Skip to content

Jak wybrać kolor okien?

Który wybór jest najlepszy dla Twojego domu? Na co należy zwrócić uwagę? Jak dobrac kolory okien do różnych stylów architektonicznych? O tym poniżej.

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Jak wybrać kolor okien?

Jak wybrać kolor okien

Okna w białym kolorze już od kilkunastu lat są najczęstszym wyborem konsumentów. Biel wciąż jest najpopularniejszym kolorem wśród inwestorów i architektów, ale coraz częściej wybierane są okna w innych odcieniach, takich jak imitacja drewna czy odcienie szarości. Który wybór jest najlepszy dla Twojego domu? Jak wybrać kolor okien do swojego domu? Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć kilka kwestii.

Wybierając kolorystykę okien, należy zastanowić się czy nie jesteśmy ograniczeni przez standardy i wytyczne narzucone odgórnie. Często ma to miejsce w budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Z kolei w starszych budynkach wymagania kolorystyczne może narzucić konserwator zabytków. Budynki wolnostojące zazwyczaj nie podlegają odgórnym decyzjom. Dlatego inwestor ma swobodę wyboru kolorystyki stolarki. Spora liczba Klientów decyduje się na okna białe, czyli na rozwiązanie najpopularniejsze, ze względu na cenę i uniwersalność. Coraz częściej jednak, montujemy tzw. okna kolorowe czyli pokryte specjalnymi foliami. Obecna gama kolorystyczna jest bogata w różne kolory drewnopodobne oraz kilkanaście odcieni szarości.

O czym dowiesz się z artykułu?

  1. Do czego powinny pasować okna?
  2. Jakie wybrać kolory okien do domu?
  3. Jak wybrać kolor okien do domu w stylu skandynawskim?
  4. Jakie kolory okien do stylu loftowego?
  5. Jak wybrać kolor okien do stylu klasycznego?
  6. Jaki kolor okien od środka?
  7. Na co zwrócić uwagę przy doborze koloru okna?

Do czego powinny pasować okna?

Okna powinny tworzyć spójną całość z trzema elementami budynku. Przede wszystkim muszą współgrać z kolorem elewacji budynku. W drugiej kolejności, w zależności od rodzaju budynku – z kolorem dachu. Kolejnym elementem jest odpowiedni dobór koloru okien do stylu wnętrza. Kolejność doboru kolorów poszczególnych elementów budynku nie powinna być przypadkowa. Już na etapie wykonania projektu domu należy podjąć decyzję o doborze kolorów elewacji dachu i stolarki. Podczas ich doboru należy również wziąć pod uwagę otoczenie projektowanego domu. Kombinacja kolorów w dużej mierze zależy od otoczenia budynku, jego wielkości i osobistych preferencji inwestora.

Jak wybrać kolor okien 07

W przypadku domów jednorodzinnych, podczas doboru kolorów stolarki okiennej należy wziąć pod uwagę kolor i styl drzwi wejściowych do domu i bramy garażowej. Te dwa elementy wraz z kolorystyką okien mają decydujący wpływ na spójność estetyczną całego budynku. Najrozsądniej jest dobrać wszystkie elementy u jednego dostawcy lub producenta. Wówczas mamy pewność, że montowane elementy stolarki będą w podobnych odcieniach kolorystycznych tworząc spójną całość. Innym rozwiązaniem jest dobór elementów w różnych kolorach, ale w tym samym stylu. W takim przypadku elewacja zewnętrzna domu może zyskać na atrakcyjności.

Jakie wybrać kolory okien do domu?

Kolor okien może znacząco wpłynąć na wygląd całego budynku i jego zgodność z obowiązującym stylem architektonicznym. Wybór koloru okien do domu zależy wprost od stylu w jakim zaprojektowano budynek oraz od osobistych preferencji właściciela. Dla profesjonalistów, takich jak architekci i projektanci wnętrz, kluczowe jest dopasowanie koloru okien do istniejącego stylu architektonicznego. Czyli jak wybrać kolor okien do domu czy mieszkania?

W przypadku budynków o klasycznym stylu, takich jak neoklasycyzm czy kolonializm, stosuje się stonowane kolory, takie jak biel, krem, czerń lub brąz. Dla budynków o nowoczesnym charakterze, często preferuje się minimalistyczne rozwiązania i jasne kolory, takie jak biały, szary, czy antracyt. W architekturze rustykalnej lub wiejskiej, okna w kolorze drewna lub pastelowe odcienie mogą być trafionym wyborem.

Kluczowym aspektem jest jednak indywidualne podejście do każdego projektu. Projektanci powinni brać pod uwagę nie tylko styl architektoniczny, ale także otoczenie, klimat oraz osobiste preferencje Klienta, aby stworzyć spójny i estetyczny wygląd budynku. Dlatego też, dobrym zwyczajem jest konsultacja z Klientem i przemyślane podejście do doboru kolorów okien, aby uzyskać ostateczny efekt, który spełni oczekiwania zarówno wizualne, jak i funkcjonalne.

Przeczytaj także:   Montaż okien tarasowych na podbudowach

Jak wybrać kolor okien do domu w stylu skandynawskim?

W domu utrzymanym w stylu skandynawskim, który znany jest z jasności, minimalizmu i funkcjonalności, wybór kolorów okien jest kluczowy dla osiągnięcia harmonijnego wyglądu wnętrza. Najczęściej pierwszym wyborem są okna białe. To klasyczny, neutralny kolor, który doskonale współgra z jasnymi ścianami, tworząc wrażenie przestronności. Pozwala na optymalne wykorzystanie naturalnego światła. Okna szare to kolejna doskonała opcja, dodająca elegancji i subtelności. Jednocześnie zachowująca minimalistyczny charakter stylu skandynawskiego. Jasnoszare odcienie są szczególnie popularne, wprowadzając delikatny kontrast do białych ścian.

Beżowe okna to również trafny wybór, wprowadzający ciepło do wnętrza i doskonale komponujący się z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, co tworzy spokojną atmosferę. Pastelowe odcienie, takie jak delikatna mięta, pudrowy róż czy błękit, dodają subtelnej świeżości i delikatności, jednocześnie zachowując spójność estetyczną. Kolejną propozycją stają się oczywiście okna w naturalnym odcieniu drewna, takie jak jasny dąb lub dąb alpejski. Dodają ciepło i przytulność do wnętrza, co jest charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Dobierając kolory okien do domu w stylu skandynawskim, warto pozostać wiernym zasadom minimalizmu i stonowanej palety barw. Jasne i neutralne kolory okien, takie jak biały, szarość, beż czy pastele, pozwalają na zachowanie spójności estetycznej oraz tworzenie przyjemnej i relaksującej atmosfery, charakterystycznej dla tego wyjątkowego stylu wnętrzarskiego.

Jakie kolory okien do stylu loftowego?

W stylu loftowym, inspirowanym wnętrzami przemysłowymi, surowymi przestrzeniami fabrycznymi i otwartą konstrukcją budynków, wybór odpowiednich kolorów może znacząco wpłynąć na całą estetykę wnętrza. Aby poprawnie dobrać kolorystykę do tego popularnego obecnie stylu wnętrzarskiego, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim, surowość i industrialny charakter loftu sprzyjają zastosowaniu neutralnych, stonowanych kolorów, takich jak różne odcienie szarości, czerni, białego i beżu. Szarość może odzwierciedlać surowość betonu, który często występuje w loftach, podczas gdy biały i beż nadają przestrzeni jasność i przestronność. Czarny natomiast może być używany jako akcent, który dodaje kontrastu i wyrazistości całemu wnętrzu. Dodatkowo, można rozważyć dodanie odrobiny koloru poprzez wybór mebli lub akcesoriów w intensywnych odcieniach, takich jak głęboka czerwień, granat czy zieleń, co doda wnętrzu energii i wyrazistości.

Oprócz kolorów ścian i sufitu, ogromną rolę w stylu loftowym odgrywają właśnie okna. Często warto postawić na okna o dużych rozmiarach, które pozwalają na wpływ naturalnego światła do wnętrza i podkreślają industrialny charakter przestrzeni. Okna aluminiowe, na przykład w kolorze czarnym, doskonale wpisują się w estetykę loftu. Dodatkowo, szklane ściany lub drzwi przesuwne mogą być doskonałym elementem, pozwalając na separację pomieszczeń bez utraty przestrzeni i światła. Warto również dodać elementy dekoracyjne, takie jak odsłonięte rury, surowe belki stropowe i ceglane ściany, które w naturalny sposób komponują się z kolorystyką loftu, tworząc unikalny i charakterystyczny wygląd wnętrza. W ten sposób, dobierając odpowiednie kolory i elementy wykończenia, można stworzyć loftowe wnętrza pełne surowego, industrialnego uroku.

Jak wybrać kolor okien do stylu klasycznego?

Wnętrza w stylu klasycznym charakteryzują się elegancją, harmonią i urokiem. To sprawia, że wybór odpowiednich kolorów jest kluczowy dla osiągnięcia tego charakterystycznego wyglądu. Aby poprawnie dobrać kolorystykę do tego stylu wnętrzarskiego, warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim, klasyczne wnętrza często wykorzystują kolory drewnopodobne takie jak złoty dąb, orzech czy mahoń. Takie drewniane palety barw pozwalają na stworzenie klasycznej i eleganckiej atmosfery. Jednocześnie tworzą tło dla stylowych i ozdobnych mebli oraz detali dekoracyjnych.

Przeczytaj także:   ABC Okuć okiennych

Okna w klasycznych wnętrzach są utrzymane w stonowanych kolorach, takich jak biały, kremowy, jasny brąz czy beż. Okna w tych kolorach są również dostępne w Gdańskiej Fabryce Okien. Białe okna są często wybierane ze względu na swoją wszechstronność i zdolność do wprowadzenia jasności do pomieszczeń. Kremowe lub beżowe okna dodają elegancji i ciepła, tworząc przytulną atmosferę, charakterystyczną dla stylu klasycznego. Jasny brąz może być również odpowiednim wyborem, zwłaszcza w zestawieniu z drewnianymi elementami wykończenia, tworząc spójny i elegancki wygląd.

Często w klasycznym stylu wnętrzarskim można spotkać okna z ozdobnymi detalami, takimi jak szprosy czy parapety marmurkowe. W takim przypadku, istnieje możliwość dopasowania tych detali w kontrastowym kolorze, co dodaje charakteru i wyrazistości. Jednak zawsze warto dbać o harmonię i spójność kolorystyczną z pozostałymi elementami wnętrza. Warto również zwrócić uwagę na elementy dekoracyjne. Odpowiednio dopasowane zasłony czy rolety mogą wraz z oknami tworzyć spójny wystrój. Odpowiednio dobrana kolorystyka okien do stylu klasycznego pozwala podkreślić elegancję i urok wnętrza, jednocześnie zachowując jego harmonię i klasyczny charakter.

Jaki kolor okien od środka?

Można również zdecydować się na tzw. kolory jednostronne. Ta opcja charakteryzuje się tym, że zewnętrzna strona jest wykonana w kolorach drewnopodobnych lub szarościach, a wewnętrzna jest białym profilem PCV. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej folii w wybranym kolorze. W przypadku tradycyjnej bryły budynku połączenie bieli i okleiny drewnianej jest najbardziej efektywne stylistycznie. Zatem jak wybrać kolor okien w takim przypadku?

Można pójść o krok dalej i rozważyć jednakowy dwustronny kolor. W takim przypadku zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna strona okna jest pokryta folią w tym samym kolorze. Dostępna jest również trzecia opcja, czyli biały kolor na zewnątrz i drewnopodobny odcień od wewnątrz. Ta opcja jest alternatywą dla domów, w których okna będą nadawały wnętrzom charakteru, a z różnych powodów nie mogą mieć okleiny od zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę przy doborze koloru okien?

Podczas doboru okien do domu lub mieszkania, istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, a ich wybór powinien być dostosowany do konkretnego stylu wnętrza. W stylu skandynawskim, gdzie jasność i minimalizm są kluczowe, warto wybierać duże okna, przeważnie w jasnych kolorach, aby wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła. W przypadku wnętrz loftowych, zainspirowanych przestrzeniami przemysłowymi, okna aluminiowe lub o dużych rozmiarach doskonale podkreślają industrialny charakter. Natomiast w stylu klasycznym, neutralne i standardowe kolory takie jak biały, złoty dąb czy orzech wpasują się w przestrzeń.

Jak wybrać kolor okien 08

Ostatecznie, kluczowym jest spójne dopasowanie koloru okien do reszty wykończenia wnętrza oraz dbałość o detale, takie jak dekoracje czy zasłony, aby stworzyć harmonijną i estetyczną przestrzeń. Bez względu na styl, warto inwestować w okna energooszczędne, aby zachować komfort cieplny i efektywność energetyczną budynku. W Gdańskiej Fabryce Okien zadbamy o to, aby Wasze okna utrzymywały ciepło, dostarczały światła a jednocześnie komponowały się z wewnętrznym i zewnętrznym stylem budynku.

4.4/5 - (9 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt