Skip to content

Dom typu stodoła

Energooszczędny, pasywny, z charakterem. To tom typu stodoła. Hit budowlany ostatnich lat.

Gdańska Fabryka Okien >> Realizacje >> Dom typu stodoła

Dom typu stodoła

W ostatnich czasach możemy zauważyć coraz częstsze przenoszenie się ludzi z miast na wieś, zmęczonych wielkomiejskim ruchem, mającym dość korków, zgiełku i hałasu dużych miast. Naturalną konsekwencją tego trendu jest rosnąca popularność prostych domów, które są nie tylko energooszczędne, ale także eleganckie i designerskie. Dom typu stodoła jest tego doskonałym przykładem. Jakie są wady i zalety domów typu stodoła i dlaczego tego typu domy są obecnie coraz częściej budowane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

O czym się dowiesz z artykułu?

 1. Czy dom typu stodoła może być elegancki i stylowy?
 2. Dlaczego domy typu stodoła są coraz bardziej popularne?
 3. Jakie są zalety domu typu stodoła?
 4. Jakie są wady domu typu stodoła?
 5. Ile kosztuje budowa nowoczesnej stodoły?
 6. Montaż stolarki w domu typu stodoła.

Czy dom typu stodoła może być elegancki i stylowy?

Stodoły kojarzą nam się głównie z budynkami gospodarczymi, w których przechowuje się siano i narzędzia rolnicze. Dlatego też dom określany tym mianem, w pierwszym momencie wywołuje dość mieszane uczucia.

Dlaczego więc domy typu stodoła zyskują na popularności? Odpowiedzią jest odwieczne stwierdzenie, że proste rozwiązania są zazwyczaj najlepsze. Oprócz eleganckiej prostoty, domy typu stodoła są również energooszczędne. Dzieje się tak, ponieważ stodoła ma prosty dwuspadowy dach, a cały budynek ma plan prostokąta. Oznacza to, że nie zużywają dużych ilości energii na ogrzewanie, a rozwiązania takie jak energooszczędne okna i drzwi z Gdańskiej Fabryki Okien pomagają ograniczyć koszty ogrzewania do minimum. Nowoczesne stodoły z reguły nie posiadają wnęk w bryle domu czy wykuszy. Kwintesencją domu typu stodoła, jest prostota, która zmniejsza koszty utrzymania i ogrzewania. Ponadto domy typu stodoła bardzo często budowane są jako domy pasywne, które w połączeniu z dobrymi oknami nie generują kosztów.

Przeczytaj także:   Okna PCV Dzierżążno

Dlaczego domy typu stodoła są coraz bardziej popularne?

Jeszcze kilka lat temu domy w stylu stodoły były uważane za zbyt ekstrawaganckie i nietypowe, aby były wybierane przez inwestorów. Sytuacja zmieniła się jednak wraz z rosnącą popularnością minimalistycznego wystroju wnętrz, takiego jak styl industrialny czy loftowy. Domy w stylu stodoły idealnie wpisują się w trendy minimalizmu i eleganckiej prostoty, dzięki czemu takie projekty domów są sprzedawane coraz częściej. Obecnie projekty domów ze stodołą są bardzo popularne. Wynika to z faktu, że inwestorzy budujący na wsi i przedmieściach chcą, aby ich domy wyróżniały się pięknym designem i doskonałą funkcjonalnością.

Jakie są zalety domu typu stodoła?

Każdy dom ma swoje wady i zalety. Warto jednak zauważyć, że domy typu stodoła mają zaskakującą liczbę zalet. Niektóre z najczęściej wymienianych zalet domów typu stodoła są:

 • energooszczędność,
 • prosty, estetyczny i elegancki design,
 • połączenie tradycyjnego wzornictwa z nowoczesnym wykończeniem,
 • prosta w budowie bryła domu,
 • nieskomplikowany projekt, pozwalający minimalizować koszty budowy i maksymalnie zwiększyć jej tempo,
 • możliwość dowolnego rozmieszczenia pomieszczeń, na co pozwala prostokątna bryła budynku,
 • dom można wybudować jako dom pasywny, ze względu na jego prostą bryłę.

Tak więc widzimy, że domy w stylu stodoły mają wiele zalet, które sprawiają, że są one dziś szczególnie preferowane. W nowoczesnej architekturze trendy ekologiczne zaczynają mieć bardzo silny wpływ na sposób budowania domów. Domy w stylu stodoły są bardzo często budowane z maksymalnym dużym przeszkleniem na południowej ścianie, przez które wpada wielka ilości światła i ciepła. Dzięki temu są one wysoce energooszczędne i mniej kosztowne.

Jakie są wady domu typu stodoła?

Oczywiście nie można zaprzeczyć, że ten typ budownictwa ma swoje wady. Jedną z wad jest to, że cały blok jest eklektyczny, więc poddasze użytkowe nie jest możliwe. Kwintesencją domu typy stodoła jest jego prosta bryła.

Przeczytaj także:   Okna Fasadowe Aluminiowe Jantar

Ile kosztuje budowa nowoczesnej stodoły?

Ze względu na prostokątną bryłę i dwuspadowy dach, koszty budowy tego typu domów nie są wysokie. Oczywiście, wszystko zależy od konkretnego projektu i jego skali. Koszty budowy są mniejsze, ze względu na brak skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, takich jak lukarny, czy załamania skosy bryły budynku. Co więcej, prostota i minimalizm budynku oznacza, że wykończenie elewacji nie wymaga dużych nakładów finansowych. Budując dom typu stodoła, warto zainwestować w energooszczędną stolarkę okienną, która znacznie obniży koszty ogrzewania.

Montaż stolarki w domu typu Stodoła w miejscowość Legbąd.

A teraz przedstawiamy kolejną realizację wykonaną przez naszych specjalistów. Po uzgodnieniach z Inwestorem wyprodukowaliśmy, dostarczyliśmy i zamontowaliśmy energooszczędną stolarkę okienną do nowo wybudowanego domu typu Stodoła w miejscowość Legbąd. Zamontowaliśmy Okna na profilu Salamander Bluevolution 82MD, które dają gwarancję komfortu cieplnego i trwałości na długie lata. Zapewniają izolację termiczną i akustyczną na bardzo dobrym poziomie.

Charakterystyka elementów stolarki:

 • Produkt: kompleksowa energooszczędna stolarka okienna,
 • Producent: Gdańska Fabryka Okien,
 • Profil: Salamander Bluevolution 82MD,
 • Kolor: antracyt gładki,
 • Pakiety oszklenia 3-szybowe;
 • Ciepła ramka międzyszybowa w kolorze czarnym;
 • Okucia: WINKHAUS (ukryte zawiasy SELECT).
 • Największa konstrukcja wykonana z Aluminium – system ALURON

Pamiętajmy, domy typu stodoła są obecnie bardzo popularne ze względu na swoje różnorodne zalety. Warto zaznaczyć, że budowa takiego energooszczędnego domu to inwestycja, która z biegiem lat zwróci się z nadwyżką.

5/5 - (5 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt