Skip to content

Jak przygotować okna na zimę?

Zima za pasem, więc przedstawiamy krótki poradnik, na co zwrócić uwagę w oknach przed zimą.

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Jak przygotować okna na zimę?

Jak przygotować okna na zimę

Zbliżająca się zima to czas, kiedy warto zadbać o odpowiednie przygotowanie domu, a jednym z kluczowych elementów są okna. Sprawne zabezpieczenie okien nie tylko zwiększy komfort mieszkania, ale także przyczyni się do oszczędności energetycznych. Oto kilka skutecznych strategii, jak przygotować okna na zimę?

O czym piszemy w artykule?

 1. Jak przygotować okna na zimę – etapy.
 2. Jak sprawdzić, czy okna są szczelne?
 3. Jak skutecznie uniknąć parowania okien zimą?
 4. Co daje tryb zimowy w oknie?
 5. Czy wszystkie okna mają regulację zima/lato?
 6. Jak uszczelnić okna czyli jak działa zmiana trybu w oknach?
 7. Po czym rozpoznać tryb zimowy lub letni?
 8. Co zrobić jeśli przez okna wieje?
 9. Czy Gdańska Fabryka Okien wymienia stare okna na nowe?

Jak przygotować okna na zimę – etapy.

Etap pierwszy to mycie okien przed nadejściem zimy. Dokładnie umyj okna, jednak uważaj na dni słoneczne oraz bardzo mroźne, ponieważ może to skutkować pogorszeniem się stanu okien, w najgorszym możliwym scenariuszu może grozić pęknięciem. Najwłaściwiej więc myć okna w dzień pochmurny i stosunkowo ciepły. W myciu okien przed zimą warto użyć również specjalnych detergentów, które nie tylko oczyszczą powierzchnię, ale także zabezpieczą ją przed negatywnymi skutkami niskich temperatur. Starannie przemyj ramy i okucia, usuwając nagromadzone zanieczyszczenia, co przyczyni się do dłuższej żywotności okien.

Etap drugi to sprawdzenie stanu i szczelności okien. Jeśli wyczuwasz trudności z otwieraniem bądź zamykaniem okien, jest to znak, że ruchome elementy okuć skrzydeł okiennych i zawiasy nie działają prawidłowo. W takim przypadku należy odpowiednio ustawić okna na zimę, a później poddać je konserwacji, bądź wymianie. Sprawdzenie stanu i szczelności okien to nie tylko kwestia otwierania i zamykania. Inspekcja uszczelek, szczelin oraz kondycji elementów ruchomych pozwoli wykryć potencjalne problemy. W przypadku stwierdzenia nieszczelności, niezwłoczne podjęcie działań naprawczych takich jak regulacja lub wymiana uszczelek bądź okien w szczególnych przypadkach, może okazać się niezbędna w zapobieganiu utracie ciepła i dodatkowym kosztom ogrzewania.

Odpowiednio przygotowane okna na niskie temperatury, to przede wszystkim gwarancja ciepłego domu oraz oszczędność pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie.

Jak sprawdzić czy okna są szczelne?

Aby sprawdzić, czy okna są szczelne, wykonaj kilka prostych kroków:

 • Wyczuwalne przeciągi. Delikatnie przesuwaj dłoń wzdłuż krawędzi okna, szczególnie w miejscach łączenia się szyby z ramą. Jeśli odczuwasz przeciągi lub zimne powietrze, może to świadczyć o istnieniu szczelin, które wymagają naprawy Upewnij się, że dokładnie sprawdzasz każdy fragment, ponieważ nawet niewielkie szczeliny mogą wpływać na izolacje termiczną.
 • Kontrola podczas deszczu. Podczas opadów deszczu zwróć uwagę na ewentualne przecieki wody wokół ramy okna. Zauważenie wilgotności od wewnętrznej strony może być sygnałem, że okno nie jest dostatecznie szczelne. Regularna kontrola podczas różnych warunków atmosferycznych pozwala szybko zidentyfikować potencjalne problemy.
 • Papier lub włókno bawełniane. Wykorzystaj cienki pasek papieru lub włókna bawełnianego, próbując przesunąć go przez ewentualne szczeliny wokół okna. Jeśli pasek łatwo przechodzi, może to oznaczać, że okno jest nieszczelne. Ta metoda pozwala na bardziej szczegółową ocenę miejsc, w których uszczelki mogą być osłabione.
 • Termowizja. Warto skorzystać z kamery termowizyjnej, jeśli masz do niej dostęp. To zaawansowane i precyzyjne narzędzie pozwala zidentyfikować miejsca, w których następuje utrata ciepła. To umożliwia skierowanie uwagi na konkretne obszary wymagające interwencji..
Przeczytaj także:   Konserwacja okien PCV

Pamiętaj, że regularne sprawdzanie szczelności okien i reagowanie na ewentualne problemy to kluczowe działania, które przyczynią się do utrzymania efektywnej izolacji termicznej w okresie zimowym. Brak szczelności okien może prowadzić do utraty ciepła, a w następstwie wzrostu kosztów ogrzewania.

Jak skutecznie uniknąć parowania okien zimą?

Osadzanie się pary wodnej na szybach, w skrócie nazywamy kondensacją. To powszechny problem pojawiający się głównie w okresie zimowym oraz jesienno-wiosennym, który daje się kompleksowo rozwiązać. Skutki mogą być nie tylko estetyczne, ale także mogą prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak pleśń czy uszkodzenia drewnianych elementów. Jeśli nie wiem jak przygotować okna na zimę

Jak skutecznie uniknąć parowania okien zimą 01

Jeśli nie wiesz jak przygotować okna na zimę oraz uniknąć parowania okien, warto przestrzegać kilku punktów:

 • Zapewnij regularną wentylację pomieszczeń, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. Parowanie okien często występuje, gdy powietrze wewnątrz staje się zbyt wilgotne. Otwieranie okien na kilka minut dziennie pozwoli na wymianę powietrza i zminimalizuje ryzyko parowania..
 • Utrzymuj stałą temperaturę w pomieszczeniu. Gwałtowne zmiany temperatury w górę i w dół mogą sprzyjać parowaniu. Dąż do utrzymania równomiernej temperatury, co przyczyni się do redukcji kondensacji na powierzchni okien.
 • Używaj systemów przeciwsłonecznych. W dzień, gdy słońce świeci, pozostaw zasłony czy żaluzje częściowo otwarte. To pozwoli na kontrolę ilości padającego światła i utrzymanie równowagi temperatury oraz wilgotności.
 • Monitoruj poziom wilgotności w pomieszczeniu. Korzystaj z nawilżacza powietrza lub osuszacza, aby utrzymać optymalny poziom wilgotności. Monitorowanie tego parametru pomoże dostosować środki zaradcze do aktualnych warunków, zapobiegając nadmiernemu skraplaniu się pary wodnej na powierzchni okien.
Jak skutecznie uniknąć parowania okien zimą 02

Poprzez utrzymanie stabilnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych oraz regularne sprawdzanie stanu okien, skutecznie zminimalizujesz problem parowania w okresie zimowym. To pro-aktywne podejście przyczyni się do utrzymania klarownego widoku przez okna i komfortu w pomieszczeniach.

Co daje tryb zimowy w oknie?

Tryb zimowy, znany również jako tryb regulacji lato-zima. To rozwiązanie, które rewolucjonizuje kontrolę nad szczelnością okien. Ta funkcja daje możliwość regulacji docisku uszczelki. Rozwiązanie to pozwala przy pomocy rolki regulującej, umieszczonej najczęściej w formie bolca kontrolować stopień rozszczelnienia okna. Tym samym pozwala zmieniać przepływ powietrza między środowiskiem zewnętrznym, a pomieszczeniem. W ramach regulacji lato-zima możliwe jest dopasowanie szczelności okna do konkretnego sezonu.

Korzyści płynące z trybu zimowego są znaczące. W okresie chłodniejszym, gdy każdy stopień temperatury ma znaczenie, tryb zimowy umożliwia redukcję luzu w docisku uszczelki. To wyraźnie wpływa na poprawę izolacji pomieszczenia. Nie tylko zwiększa komfort mieszkania, ale również skutecznie zmniejsza zużycie energii podczas ogrzewania.

Jak przygotować okna na zimę 05

Natomiast w sezonie letnim, gdy priorytetem staję się regulacja przepływu powietrza, tryb letni pozwala na poluzowanie docisku uszczelki.  To z kolei uwalnia większy przepływ powietrza, utrzymując świeżość pomieszczenia bez konieczności otwierania okien.

Dzięki trybowi lato-zima, Twoje okna stają się inteligentnym rozwiązaniem domu, dostosowującym się do zmieniających się warunków atmosferycznych oraz pór roku. Twój dom zasługuję na najwyższą jakość, pomożemy Ci ograniczyć straty energii, zyskać komfort i kontrolę nad przepływem powietrza w Twoim domu, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii.

Przeczytaj także:   Producent okien pomorskie

Czy wszystkie okna mają regulacje zima/lato?

Każde okno ma możliwość regulacji docisku na okuciach, co sprawia, że określenie trybu zima/lato staje się bardziej subiektywne niż rzeczywiste. Dobrze wykonana regulacja eliminuje straty ciepła z pomieszczeń, sprawiając, że okno zamyka się płynnie i pozostaje maksymalnie szczelne. Siła potrzebna do przekręcenia klamki nie musi być duża, co dodatkowo wpływa na łatwość obsługi.

Regulacja okien lato-zima 01

Jednak warto zauważyć, że nie są to tryby do częstego „przełączania” według własnej woli.  Samodzielna regulacja okna na zimę, wykonana nieprawidłowo lub z nadmierną częstotliwością, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Wkrótce podzielimy się cennymi wskazówkami na naszym Instagramie.

Jak uszczelnić okna, czyli jak działa zmiana trybu w oknach?

Zapomnij o problemach z niezamierzonym przeciągiem i stratami ciepła – odkryj jak skutecznie uszczelnić okna poprzez zmianę trybu. Prosty proces regulacji może zdziałać cuda dla komfortu w Twoim domu.

Rozwiązanie nie jest skomplikowane. Na bokach skrzydła umieszcza się od jednego do trzech bolców, rozmieszczonych w sporych odstępach. Metalowe wstawki posiadają nieregularny kształt, co sprawia, że jedna strona jest węższa, a druga szersza. W zależności od ustawienia bolce dociskają uszczelkę umieszczoną na ramię okna, regulując ty samym przepływ powietrza. Im mocniejszy docisk, tym mniejsza ilość powietrza przenika przez szczeliny. Zmiana trybu jest prostym procesem – polega na przestawieniu bolców o 90° względem poprzedniego ułożenia. Można ją wykonać przy pomocy klucza imbusowego, kombinerek czy palców, w zależności od modelu producenta.

Jak przygotować okna na zimę 04

Po czym rozpoznać tryb zimowy lub letni?

Na szczęście nie jest do tego wymagana fachowa wiedza. Gdy bolec ustawiony jest grubszą stroną do uszczelki, jest to tryb zimowy okien. Z kolei gdy węższą częścią, mamy do czynienia z opcją letnią. Zachowaj pełną kontrolę nad swoimi oknami, zapewniając im precyzyjną regulację. Tylko precyzyjne ustawienie bolców zagwarantuje poprawne działanie mechanizmów i lekkie zamykanie okien, utrzymując 100% szczelności. Ciesz się optymalnym komfortem termicznym w każdym sezonie, dzięki prostocie i efektywności zmiany trybu w oknach.

Co zrobić jeśli przez okna wieje?

W niektórych przypadkach, gdy zużycie jest zbyt duże, wymagana jest wymiana okien na nowe.

Jak przygotować okna na zimę 03

Czy Gdańska Fabryka Okien wymienia stare okna na nowe?

Tak, odkryj rewolucyjne rozwiązania od Gdańskiej Fabryki Okien! Zainwestuj w komfort i efektywność energetyczną, wymieniając stare okna na nasze nowoczesne modele. Dzięki naszym innowacyjnym technologiom ciesz się doskonałą izolacją termiczną i zminimalizuj straty energii. Zaufaj ekspertom. Gdańska Fabryka Okien sprawi, że Twój dom stanie się oazą komfortu i oszczędności!  W pierwszej kolejności skonsultuj się z nami.

Jeśli przez Twoje okna przenika wiatr, skorzystaj z naszej oferty okien, które spełnią wymagania najbardziej wymagającego Klienta. Odkryj ofertę energooszczędnych rozwiązań oraz szczelnym montażem okien, aby cieszyć się komfortem bez względu na warunki atmosferyczne.

Oceń, czy podobał Ci się artykuł?

5/5 - (4 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt