Skip to content

Ciepła ramka okna

Czym jest ciepła ramka okna i czy w ogóle ma jakieś znaczenie?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Ciepła ramka okna

Ciepła ramka okna

Ramka okna jest elementem, na który mało kto zwraca uwagę. Większość z nas w ogóle nie ma pojęcia że taki element w ogóle istnieje. Tym bardziej nie wie, że to, z jakiego materiału jest wykonana ma istotny wpływ na przenikanie ciepła przez okno.

Temat ciepłych rozwiązań w zakresie stolarki otworowej to wciąż jedno z topowych zagadnień dla każdego inwestora planującego budowę domu. O energooszczędnych okna mówi się dużo, a obecnie coraz więcej uwagi poświęca się poszczególnym komponentom okna, wpływających tę energooszczędność uzyskać. Każde nowe okno wyposażone jest w tak zwaną ramkę dystansową, która rozdziela szyby w pakietach dwu i trzyszybowych. Ten niepozorny i mały element pełni niezwykle ważne funkcje – wpływa na przenikalność ciepłą i odpowiada za uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych.

O czym w artykule?

 1. Co to jest ciepła ramka w oknie?
 2. Gdzie znajduje się ciepła ramka okna?
 3. Czym jest ciepła ramka w oknach energooszczędnych?
 4. Jak sprawdzić, czy okno ma ciepłą ramkę?
 5. Ciepła ramka, a współczynnik przenikania ciepła.
 6. Jak ciepła ramka okna wpływa na jego parametry?
 7. Trzy najważniejsze korzyści z wyboru ciepłej ramki.
 8. Ciepła ramka okna – czy warto?

Co to jest ciepła ramka w oknie?

Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia „ramka w oknie”. Tak ogólnie, bez względu na to czy jest ciepła. Czyli czy jest wykonana ze specjalnego materiału, gwarantującego odpowiednią termoizolację czy standardowa, wykonana z aluminium. Ramka okienna to inaczej ramka dystansowa. Jej zadaniem jest uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych, czyli pakietów szybowych gotowych do zamontowania w oknach. Standardowa ramka okienna wykonana jest z aluminium, czego konsekwencją jest powstanie mostka termicznego w miejscu zespolenia szyby z ramą okienną.

Gdzie znajduje się ciepła ramka okna?

Szyba zespolona składa się z dwóch lub więcej tafli szkła oddzielonych ramkami dystansowymi. Przestrzeń międzyszybowa standardowo wypełniona jest powietrzem. Obecnie coraz częściej praktykowane jest również wypełnienie tej przestrzeni gazem szlachetnym. Zazwyczaj argonem (Ar) lub Kryptonem (Kr). Gazy te poprawiają parametry przenikalności cieplnej szyby. Aby zabezpieczyć przestrzeń szybową przed zawilgoceniem, ramka dystansowa zostaje wypełniona silnym środkiem higroskopijnym w postaci granulatu. Właśnie dlatego ramki dystansowe w znacznym stopniu wpływają na izolacyjność cieplną pakietów szybowych.

Przeczytaj także:   Program Czyste Powietrze

Czym jest ciepła ramka w oknach energooszczędnych?

Pojęcie energooszczędności coraz śmielej weszło do żargonu stolarki otworowej. Aktualnie oferta producentów stolarki obfituje w energooszczędne rozwiązania, w których każdy komponent spełnia wysokie parametry termoizolacyjności. A więc także i ramka dystansowa zastosowana w energooszczędnych oknach musi spełniać wyśrubowane wymagania. Standardowo zwykłą ramkę aluminiową, producenci coraz częściej zastępują jej ciepłą wersją wykonaną ze stali nierdzewnej lub specjalnie przygotowanego tworzywa sztucznego.

Jak sprawdzić, czy okno ma ciepłą ramkę?

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka wariantów ramek dystansowych, ale nie wszystkie zasługują na miano ciepłej ramki. Mamy ramki aluminiowe, czyli do niedawna te najbardziej popularne. Ramki stalowe do okien, ramki okienne ze stali nierdzewnej oraz te najnowocześniejsze rozwiązania z tworzywa sztucznego – modyfikowanego poliwęglanu. Biorąc pod uwagę szereg czynników i parametrów, tylko dwa ostatnie materiały, czyli stal nierdzewna i poliwęglan modyfikowany mogą zostać zakwalifikowane jako ciepła ramka w oknie. Czyli o takie właśnie rozwiązanie powinni pytać inwestorzy w salonie sprzedaży. Tylko taka ramka w oknie w połączeniu z energooszczędną szybą i odpowiednim profilem okna odczuwalnie wpłynie na niższe rachunki za ogrzewanie dla inwestora.

Ciepła ramka a współczynnik przenikania ciepła (PSI)

PSI, czyli liniowy współczynnik przenikania ciepła do niedawna był pomijany jako wartość mająca wpływ na termikę całego okna. Dopiero, gdy temat energooszczędnej, czy wręcz pasywnej stolarki zagościł na stałe w trendach budowlanych, a inwestorzy coraz baczniej zaczęli zwracać uwagę na komponenty okna wpływające na ich termoizolację, zdefiniowano wartość PSI jako rzeczywisty efekt mostka termicznego na krawędzi szyby zespolonej zamontowanej w oknie. By efekt ten zniwelować zaczęto zwracać uwagę właśnie na element ramki dystansowej. Albowiem jeszcze do niedawna wykonana z aluminium była najsłabszym punktem okna, a więc wpływała negatywnie na współczynnik psi.

Jak ciepła ramka okna wpływa na jego parametry?

Ciepła rama okna może mieć istotny wpływ na różne parametry i właściwości okna oraz całego budynku. Przede wszystkim może poprawić izolację termiczną całego okna. To oznacza, że mniej ciepła będzie przenikać przez ramę do wnętrza budynku i na odwrót, co pozwoli na utrzymanie bardziej stabilnej temperatury w pomieszczeniu. To z kolei może wpłynąć na zmniejszenie strat ciepła zimą i zysków ciepła latem, co prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia. Poprawiona izolacja termiczna za sprawą ciepłej ramy okna może wpłynąć na ogólną skuteczność energetyczną budynku. Wysoka jakość ramy zmniejsza zużycie energii potrzebnej do utrzymania komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Przeczytaj także:   Na jakim etapie budowy montować okna

Trzy najważniejsze korzyści z wyboru ciepłej ramki

 1. Po pierwsze: niższe koszty ogrzewania. Pierwszą zaletą montażu ciepłej ramki jest oczywiście redukcja utraty ciepła. Przez nieszczelne okna, startego typu może uciekać nawet 20% ciepła. Wymiana okien na takie z ciepłą ramką w perspektywie czasu może przynieść niemałe oszczędności na ogrzewaniu. 
 2. Po drugie: rozwiązanie problemu skraplania się pary wodnej i kondensacji wilgoci na szybach. Aluminiowe ramki bardzo często powodują, że w okresach zimowych w przypadku słabo wentylowanych pomieszczeń, na szybach wokół ramy zaczyna gromadzić się para wodna. Wynika to z dużej różnicy temperatury pomiędzy szybami zewnętrzną i wewnętrzną. Zastosowanie ciepłej ramki z wysokiej jakości tworzywa pozwala wyeliminować ten problem. Zadaniem ciepłej ramki jest podwyższenie temperatury powierzchni wewnętrznej krawędzi tafli szkła. To zmniejsza tym samym ryzyko kondensacji pary wodnej – szczególnie w narożnikach.
 3. Po trzecie: zwiększenie trwałości okien. Zadaniem ramek dystansowych jest również ochrona okien przed przedostaniem się zanieczyszczeń i wilgoci. W tym celu pomiędzy szyby wpuszczany jest specjalny gaz – argon lub krypton. Nieszczelna ramka, powoduje, że gaz się ulatnia, a pakiet szybowy traci swoje właściwości. Dodatkowo nieszczelna ramka sprawia, że do wnętrza dostaje się wilgoć i rozwija się pleśń.

Ciepła ramka okna – czy warto?

Zdecydowanie warto, decydując się na zakup energooszczędnej stolarki, rozważyć wyposażenie swoich okien w najlepsze komponenty, w tym ciepłą ramkę okienną. Takie połączenie pozwoli cieszyć się ciepłym wnętrzem, niższą wytworzoną emisją CO2 i dodatkowymi środkami zaoszczędzonymi na ogrzewaniu. A ostatecznie o to przecież chodzi w stolarce energooszczędnej. Jeśli stoisz przed wyborem stolarki okiennej i wciąż zastanawiasz się jaki rodzaj ramki dystansowej wybrać, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania.

4/5 - (13 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt