Skip to content

Montaż okien na konsolach

Nowoczesna technologia ciepłego montowania okien w warstwie ocieplenia.

Gdańska Fabryka Okien >> Realizacje >> Montaż okien na konsolach

Montaż okien na konsolach

Konsole montażowe stosuje się do montażu okien w warstwach izolacyjnych, czyli nieco wysuniętych przed mur konstrukcyjny. Nowoczesna technika, która dopiero kilka lat temu pojawiła się w Polsce zapewnia maksymalną szczelność stolarki. Montaż okien na konsolach podnosi komfort termiczny w budynkach oraz skutecznie zapobiega rozwojowi szkodliwych grzybów i pleśni. Jednocześnie chroni wykorzystaną piankę poliuretanową przed działaniem wilgoci i ekstremalnych warunków atmosferycznych, np. opadów deszczu, promieni słonecznymi czy niskich i wysokich temperatur.

Zastosowanie konsol podczas montażu okien gwarantuje najlepszą możliwą izolację, a ich użycie szczególnie zaleca się w budynkach energooszczędnych. Konsole do montażu okien wykonuje się z różnych materiałów, najczęściej z drewna, PCV lub aluminium. Przybierają wiele długości, które umożliwiają wysunięcie stolarki nawet kilkanaście centymetrów poza ścianę. Funkcjonalne konsole nie wymagają stosowania dużej ilości dodatkowych materiałów, dzięki czemu nie tylko ułatwiają, ale także przyspieszają proces montażu okien.

O czym jeszcze piszemy?

  1. Ile kosztuje montaż okien na konsolach?
  2. Co warto wiedzieć o montażu okien na konsolach?
  3. Jak montować okna na konsolach w warstwie ocieplenia?
  4. Produkcja i wykonany montaż okien w warstwie ocieplenia.
  5. Pełne zalety ciepłego montażu okien.

Ile kosztuje montaż okien na konsolach?

W trakcie prac remontowych, projektów renowacyjnych wiele osób chce zaoszczędzić na użytych materiałach i ekipie montażowej. Rezygnuje tym samym z perspektywy niższych rachunków w przyszłości. Montaż okien na konsolach, choć jest droższy od tradycyjnego, minimalizuje utratę ciepła z pomieszczeń. To z kolei prowadzi do niższych kosztów ogrzewania w ciągu następnych dekad. Wykorzystanie nowoczesnej metody instalacji stolarki, o ile zostanie ona prawidłowo przeprowadzona, zwróci się już nawet w trakcie najbliższych lat. Ostateczny koszt montażu okna konsolowego zależy od ceny materiałów. Oczywiście, w przypadku montażu większych konstrukcji, takich jak HST, koszty te są nieco wyższe.

Co warto wiedzieć o montażu okien na konsolach?

Montaż okien na konsolach, zwany również ciepłym lub trójwarstwowym, to najskuteczniejszy sposób na zagwarantowanie budynkom właściwej izolacji termicznej. Zastosowanie dodatkowych materiałów, które umożliwiają wysunięcie stolarki poza mur, pozwala całkowicie wyeliminować straty ciepła. Tym samym obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń i zapewnić odpowiedni mikroklimat w ich wnętrzu. Wykorzystywane w trakcie instalacji konsole to nic innego jak nośne mocowania wokół okna przytwierdzane do muru.

Przeczytaj także:   Okna drewnopodobne Pręgowo

Podczas montażu okien na konsolach należy precyzyjnie zaplanować rozstaw wsporników, które z powodzeniem poradzą sobie z utrzymaniem nawet najcięższej stolarki. W tym celu powinno kierować się nie tylko jej wagą, ale także grubością profilu. Po osadzeniu jej w odpowiednim miejscu w warstwie termoizolacyjnej nie trzeba stosować dodatkowych konstrukcji wspornikowych. Przygotowaną konstrukcję zabezpiecza się pianką poliuretanową, ramkami styropianowymi oraz folią paroizolacyjną i wodoodporną, zwaną także paroprzepuszczalną.

Jak montować okna na konsolach w warstwie ocieplenia?

Montaż okien na konsolach w warstwie ocieplenia to obecnie standard montażu stolarki w domach energooszczędnych i pasywnych. Można to zrobić na kilka sposobów. Wszystkie są poprawne, choć każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety. Biorąc pod uwagę bilans energetyczny, najkorzystniej jest, aby okno było częściowo lub całkowicie osadzone w warstwie izolacji. Nie jest to łatwe, gdyż współczesne ciężkie okna (często wyposażone w zestawy trzyszybowe) wymagają stabilnego podparcia. Dlatego wysuwając okna przed mur nośny, monterzy opierają je nie na ociepleniu. Zestawy okienne opiera się na konsolach, kątownikach, listwach lub innego rodzaju podporach, które są przytwierdzone do muru konstrukcyjnego. Przy grubości izolacji do 15 cm bardziej niż przed murem nośnym opłaca się osadzać okna częściowo w murze i częściowo w izolacji.

Różnica w zyskach cieplnych między jednym a drugim rozwiązaniem jest niewielka, a koszt wsporników podtrzymujących całe okno w warstwie izolacji jest dużo wyższy niż kotew, którymi podparte jest okno wysunięte tylko częściowo. Im cięższe i większe okno ma być wysunięte w izolację, tym jest to zadanie trudniejsze. Przy olbrzymich przeszkleniach ze względów konstrukcyjnych jest to czasami niewskazane. Potrzeba dużo kotew, trudno jest też takie okno wypoziomować i ustabilizować. Okna sytuuje się wtedy na krawędzi muru konstrukcyjnego i przytwierdza do niego kotwami montażowymi lub dyblami.

Przeczytaj także:   Jakie okna do mieszkania w bloku

W zatrzymaniu ciepła w domu pomaga również zrobienie znanego od lat węgarka. Współczesne węgarki wykonuje się przez nasunięcie na ramę okna warstwy izolacji, którą od zewnątrz przykrywa się miejsce styku okna ze ścianą. Należy tylko pamiętać, żeby między węgarkiem a ramą okna pozostawić kilkumilimetrową szczelinę wypełnioną materiałem elastycznym

Produkcja i wykonany montaż okien w warstwie ocieplenia

Wyprodukowaliśmy stolarkę okienną z przeznaczeniem do montażu na konsolach w hali usługowej wraz z budynkiem biurowym. Montaż wykonany przez naszą ekipę monterów jest widoczny na zamieszczonych zdjęciach. Szczegóły montowanych zestawów okiennych:

  • Produkt: Kompleksowa energooszczędna stolarka okienna.
  • Producent: Gdańska Fabryka Okien.
  • Profil: Salamander bluEvolution 82 MD.
  • Kolor: silver grey 1x + antracyt 1x
  • Pakiety 3-szybowe.
  • Okucia: WINKHAUS (ukryte zawiasy SELECT).
  • Montaż: Montaż na konsolach poza licem muru, uszczelnienie taśmami EPDM

Pełne zalety ciepłego montażu okien.

  • minimalizacja mostków cieplnych;
  • konsole osadzane wstępnie w ościeżnicy;
  • do stosowania na krawędzi muru i z wysunięciem do 40 mm (do zewnętrznej krawędzi ramy);
  • możliwość zamontowania z taśmą rozprężną multifunkcyjną lub foliami;
  • mocowanie konsoli do muru tylko jednym wkrętem;
  • montaż przeciwwłamaniowy w klasie RC2;
  • nie wymaga stosowania klocków;
  • stabilne mocowanie nawet na słabszych materiałach muru nośnego;
5/5 - (2 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt