Skip to content

Jak prawidłowo zamontować okna?

Jaki rodzaj montażu wybrać? Jaki jest wpływ montażu na izolacyjność budynku? Odpowiadamy!

Gdańska Fabryka Okien >> Realizacje >> Jak prawidłowo zamontować okna?

Jak prawidłowo zamontować okna

Wielokrotnie mówi się, że nawet najlepsze okna bez prawidłowego montażu są nic nie warte. Zadaniem okien w budynku jest wpuszczanie jak największej ilości światła, zachowując przy tym właściwości izolacyjne. Dobre okna sprawiają, że ciepło utrzymuje się wewnątrz pomieszczenia i chronią przed chłodem wpadającym z zewnątrz. Najzimniejszym elementem jest jednak połączenie okna z murem. Właśnie dlatego należy zadbać o to, aby podczas montażu stolarki uszczelnić i zabezpieczyć przestrzeń między murem a ramą okienną. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania jak prawidłowo zamontować okna? Jak przygotować się do montażu okien? Czym jest szczelny montaż stolarki?

O czym piszemy w artykule?

  1. Jak prawidłowo zamontować okna?
  2. Jak przygotować się do montażu okien?
  3. Kto przygotowuje otwory okienne?
  4. Jak dokonać pomiaru okna?
  5. Jakie są rodzaje montażu?
  6. Na czym polega szczelny montaż okien?
  7. Ile kosztuje szczelny montaż okien?
  8. Jak sprawdzić, czy wykonano prawidłowy montaż okien?
  9. Jak prawidłowo zabezpieczyć okna po montażu?

Jak prawidłowo zamontować okna?

Prawidłowy montaż okien sprawi, że będą one spełniać swoje funkcje latami. Okazuje się, że bardzo niewielka liczba inwestorów wie jak prawidłowo zamontować okna. Na prawidłowy montaż okien składa się szereg czynników. Część z nich zależy od inwestorów i podległych im ekip budowlanych. Część od producenta stolarki, a pozostała część od monterów. Każdy z nich jest ważny i pozwoli Ci cieszyć się dużą ilością światła i oszczędnością ciepła w Twoim wymarzonym domu. Aby okna były osadzone prawidłowo należy przede wszystkim zadbać aby wymurowane ściany były proste. Otwory okienne powinny mieć właściwe wymiary, uwzględniające luz montażowy. Natomiast ościeża tych otworów powinna być właściwie wykończona. Producent ze swojej strony musi zadbać, aby okna były wykonane prawidłowo, przy użyciu solidnych maszyn i zastosowaniu nowych technologii, były stabilne i proste. Ekipy monterskie muszą natomiast zadać o prawidłowe osadzenie okien w murze, właściwe ich podparcie i zamocowanie.

Jak przygotować się do montażu okien?

Gdy już wybierzemy nasze wymarzone okna, drzwi, bramy i rolety, ustalimy ich parametry i kolor stolarki, musimy zadbać o przygotowanie do montażu. Przygotowania do montażu okien nie wymagają tylko same otwory. Należy również w prawidłowy sposób przygotować cały plac budowy. Inwestor lub podległy jemu kierownik budowy musi pamiętać, aby teren wokół budynku był wyrównany i utwardzony. Dojazd do budowy powinien być drożny. Wewnątrz budynku powinien panować porządek i swobodny dostęp do otworów okiennych z każdej strony. Nie powinno się również montować stolarki okiennej bez pokrycia dachowego. Warto zadbać również, aby w tym samym czasie nie prowadzić innych prac budowlanych. W szczególności elektrycznych, posadzkarskich czy dociepleniowych. Prawidłowe przygotowanie placu budowy zapewni ekipom monterskim komfort działań. Dzięki temu prace będą wykonane w należyty sposób, a montowana stolarka nie będzie narażona na uszkodzenia.  

Kto przygotowuje otwory okienne?

Otwory okienne powinny być przygotowane przez inwestora lub kierownika budowy i podległe mu ekipy budowlane zanim dojdzie do właściwego montażu. Należy przede wszystkim wyznaczyć poziom zero posadzki, czyli tak zwany reper budowlany od którego ustalane są kolejno wymiary schodów, blatów czy właśnie okien i drzwi. Należy tego dokonać przed pomiarem właściwym okien i drzwi. Po dokonaniu pomiaru inwestor lub kierownik budowy ustalają z firmą, która dostarcza okna zakres prac, który należy wykonać na budowie do momentu właściwego montażu stolarki. Do najczęstszych prac należy oczyszczenie otworów z brudu budowlanego, wyrównanie otworów czyli zaciągnięcie ich zaprawą lub specjalnym klejem. W niektórych przypadkach również zaleca się podmurowanie otworów. W tym ostatnim sprzedawcy okien często pomagają, proponując podwaliny. Nie ulega jednak wątpliwości, że za przygotowanie otworów do montażu odpowiada Inwestor.

Przeczytaj także:   Okna Veka Gdynia Redłowo

Jak dokonać pomiaru okna?

Pomiar okna w gruncie rzeczy może wydawać się prostą sprawą. Jednak nie polega on tylko na podaniu wysokości i szerokości otworu. Te informacje w zupełności wystarczą do wykonania wstępnej wyceny stolarki. Dzięki wstępnemu pomiarowi określimy jedynie budżet potrzebny do zakupu okien. W Gdańskiej Fabryce Okien takie wyceny wykonujemy bezpłatnie. Skontaktuj się już dziś. Prawidłowy pomiar musi natomiast uwzględniać luzy montażowe, wysokość wspomnianego wcześniej w artykule repera, jednolity poziom stolarki na poszczególnych ścianach i pomieszczeniach, a także  ewentualne zastosowane podwaliny lub niskiego progu. Ze względu na wiele składowych prawidłowego pomiaru okien sugerujemy, aby zlecić to fachowcom. Solidne firmy sprzedające stolarkę okienną nie podejmą się podpisania umowy bez pobrania pomiarów z natury. Chyba, że Inwestor decyduje się na stolarkę z projektu, musi wtedy pamiętać o przypilnowaniu ekipy budowlanej aby wybudowała stan surowy z należytą starannością.

Jakie są rodzaje montażu okien?

Coraz częściej można spotkać się z stwierdzeniem, że występują tylko dwa rodzaje montażu prawidłowy i nieprawidłowy. Jednak przyjęło się mówić o trzech rodzajach montażu występujących w branży:

  • montaż podstawowy na kotwy i pianę (niezalecany);
  • montaż trójwarstwowy w licu muru;
  • montaż trójwarstwowy w warstwie docieplenia.

O sposobie montażu decydują inwestorzy. Najczęściej przy wyborze kierują się ceną. Montaż podstawowy jeszcze kilka lat temu był najczęstszym sposobem osadzania okien w murach domów. Z biegiem czasu jednak prawo budowlane i eksperci branży uznały go za niewystarczająco szczelny.  Warto więc stawiać na firmy, które proponują montaż okien w systemie trójwarstwowym. Jest to szczelny montaż, który gwarantuje, że połączenie okna z murem będzie zaizolowane na lata. Dzięki temu Inwestor będzie mógł cieszyć się komfortem w swoim domu przez długi czas. Niezależnie od tego, czy wybierzemy montaż trójwarstwowy w licu muru, czy w warstwie docieplenia, uda nam się zniwelować mostki termiczne i zatrzymać więcej ciepła wewnątrz domu.

Na czym polega szczelny montaż okien?

Szczelny montaż okien ma za zadanie zniwelować powstawanie mostków termicznych. Ich występowanie powoduję ubytek ciepła z wewnątrz, czy też przedostawanie się zimna z zewnątrz. Styk połączenia okna z murem będzie właśnie takim mostkiem termicznym. Dlatego należy zadbać o to, aby w jak najlepszy sposób zaizolować tą przestrzeń. Badania udowodniły, że samo docieplenie budynku nie odpowiada za niwelację mostków termicznych. W obszernym skrócie szczelny montaż polega na zaizolowaniu wcześniej osadzonego mechanicznie i zapianowanego okna odpowiednimi taśmami lub foliami w płynie. Obszerniej o tym jak prawidłowo zamontować okna w najlepszym na rynku systemie trójwarstwowego montażu TYTAN WINS piszemy w tym artykule.

Ile kosztuje szczelny montaż okien?

Nie da się ukryć, że szczelny montaż będzie kosztował więcej niż montaż podstawowy na same kotwy i pianę. Szacunkowo różnica ta może wynosić między 40 a 50% ceny więcej. Przede wszystkim ze względu na materiał potrzebny do izolacji przestrzeni między oknem a murem. Na cenę wpływa również koszt pracy monterów. W przypadku montażu trójwarstwowego jest zazwyczaj około dwa razy dłuższa. Stawki montażowe zależą w dużej mierze od regionów Polski. W większych miastach koszty montażu mogą być o kilka złotych  droższe niż w mniejszych miejscowościach. Porównując wyceny, zarówno stolarki, jak i montażu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wyposażenie i zakres prac w niej ujęty. Warto pamiętać, że kupując wysokiej jakości okna, nie powinno się oszczędzać na ich montażu i wybrać sprawdzonego dostawcę oraz ekipę monterską.

Przeczytaj także:   Okna PCV Reda

Jak sprawdzić czy wykonano prawidłowy montaż okien?

Jak sprawdzić, czy okna są dobrze zamontowane nie będąc fachowcem? Przede wszystkim należy się do tego przygotować przed samym montażem. Firmy oraz ekipy monterskie, które nie boją się efektów swojej pracy, a więc oferują fachowe usługi bez problemu przedstawią swoje własne instrukcje montażu. Dobrze zamontowane okna trzymają pion i poziom, który sprawdzimy za pomocą poziomicy. Powinny być odpowiednio podparte na podkładkach i klinach montażowych. Mają prawidłowy rozstaw mocowań (kotwy lub dyble), a zaaplikowana piana nie ma prześwitów. Prawidłowo zamontowane okno po otwarciu powinno zostać w pozycji, w której je zatrzymaliśmy. Stabilnie osadzone okna będą służyły inwestorom na lata. Odbierając montaż należy też zwrócić uwagę na kilka innych aspektów, które opisaliśmy na tej stronie.

Jak prawidłowo zabezpieczyć okna po montażu?

Przygotowanie okien po montażu na dalsze prace budowlano-remontowe jest równie istotne jak przygotowanie budowy przed ich montażem. Aby cieszyć się niezawodnością zamontowanej stolarki przez lata należy zadbać o jej zabezpieczenie. Najczęściej zakrywa się okna folią malarską lub folią strech. Robi się to w taki sposób, aby nie ubrudziły się podczas tynkowania czy malowania ścian. Należy również pilnować aby nie zostawiać otwartych okien. Grozi to bowiem dostaniem się kurzu lub okruchów tynku do okuć, które utrzymane w czystości odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie okien. Warto również zadbać o okna balkonowe i drzwi tarasowe. Nie należy pozwalać na stawanie na progach takich drzwi czy przeciąganie przez nie kabli. Prawidłowe zabezpieczenie okien po montażu uchroni inwestora przed utratą gwarancji i pozwoli uniknąć odpłatnych prac serwisowych związanych z uszkodzeniami na profilach, szybach czy okuciach.

Podsumowując, prawidłowy montaż okien to nie tylko sam proces montażu. To także odpowiednie przygotowanie budowy i otworów przez inwestora oraz świadomy wybór zarówno wykonawcy prac, jak i zakresu prac montażowych. W tym zakresie polecamy wybór Gdańskiej Fabryki Okien, która nie tylko produkuje okna, ale także doradza, mierzy i świadczy usługi montażu stolarki. Kontaktując się z nami zyskujesz gwarancję kompleksowej usługi. W artykule zdjęcia z realizacji:

Okna PVC na systemach:

  • Salamander bluEvolution82 w kolorze woodec alpejski;
  • Veka Motion82 w kolorze jet black;
  • Okucia ukryte, pakiety trzyszybowe z czarną ciepłą ramką;
  • Montaż trójwarstwowy TYTAN WINS z użyciem ciepłych podwalin.
5/5 - (3 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt