Skip to content

Jak zadbać o okna po zimie?

Na co powinniśmy zwrócić szczególna uwagę po zimie?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Jak zadbać o okna po zimie?

Jak zadbać o okna po zimie?

Zima to czas, który wystawia nasze okna na poważną próbę. Mróz, wilgoć i zmiany temperatury mogą mieć negatywny wpływ na stan okien, prowadząc do uszkodzeń i utraty ich efektywności. Dlatego po zimie warto poświęcić trochę czasu na zadbanie o okna, by przywrócić im ich pierwotną funkcjonalność i zachować ich estetykę. Więc zadbać o okna po zimie? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w tym artykule.

🕙 Szacunkowy czas czytania: 9 minut.
Jak zadbać o okna po zimie 01

Kiedy myć okna na wiosnę?

W czasach, gdy technologia i innowacje odgrywają kluczową rolę w produkcji stolarki okiennej, nie można zapominać o konieczności regularnej konserwacji, która wpływa na długowieczność i efektywność okien. Nawet najnowocześniejsze okna mogą wymagać naszej uwagi po okresie zimowym, aby zachować swoje parametry na najwyższym poziomie. Dlatego okres Świąt Wielkanocnych może stanowić doskonałą okazję do przeprowadzenia konserwacji naszych okien. Konserwacja okien podczas temperatury powyżej zera to kluczowy element dbania o ich stan, ponieważ w takich warunkach unikamy ryzyka uszkodzeń spowodowanych przez mróz. Okres wiosenny jest doskonałym czasem do tego celu, gdyż pozwala uniknąć nadmiernego nasłonecznienia i upałów, które mogą przyspieszyć wysychanie wody na szybach i ramach, pozostawiając nieestetyczne smugi.

Kiedy najlepiej myć okna bez pozostawiania smug?

Zdarzyło Ci się pozostawić smugi na oknach od razu po ich starannym umyciu? Nawet z pozoru łatwa i szybka czynność może nam przysporzyć duży ból głowy. Należy zdawać sobie sprawę, kiedy jest niewłaściwy moment na mycie okien. Jest to istotne, bo nie po to myjemy nasze okna, by pozostawiać na nich nieestetyczne smugi. Najczęstszym winowajcą powodującym smugi jest Słońce. Dzieje się tak, gdy promienie słoneczne padają bezpośrednio na szyby. W takich warunkach woda szybciej paruje. I ten właśnie proces może prowadzić do powstania zacieków i smug na powierzchniach.

Jak zadbać o okna po zimie 03

Dodatkowo, mycie okien zimą podczas mrozu jest odradzane ze względu na ryzyko zamarzania wody na szybach. Cały proces może być bardzo utrudniony, a efekt końcowy niezadowalający. Dlatego warto wybierać odpowiedni moment, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające, aby uzyskać najlepsze rezultaty podczas czyszczenia okien. Zatem myj okna gdy temperatura jest na plusie, lecz szyby nie są narażone na bezpośrednie mocne promieniowanie słoneczne.

Dlaczego konserwacja okien jest ważna?

Konserwacja okien to ważny element dbania o nasze mieszkanie lub dom. Nawet najdroższe i najnowocześniejsze okna wymagają regularnej uwagi, aby zachować swoje właściwości na długie lata. Po zimie szczególnie istotne staje się usunięcie z nich wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud czy osady, które mogą negatywnie wpływać na ich funkcjonalność. Dodatkowo, konserwacja pozwala nam zidentyfikować ewentualne problemy, takie jak nieszczelności czy uszkodzenia, które mogą prowadzić do straty ciepła i wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Przeczytaj także:   Smart Slide

Aby cieszyć się długotrwałymi korzyściami z naszych energooszczędnych okien, niezbędne jest regularne konserwowanie ich przynajmniej dwa razy w roku. Najlepiej przed nadchodzącymi mrozami i zaraz po nich.Ta prosta praktyka może znacząco przyczynić się do utrzymania ich efektywności i oszczędności energii w naszym domu przez wiele lat. W rezultacie nasza inwestycja w nowoczesne okna zwróci się, a oszczędności na rachunkach za ogrzewanie staną się realnym osiągnięciem.

Jak zadbać o okna po zimie – krok po kroku.

Pierwszy krok, czyli czyszczenie okien po zimie.

Pierwszym etapem powinno być dokładne czyszczenie stolarki okiennej, czyli zacznijmy od podstawy. Jak zadbać o okna po zimie? Rozpoczynamy od gruntownego oczyszczenia okien zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Usuwając wszelkie zabrudzenia i resztki, przywrócimy oknom ich blask i przejrzystość i pozbędziemy się zgromadzonego przez zimę brudu. Do mycia okien możemy użyć specjalnych środków do mycia szkła, domowych mikstur opartych na octach lub po prostu wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innego nieinwazyjnego detergentu.

Drugi krok, czyli przegląd techniczny okien na wiosnę.

Przez cały rok nasze okna doświadczają różnorodnych czynników, zarówno mechanicznych, jak i atmosferycznych, które mogą wpłynąć na ich wygląd i trwałość. Codzienne otwieranie, zamykanie, uchylanie  naraża je na działania mechaniczne, które mogą prowadzić do zużycia materiałów i pogorszenia funkcjonalności. Dodatkowo, czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz, śnieg czy deszcz, również oddziałują na nasze okna negatywnie, mogąc powodować ich uszkodzenia lub degradację.

Jak zadbać o okna po zimie 02

Po dokładnym oczyszczeniu okien i ich elementów możemy przystąpić do kolejnego etapu. Rozpoczynając przegląd okuć naszych okien, należy zacząć od gruntownego sprawdzenia wszystkich elementów metalowych. W przypadku luźnych elementów, konieczne będzie ich dokręcenie, natomiast te zużyte należy wymienić na nowe. Aby zapewnić płynność ruchu, zaleca się także nasmarowanie elementów metalowych.

Trzeci krok. Jak sprawdzić stan uszczelek?

Kolejnym istotnym krokiem jest diagnoza stanu uszczelek. Aby zachować ich funkcjonalność, powinny być elastyczne i szybko powracać do pierwotnej formy po odkształceniu. Jeśli zauważymy, że uszczelki są popękane, porowate lub zdeformowane, konieczna będzie ich wymiana. Natomiast jeśli są w dobrym stanie, wystarczy je nasmarować smarem silikonowym lub wazeliną techniczną, aby zachować ich właściwości i zapewnić optymalną szczelność okna. Są to kluczowe elementy, które mają istotny wpływ na szczelność okna i jego zdolność do izolacji termicznej oraz akustycznej. Pamiętajmy, uszkodzone lub zużyte okucia mogą prowadzić do trudności w otwieraniu i zamykaniu okna, a nieszczelne uszczelki mogą powodować utratę ciepła i zwiększenie kosztów ogrzewania. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, konieczne będzie ich naprawienie lub wymiana.

Przeczytaj także:   Bezpieczne okna

Dlatego zaleca się regularne sprawdzanie okuć i uszczelek, co pozwoli na szybką identyfikację ewentualnych problemów i ich natychmiastowe naprawienie. Dzięki temu zachowamy nasze okna w dobrym stanie i zapewnimy sobie komfort oraz oszczędność energii przez wiele lat.

Sprawdzenie szczelności okien.

Jak sprawdzić czy okna są szczelne? Po okresie zimowym warto poświęcić chwilę nie tylko na dokładne sprawdzenie stanu okuć i uszczelek, ale również warto przeprowadzić test siły docisku skrzydła do ramy. Możemy to zrobić w łatwy sposób, korzystając z zwykłej kartki papieru. Wystarczy włożyć kartkę pomiędzy skrzydło a ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie jesteśmy w stanie swobodnie wysunąć papier, oznacza to, że okucia wymagają regulacji. Warto mieć na uwadze, że siła docisku powinna być dostosowana do pory roku. W zimie zalecane jest ścisłe dopasowanie, aby zapewnić optymalną termoizolację, natomiast latem docisk powinien być słabszy. Przestrzegając tej zasady, zapewnimy sobie odpowiednią mikrowentylację w naszym domu.

Jak zadbać o okna po zimie 04

Na zakończenie warto pamiętać o regularnej konserwacji okuć. Nie zapominajmy o kluczowych elementach okien, takich jak klamki, zawiasy i zamki. Regularne smarowanie oraz sprawdzanie ich stanu pozwoli uniknąć problemów z prawidłowym działaniem całej stolarki. Jeśli posiadamy w swoim domu przewietrzniki, upewnijmy się, że odpływy i przewietrzniki są wolne od zanieczyszczeń, które mogą uniemożliwiać swobodny przepływ powietrza i wody.

Jak zadbać o okna po zimie z Gdańską Fabryką Okien?

Zadbaj o okna podczas tej wiosny, wykorzystując czas na ich konserwację, bądź ich wymianę. Dzięki temu nie tylko zachowasz funkcjonalność okien i efektywność, ale również przedłużysz ich żywotność na wiele lat. Dbając o okna, dbamy także o nasze własne komfortowe warunki zamieszkania i oszczędność energii. Jeśli Twoje okna są nieszczelne, przenika przez nie wiatr, skorzystaj z naszej bogatej oferty okien. Spełniamy wymagania każdego Klienta!

Potrzebujesz informacji?

Jeśli planujesz kupić lub wymienić okna, a nie wiesz od czego zacząć, to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi. Przedstaw swoje oczekiwania, a resztą zajmiemy się my!

Szukasz wersji budżetowej? A może budujesz nowoczesny, minimalistyczny dom, w którym chcesz posiadać najlepszą i najefektywniejszą stolarkę okienną dostępną na rynku? Odkryj ofertę GFO i ciesz się perfekcyjnym standardem w swoim domu! Proponujemy energooszczędne rozwiązania, między innymi szczelny montaż okien. Ciesz się komfortem bez względu na warunki atmosferyczne.

Oceń, czy artykuł spełnił Twoje oczekiwania?

5/5 - (2 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt