Skip to content

Szyby hartowane

Szkło jest materiałem z natury kruchym. Z pomocą przychodzi nam proces hartowania. Takie działanie znacząco zmienia strukturę wewnętrzną, co przekłada się na wzrost wytrzymałości. Szyby hartowane zaliczane jest do grupy szyb bezpiecznych lub „ESG”, „Safety Glass”, „Tempered Glass”.

Zmiana właściwości w procesie hartowania.

Proces hartowania (podgrzanie szkła do temperatury 600oC i gwałtowne schłodzenie) nie wpływa na wizualne aspekty szkła. Jest identyczne jak przed hartowaniem (możliwe minimalne zniekształcenia). Jedyne co się zmienia, to właściwości fizyczne. Szkło poddane obróbce termicznej jest 5 do 7 razy bardziej wytrzymałe na rozbicie od szkła niehartowanego tej samej grubości. Ta cecha szkła ESG przyczyniła się do tego że szkło przestało pełnić jedynie rolę „wypełnienia”, a stało się pełnowartościowym materiałem konstrukcyjnym. Dało to szerokie pole do popisu dla architektów i projektantów. Konstrukcje całoszklane, bez ram. Najczęściej szyby hartowane używane są do konstrukcji:

  • balustrad szklanych samonośnych;
  • ścianek działowych;
  • drzwi całoszklanych;
  • stopni i podłóg ze szkła;
  • kabin prysznicowych;
  • blatów do stołów.

Inne cechy szyb hartowanych.

Kolejną cechą jaką posiada szkło hartowane jest odporność na szybkie zmiany temperatury. Dzięki temu nie rozpadnie się ono gdy będzie zamontowane w kabinie prysznicowej lub nad kuchenką gazową. Również szyby hartowane, mimo swojej wysokiej wytrzymałości mogą ulec uszkodzeniu. W takim przypadku tafla szkła rozpada się na wiele małych elementów o nieostrych krawędziach. Bezpiecznych dla istot żywych. Dlatego szyby hartowane zalicza się do grupy szyb bezpiecznych. Warunkiem prawidłowego procesu hartowania jest brak obróbki wykańczającej. Takie szkło nie może być ani cięte, ani kształtowane. W celu podniesienia standardu bezpieczeństwa szkła hartowanego możliwe jest sklejanie dwóch tafli specjalną folią. Powstaje wówczas szyba klasy VSG-ESG. W przypadku uszkodzenia takiego rodzaju szyby, powstające odłamki szkła są przyklejone do wewnętrznej folii. Po zdarzeniu rozbita tafla szkła pozostaje na swoim miejscu. Inną cechą charakteryzująca szkło hartowane jest możliwość nakładania powłoki różnych metali, przez co możemy istotnie wpływać na jego końcowy wygląd.

Przeczytaj także:   Szyby bezpieczne

Szyby hartowane w Ghelamco Arena

Przykład zastosowania szyb hartowanych w Ghelamco Arena w Belgii.

1/5 - (1 vote)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt