Skip to content

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Co różni oba modele? Co może poprawić komfort mieszkańców?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Co różni okna dwuszybowe od okien trzyszybowych? Co może poprawić komfort mieszkańców? Które okna posiadają dodatkową warstwę termoizolacyjną i lepsze parametry izolacji termicznej? Inwestować w okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Na te i resztę pytań znajdujemy odpowiedź w artykule poniżej!

🕙 Szacunkowy czas czytania: 10 minut.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – zalety i wady?

Coraz większą uwagę przykłada się do efektywności energetycznej i komfortu w naszym mieszkaniu. Więc wybór odpowiednich okien staje się bardzo istotną kwestią. Kiedy stoi się przed decyzją czy zainwestować w okna dwuszybowe czy trzyszybowe, wielu z nas może być zdezorientowanych. Jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami okien i które lepiej spełnią nasze potrzeby? Porównujemy i podpowiadamy, które lepiej sprawdzą się w waszym domu czy mieszkaniu.

Okna dwuszybowe.

Do niedawna były najczęstszym wyborem w większości domów. Ich konstrukcja obejmuje dwie szyby szkła oddzielone warstwą powietrza lub gazu. Zalety tego typu okien to przede wszystkim ich stosunkowo niska cena i łatwość montażu. Są również lżejsze, co ułatwia ich obsługę i instalację. Jednakże, ich izolacja termiczna i akustyczna jest niższa niż w przypadku okien trzyszybowych, co prowadzi do większych strat energii i mniejszego komfortu użytkowania. Przez niezadowalające parametry izolacyjne okna dwuszybowe są przeznaczone w głównej mierze do pomieszczeń gdzie temperatura sięga maksymalnie 16°C, co definiuje Rozporządzenie Ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku.

Okna trzyszybowe.

Składają się z trzech szyb szkła, zazwyczaj oddzielonych dwoma warstwami powietrza lub gazu. Ich główną zaletą jest znacznie lepsza izolacja termiczna i akustyczna w porównaniu do okien dwuszybowych. Dzięki temu zapewniają one wyższy komfort termiczny i redukcję hałasu z zewnątrz. Za jakością idzie także cena, ponieważ okna trzyszybowe są droższe od swoich dwuszybowych odpowiedników. Mają również większą masę i wymagają bardziej skomplikowanego montażu.

Czy warto zainwestować w wymianę okien dwuszybowych na trzyszybowe?

Wymiana okien dwuszybowych na trzyszybowe jest decyzją, która wymaga uwagi i zastanowienia. Istnieje kilka argumentów zarówno za wymianą, jak i przeciw takiej inwestycji. Na co zatem zwrócić uwagę?

Za wymianą okien na trzyszybowe przemawia przede wszystkim ich lepsza izolacja termiczna. Dodatkowa warstwa szkła sprawia, że trzyszybowe okna są bardziej skuteczne w zatrzymywaniu ciepła w pomieszczeniach. To oczywiście może prowadzić do obniżenia rachunków za ogrzewanie w dłuższej perspektywie. Innym argumentem przemawiającym za wymianą jest poprawa akustyki wewnątrz budynku. Okna trzyszybowe absorbują o wiele więcej dźwięku z zewnątrz. ta właściwość jest szczególnie istotna w przypadku mieszkań lub domów położonych w pobliżu ruchliwych ulic czy innych źródeł hałasu (np. lotnisk). Trzyszybowe okna mogą również zapewnić lepsze bezpieczeństwo, ponieważ są bardziej odporne na włamanie. Dodatkowa warstwa szkła stanowi większą barierę dla potencjalnych intruzów. Dlatego poczucie bezpieczeństwa mieszkańców będzie nieco większe.

Przeczytaj także:   Czy można połączyć okna aluminiowe z PCV?
Okna dwuszybowe czy trzyszybowe 01

Jednakże, istnieją również argumenty za pozostawieniem okien dwuszybowych. Przede wszystkim, koszty związane z wymianą okien mogą być znaczące. Chodzi tu zarówno o sam zakup okien z pakietami trzyszybowymi, jak i o ich prawidłowy ciepły montaż. W wielu przypadkach koszt wymiany okien dwuszybowych na trzyszybowe może stać się barierą nie do pokonania. Zwróćmy uwagę również na to, że w niektórych przypadkach, szczególnie gdy okna dwuszybowe są stosunkowo nowe i w dobrym stanie, korzyści związane z wymianą na okna trzyszybowe mogą być nieproporcjonalne do poniesionych kosztów. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem może okazać się doprowadzenie do optymalnej izolacji termicznej budynku poprzez inne metody.

Okna trzyszybowe – współczynnik przenikania ciepła.

Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany jako „U”, określa zdolność okna do przepuszczania ciepła. W przypadku okien trzyszybowych, niższa wartość U oznacza lepszą izolację termiczną. czyli oznacza mniejsze straty energii, a co za tym idzie niższe rachunki za ogrzewanie. Współczynnik przenikania ciepła szyb zespolonych, czyli Ug. Dla pakietów z dwóch tafli szkła oscyluje w zakresie 0,9 W/m2K. Natomiast przy pakietach trzyszybowych parametr ten osiąga wartość nawet 0,5 W/m2K. Im cieplejsze szyby zespolone, tym niższy powinien być parametr U. Czyli lepszy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw).

Przykładowa realizacja okien energooszczędnych w domu jednorodzinnym na Kaszubach: https://www.gfo.com.pl/realizacje/energooszczedne-okna-kaszuby/

Czy okna trzyszybowe zamarzają?

Zamarzanie okien trzyszybowych jest możliwe. Najczęściej zjawisko to może wystąpić w przypadku pojawienia się bardzo niskiej temperatury oraz nadmiernego nagromadzenia wilgoci wewnątrz pomieszczenia. Dlaczego tak się może stać? Proces kondensacji i zamarzania pary wodnej na zewnętrznej powierzchni okien jest szczególnie intensywny w momencie, gdy temperatura i wilgotność powietrza gwałtownie rosną w godzinach porannych przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Warto zaznaczyć, że temperatura szyby od strony zewnętrznej musi być niższa od temperatury punktu rosy. Dlatego w okresie sezonu grzewczego, kiedy ogrzewanie zapobiega wychłodzeniu szyb poniżej tej temperatury, kondensacja i zamarzanie pary wodnej nie powinny występować. Podobny proces działający na tej samej zasadzie możemy zaobserwować na szybach samochodowych, gdzie nad ranem pojawia się szron z kondensowanej pary wodnej pochodzącej z cieplejszego powietrza atmosferycznego.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe 02

Jednakże, dobrej jakości okna trzyszybowe powinny być wyposażone w systemy odprowadzania wilgoci, które minimalizują ryzyko zamarznięcia pakietu. Regularne wietrzenie pomieszczeń oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza mogą również pomóc zapobiec zamarzaniu okien. Dlatego pojawienie się szronu zimą na wewnętrznej stronie okien może wskazywać na niską jakość zestawów szybowych, ale także na zbyt wysoką wilgotność wewnątrz domu. Natomiast szron osiadający na zewnętrznych powierzchniach szyb wiosną lub jesienią jest jednoznacznym dowodem na ich dobrą izolacyjność. Oczywiście przy założeniu, że wewnątrz domu panuje standardowa temperatura pokojowa.

Czy okna trzyszybowe wyciszają?

Zdecydowanie tak, okna trzyszybowe mogą znacząco zmniejszyć poziom hałasu przenikającego do wnętrza domu. Dzięki dodatkowej warstwie szkła oraz odpowiedniej izolacji, okna trzyszybowe skuteczniej tłumią dźwięki z zewnątrz. To oczywiście wpływa na większy komfort mieszkańców. Jest to również istotny czynnik brany pod uwagę przez inwestorów przy ich wyborze dla zapewnienia jak największego komfortu mieszkańców i zapewnienia najwyższych możliwych parametrów izolacji w domu czy mieszkaniu.

Przeczytaj także:   Okna PCV z nakładką aluminiową

Czy warto kupić okna 3-szybowe do mieszkania w bloku?

Wymiana okien na trzyszybowe do mieszkania w bloku może stanowić krok ku poprawie komfortu oraz efektywności energetycznej mieszkania. Zauważmy, że trzyszybowe okna charakteryzują się znacznie lepszą izolacją termiczną niż ich dwuszybowe odpowiedniki. To może przełożyć się na znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania, szczególnie istotne w sezonie zimowym. Dodatkowo, poprawa izolacji akustycznej może zredukować poziom hałasu z zewnątrz. Będzie to sprzyjało lepszemu wypoczynkowi i koncentracji w mieszkaniu, szczególnie w przypadku lokali usytuowanych przy ruchliwych ulicach.

Jednakże, warto mieć na uwadze, że inwestycja w okna trzyszybowe może być kosztowna i wymagać znacznego nakładu finansowego. Koszty zakupu i prawidłowego montażu okien trzyszybowych będą wyższe niż w przypadku okien dwuszybowych. Może zatem stanowić istotny czynnik dla osób posiadających ograniczony budżet. Dodatkowo, czas zwrotu inwestycji może być stosunkowo długi ze względu na sezonowość w różnicach kosztów ogrzania lokalu. Nieco krócej inwestycja się zwróci jeśli latem używamy klimatyzacji. Lepsza izolacyjność okien trzyszybowych opóźni i skróci czas załączania chłodzenia, przez co zmniejszy ilość pobranej energii. Zakładamy tu fakt, że w mieszkaniu w bloku nie ma możliwości stosowania alternatywnych źródeł energii.

Potrzebujesz informacji?

Jeśli planujesz kupić lub wymienić okna, a nie wiesz od czego zacząć, to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi. Przedstaw swoje oczekiwania, a resztą zajmiemy się my!

Istnieje również niewielkie ryzyko, że zbyt szczelne okna trzyszybowe mogą prowadzić do problemów z wentylacją i cyrkulacją powietrza w pomieszczeniach w mieszkaniu. A to może skutkować nadmierną wilgocią i wystąpieniem pleśni. Również montaż okien trzyszybowych wymaga profesjonalnego podejścia i dużego doświadczenia. Niepoprawnie wykonane prace montażowe mogą prowadzić do problemów z izolacją i przeciekami. Jednakże pomimo tych potencjalnych wad, warto rozważyć wymianę okien na trzyszybowe z uwagi na ich pozytywny wpływ na komfort mieszkania i oszczędności energetyczne w dłuższej perspektywie. Decyzja o zakupie okien trzyszybowych powinna być dokładnie przemyślana i uwzględniać indywidualne potrzeby oraz możliwości finansowe mieszkańców.

Przykładowa realizacja montażu okien energooszczędnych: https://www.gfo.com.pl/realizacje/okna-energooszczedne-wejherowo/

Co daje okno trzyszybowe?

Okno 3-szybowe oferuje lepszą izolację termiczną i akustyczną w porównaniu do okna dwuszybowego. Dzięki temu zapewnia większy komfort termiczny w pomieszczeniu oraz redukcję hałasu z zewnątrz. Dodatkowo, okna trzyszybowe mogą pomóc zmniejszyć koszty ogrzewania poprzez zmniejszenie strat ciepła. Ich konstrukcja zapewnia odpowiednią ilość światła naturalnego, jednocześnie minimalizując straty ciepła.

W celu uzyskania dokładnych informacji, parametrów technicznych i porównania modeli, zachęcamy do kontaktu z naszymi sprzedawcami, bądź odwiedzenia salonów Gdańskiej Fabryki Okien osobiście.

Oceń, czy artykuł spełnił Twoje oczekiwania.

4.3/5 - (6 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt