ich montaż także w domach pasywnych. W naszej ofercie znajdziecie państwo okna aluminiowe w praktycznie wszystkich odcieniach. Nasza oferta kolorystyczna obejmuje zarówno odcienie metaliczne, malowane proszkowo, a także oklejanie folią.

Aranżacja wnętrza, a okna

Kolor stolarki okiennej najlepiej dopasować do stylu, w którym chcemy urządzić wnętrze. Dlatego aranżację wnętrza należy przemyśleć już na etapie budowy domu, gdy zamawiamy okna i drzwi. Tak przemyślana aranżacja daje nam pewność, że wszystko będzie ze sobą zgrane.

Jak wybrać kolor okien 04

Obecnie najmodniejszymi kolorami okien PCV są dąb bagienny, jasny lub złoty dąb, orzech, a także okna w kolorze Winchester. W ofercie kolorystycznej okien VEKA znajduje się ponad 50 kolorów podzielonych na trzy grupy: drewnopodobne, spectral i RAL. Obecnie w nowoczesnych wnętrzach stosuje się stolarkę, która ma za zadanie ożywić wnętrze i wyróżnić się na jego tle. Idealnym kolorem okien będą więc okna o zabarwieniu drewnopodobnym. Coraz częściej na etapie budowy domu dobierane są także rolety, które chronią wnętrze przed nadmiarem słońca. Natomiast do wnętrz w kolorze rustykalnym pasują zarówno okna w kolorze białym, jak i te imitujące odcienie drewna, jak np. jasny dąb czy Winchester. Przy wyborze okien do domów w takim stylu często stosuje się także szprosy okienne, nadające stolarce niepowtarzalny klimat.

W ostatnich latach klienci coraz częściej wybierają okna w kolorze antracyt. Ramy okien w kolorze antracytowym podkreślają elegancki styl domu. Jednocześnie stanowią ciekawy element dopełniający elewację budynku. Dlaczego więc warto zwrócić uwagę na ten kolor? Szare okna są stonowane i stylowe. Doskonale więc sprawdzą się w nowoczesnej architekturze, zarówno w domach jednorodzinnych, ale i budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej, jak budynki biurowe czy usługowe.