Skip to content

Na czym
zamontować okna?

Czym będą nawet najlepsze okna bez ich prawidłowego montażu?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Na czym zamontować okna?

Na czym zamontować okna

Przy budowie domu spotykamy się ze stwierdzeniem, że warto wybrać okna o wysokiej jakości i nie szukać najtańszej z ofert. Okna, drzwi i bramy mają zapewniać ciepło i komfort przez kilkanaście lat. To sama prawda, ale niczym będą wysokiej jakości okna bez ich prawidłowego montażu. Coraz częściej w projektach domów spotykamy się z dużymi oknami. Bywa, że wszystkie okna w projekcie są do ziemi. Okna tarasowe, balkony dwuskrzydłowe, balkony typu francuskiego czy ogromne szklane witryny sięgają od posadzki do prawie samego sufitu. Słyszymy wtedy od dostawcy okien i drzwi o konieczności podmurowania otworów okiennych do poziomu podsadzki lub o konieczności zastosowania podwalin. Czyli na czym zamontować okna? Jak to zrobić? Czym są podwaliny? Na jaki rodzaj powinniśmy się zdecydować? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tym artykule.

Spis treści:

  1. Ile centymetrów od posadzki do okna?
  2. Czym podmurować okno?
  3. Co to jest poszerzenie?
  4. Jakie są rodzaje podwalin?
  5. Czym jest klinaryt?
  6. Jakie są rodzaje klinarytów?
  7. Dlaczego montujemy na klinaryt?

Ile cm od posadzki do okna?

Usadowienia okien w domach reguluje prawo budowlane. Zgodnie z nim, wszystkie pomieszczenia użytkowe, w których przebywamy powyżej 4 godzin dziennie powinny być wyposażone w okna, które dają dostęp do naturalnego światła. Doskonale wiemy jednak, że dojście do wniosku, że w domu potrzeba jak najwięcej światła dziennego nie potrzebuje żadnych przepisów. Dlatego też nowoczesne budownictwo to często przeszklone całe fasady budynków czy domy typu stodoła. Kwestią, nad którą należy się skupić to wysokość usadowienia okien od gotowego poziomu posadzki. Prawo budowlane mówi o tym, alby okna na parterze usadawiać a wysokości minimum 85cm od podłogi. Zaś okna na piętrze – na wysokości 110cm.

Podczas analizy projektu należy przede wszystkim zastanowić się nad przeznaczeniem pomieszczeń, w których montujemy okna. Najważniejszą kwestią wydają się być okna w kuchni, które muszą kończyć się nad wysokością blatu kuchennego. Ważne jest, aby przekazać informację o wysokości mebli kuchennych przedstawicielowi firmy, która zajmować się będzie pomiarem stolarki okiennej. Jak wspomnieliśmy, coraz częściej jednak decydujemy się na okna od sufitu do ziemi. Wielkie przeszklenia wymagają więc innego podejścia do ustalenia wysokości osadzenia stolarki. Linie montażu okna wyznacza więc wysokość posadzki „na gotowo”. Zazwyczaj waha się ona miedzy 20 a 25 cm od wylanych fundamentów.  

Czym podmurować okno ?

Ekipa budowlana stawiająca budynek przygotowuj otwory pod okna, drzwi i bramy w sposób surowy. Nie bierze pod uwagę na czym zamontować okna. Oznacza to najczęściej, że otwory okien, które sięgają do samej ziemi są równe z fundamentami. Czyli przestrzeń przeznaczona na wylewkę gotowej posadzki i podłogę będzie pusta. Taką sytuację prezentujemy na zdjęciach poniżej.  

Przeczytaj także:   Okna do projektu Twojego domu

Na tym etapie należy zadbać o prawidłowe podmurowanie otworów. Do tego wykorzystać można ten sam materiał z którego zbudowany jest dom. Do niedawna była to najczęściej wybierana metoda przygotowania otworów do montażu okien balkonowych, tarasowych i witryn do samej ziemi. Praktyka dobrego montażu pokazuje jednak, że ten sposób usadowienia okien naraża inwestorów na ryzyko przemarzania i utraty ciepła poprzez tzw zimny próg. Dlatego też coraz częściej słyszy się o konieczności zastosowania poszerzeń systemowych lub dedykowanych podwalin. Stosując to rozwiązanie jest na czym zamontować okna.

Co to jest poszerzenie?

Poszerzenia systemowe, to nic innego jak przedłużenia ram okiennych. Wykonuje się je z tego samego materiału z którego okna czyli PVC lub aluminium. Natomiast montuje się na etapie produkcyjnym. Wówczas podpierają okno na całej jego szerokości. Jest to jedno z podstawowych rozwiązań stosowanych do okien balkonowych i tarasowych. Zaletami tego rozwiązania będzie spójność kolorystyczna, łatwość montażu i cena. Jeśli jesteśmy pewni, że poszerzenia w całości zostaną przykryte posadzką i podłogą, możemy zastosować białe poszerzenia do okien w kolorowych okleinach. Dzięki temu ich koszt będzie jeszcze niższy. Rozwiązanie to ma jednak swoje mankamenty. Poszerzenia mają tylko kilka określonych wysokości, co znacząco ogranicza możliwości doboru ich do indywidualnych projektów.

Dość często na budowach spotyka się różnicę w poziomach wykonanych otworów. Najlepszą praktyką w takich przypadkach jest niwelowanie tych różnic przy pomocy podwalin. Dzięki temu zachowujemy wielkość okien pierwotnie przyjętych w projekcie i nie odbieramy sobie ilości wpadającego światła. Zastosowanie poszerzeń okiennych daje nam tylko kilka wysokości. Najczęściej występujące poszerzenia mają odpowiednio 15, 30, 50 i 100 mm, można je ze sobą łączyć. Do poszerzeń powyżej 15 cm rekomendujemy zastosowanie stali wzmacniających, które są montowane wewnątrz poszerzeń na etapie produkcyjnym. Cóż jednak zrobić, jeśli ekipa budowlana nie popisała się odpowiednimi umiejętnościami i otwory okienne mają różnicę w poziomach? Wtedy na ratunek przychodzą właśnie podwaliny.

Jakie są rodzaje podwalin?

Oprócz wspomnianych wyżej poszerzeń systemowych, które również zaliczamy do podwalin podokiennych, najczęściej spotykanymi są podwaliny z purenitu i klinarytu. Ich podstawowym zadaniem jest prawidłowe podparcie okien w dolnej ich części. Drugim jest poprawienie parametru termicznego okna poprzez szczelne połączenie podłoża z ramą lub progiem okiennym.

Przeczytaj także:   Okucia chowane

Purenit jest to podwalina wykonana z pianki poliuretanowej. Charakteryzuje się lekkością, sztywnością i uniwersalnością zastosowania. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci i czynników chemicznych. Tego rodzaju podwaliny można montować zarówno górą jak i dołem okna, obijać płytami PCV/HPV a także laminować. Purenity stają się najbardziej popularnymi rodzajami podwalin. Są też jednym z najdroższych materiałów stosowanych jako przedłużenia okien.. Dlatego też w Gdańskiej Fabryce Okien jesteśmy zwolennikami stosowania podwalin z kinarytu.

Czym jest klinaryt?

Nazwa klinaryt wzięła się od nazwy firmy Klinar, która opatentowała ten system podwalin okiennych. Wykonuje się je z polistyrenu ekstrudowanego XPS, a także polistyrenu ekspandowanego. Obecnie producent ten dostarcza podwaliny do wszystkich systemów okiennych i drzwiowych dostępnych na rynku. Jest również w stanie wykonać indywidualne projekty.

Jeśli nie wiesz na czym zamontować okna, aby które były trwałe, odporne na działania czynników zewnętrznych a także znoszące duże obciążenia, jakimi są obecnie montowane okna przesuwne typu HST, Smart Slide, czy duże przeszklenia fasad budynków, to podwaliny z klinarytu będą idealnym rozwiązaniem. Ogromną zaletą tego systemu jest możliwość wykonywania ich z dokładnością co 5mm. Dzięki temu podczas montażu okien jest możliwość zniwelowania krzywizn powstałych podczas budowania kondygnacji. Podwaliny z klinarytu oferowane przez Gdańską Fabrykę Okien są również przystępne cenowo i niejednokrotnie zbliżone do najtańszego rozwiązania jakim są poszerzenia PVC.   

Jakie są rodzaje klinarytów?

Podwaliny z klinarytu mają bardzo szerokie zastosowanie. W ofercie znajdziemy podwaliny pod systemy okienne z PVC, aluminium i drewna. Również pod wszystkie rodzaje progów drzwiowych dostępnych na rynku, ciepłe listwy podokienne, a także ciepłe parapety. W doborze odpowiednich rozwiązań dla Ciebie pomogą doradcy techniczno-handlowi Gdańskiej Fabryki Okien.

TUTAJ KONIECZNIE ZDJĘCIA RODZAI KLINARYTÓW PRZYGOTOWANE PRZEZ XENIĘ

Dlaczego montujemy na klinaryt?

Szczelny montaż okien przy użyciu systemu trójwarstwowego TYTAN WINS i zastosowaniu podwalin z klinarytu to rekomendowany przez nas sposób osadzania okien w inwestycjach naszych Klientów. Wysokich parametrów stolarka wymaga prawidłowego montażu. i doskonale wiemy na czym zamontować okna. Stolarka drzwiowa i okienna wyprodukowana i montowana przez nas spełnia parametry przyjęte prawnie dla nowego budownictwa i pozwolą oszczędzić Ci energię w przyszłości.

4.7/5 - (16 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt