Skip to content

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze okien?

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru okien? Kilka porad dla deweloperów i indywidualnych Inwestorów.

Gdańska Fabryka Okien >> Realizacje >> Na co zwrócić uwagę przy odbiorze okien

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze okien?

Okna są jednym z najważniejszych konstrukcyjnych elementów domu. Wynika to z faktu, że nawet okna o najlepszych parametrach mogą stracić swoje właściwości, jeśli nieprawidłowo się je zamontuje. Często jednak podczas montażu montażyści popełniają błędy, które w konsekwencji mogą wpływać na funkcjonalność i szczelność przeszkleń. Jakie zatem aspekty procesu odbioru należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić prawidłowy montaż okien? Na co zwrócić uwagę przy odbiorze okien? Zauważmy, że montaż okien odbywa się w kilku etapach. Najważniejszymi elementami okna są rama okienna, szyba i okucia.

O czym się dowiesz z artykułu?

 1. Jak sprawdzić szyby w oknach?
 2. Jak sprawdzić, czy profile okienne są zarysowane?
 3. Jak sprawdzamy okucia okienne?
 4. Jak sprawdzić odchylenie okna?
 5. Jak sprawdzić regulację docisku okna?
 6. Jeszcze na co zwrócić uwagę przy odbiorze okien?
 7. Montaż stolarki w budynku wielorodzinnym.

Jak sprawdzić szyby w oknach?

Sprawdzając stan okien, warto zacząć od szyb. W pierwszej kolejności należy się im dobrze przyjrzeć. Niestety deweloperzy czasami nie czyszczą okien przed odbiorem. Zabrudzone szyby utrudniają dostrzeżenie jakichkolwiek usterek. Oczywiście można poprosić dewelopera o umycie okien, ale znacznie wydłużyłoby to czas oczekiwania na zasiedlenie mieszkania. Lepiej więc delikatnie przetrzeć okna miękką ściereczką i sprawdzić, czy nie ma na nich zabrudzeń i zarysowań. Kolejny krok wymaga odsunięcia się od okna na około dwa metry. Jest to szczególnie przydatne w przypadku odbioru mieszkania w ciągu dnia, gdy świeci słońce lub gdy świeci światło z latarni ulicznych. Każde nienaturalne załamanie światła może świadczyć o uszkodzeniu szyby. Należy pamiętać, że istnieje norma według której rozpatruje się wady szyb. Niewielkie ryski i zadrapania są akceptowalne ze względu na dobro środowiska i charakter produktu budowlanego jakim jest okno. Weryfikacji wady szyb pomoże Producent stolarki.

Jak sprawdzić czy profile okienne nie są zarysowane?

Profil okna to w skrócie konstrukcja, która trzyma szybę. Jest to najważniejszy element, który w dużej mierze decyduje o izolacji termicznej okna. Dlatego należy również wziąć pod uwagę stan całej ramy okiennej. W szczególności należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma żadnych zarysowań i odprysków oraz czy są prawidłowo zamontowane uszczelki. Jeśli rama składa się z różnych odcieni koloru, może być trudno dostrzec skazy. Wtedy konieczne jest sprawdzenie całości profili za pomocą dotyku. Może zdarzyć się tak, że na zgrzewie profili widoczne będzie poszarpanie okleiny. Czy nie ma rys należy skontrolować przy rozproszonym świetle i z pewnej odległości. Trzeba przy tym pamiętać, że rysy na profilach mogą powstać już po zamontowaniu stolarki. Ich przyczyną może być niewłaściwe zabezpieczenie okna na czas dalszych prac remontowych wykonywanych przez kolejnych podwykonawców. W ocenie przyczyn uszkodzeń pomoże serwis Producenta.

Przeczytaj także:   Montaż dużych przeszkleń

Jak sprawdzamy okucia okienne?

Każde okno wyposażone jest w okucie obwiedniowe, które mocuje się po wewnętrznej stronie ościeżnicy na całym obwodzie skrzydła. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednią szczelność. Skrzydło powinno być dokładnie dociśnięte do ościeżnicy. Aby sprawdzić, czy okucia działają prawidłowo, należy otworzyć i zamknąć okno, oraz przekręcić klamkę przy otwartym oknie. Skrzydło powinno otwierać się swobodnie i bez wysiłku oraz o nic nie haczyć. W przypadku, gdy czujemy jakiś opór, świadczy to, o uszkodzonej zasuwnicy. Należy ją wówczas wymienić. Klamka może się obracać ciężej tylko przy oknach antywłamaniowych.

Musimy jednak pamiętać, że jeśli okna nie były odpowiednio zabezpieczone podczas dalszych prac wykończeniowych (szczególnie tynkarskich), do okuć mogły dostać się zabrudzenia, które wpływają na ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Należy takie okucia wyczyścić, przesmarować lub wymienić. W tym procesie pomocnym będzie serwis Producenta lub Wykonawcy.

Jak sprawdzić odchylenie okna?

Aby prześledzić odchylenie okna od pionu i poziomu, użyj poziomicy. Poziomica nie musi wskazywać idealnie środka, ale powinna znajdować się pomiędzy liniami. W przypadku elementów o długości do 3,0 m dopuszczalne odchylenie ustawienia okna w pionie i poziomie do wartości 1,5 mm. W przypadku elementów o większych wymiarach, występujące odchylenia nie mają wpływu na ich funkcjonalność. Odchylenia można sprawdzić poprzez odtworzenie okna. Rama powinna znajdować się w tej samej pozycji, czyli nie powinna się sama otwierać lub zamykać. Należy również zwrócić uwagę na to, czy osłonki zawiasów nie uległy popękaniu lub pęknięciom. Jakiekolwiek odstępstwa od norm wynikają z niewłaściwego montażu i należy zgłosić się do Wykonawcy.

Jak sprawdzić regulację docisku okna?

Docisk okna bardzo mocno wpływa na termoizolację. Wielu ekspertów zaleca regulację docisku dwa razy w roku. Siłę docisku możemy łatwo sprawdzić przy pomocy kartki papieru. Umieść kawałek papieru między ramą okna a skrzydłem i zamknij okno. Jeśli papier łatwo się wysuwa, należy wyregulować docisk skrzydła do ramy. Zalecamy zlecenie wykonania regulacji ekspertom.

Jeszcze na co zwrócić uwagę przy odbiorze okien?

Podczas dostarczenia stolarki dla większych odbiorców czy deweloperów na plac budowy, zdarza się, że nikt z pracowników nie wie na co zwrócić uwagę przy odbiorze okien. A chodzi o kilkanaście, kilkadziesiąt lub niekiedy kilkaset pakietów na jedną inwestycję. Aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności warto zapoznać się z instrukcją krok po kroku na co zwrócić uwagę przy odbiorze okien.

 • W pierwszej kolejności upewnij się, że dostarczone okna odpowiadają zamówieniu pod względem ilości, rozmiaru, kształtu i typu (np. okna uchylno-rozwierane, skrzydłowo-przesuwne itp.).
 • Sprawdź, czy okna spełniają wszystkie wymagania techniczne i normy budowlane, zgodnie z zamówieniem. Upewnij się, że dostawca dostarcza okna z odpowiednimi certyfikatami i atestami, które potwierdzają jakość i parametry termoizolacyjne oraz bezpieczeństwo okien.
 • Oceń jakość wykonania okien. Sprawdź, czy nie ma widocznych wad, takich jak rysy, pęknięcia czy niedokładnie spasowane elementy.
 • Zweryfikuj, czy okna mają odpowiednią izolację termiczną, co jest istotne dla oszczędności energii i komfortu cieplnego mieszkańców budynku.
 • Po wykonanym montażu upewnij się, że okucia i mechanizmy działają sprawnie i są łatwe w obsłudze. Sprawdź funkcjonalność okien, np. ich otwieranie i zamykanie.
 • Skontroluj, czy okna zostały prawidłowo zamontowane przez specjalistów i czy nie ma widocznych problemów z uszczelnieniem i połączeniem z konstrukcją budynku.
 • Po zakończeniu sprawdzania okien, sporządź protokół odbioru, w którym dokładnie opiszesz stwierdzone wady lub problemy. Wspólnie z przedstawicielem Producenta lub wykonawcy budowy ustalcie, jakie kroki zostaną podjęte w celu naprawy ewentualnych usterek.
 • Koniecznie zabezpiecz okna na czas dalszych prac budowlano-remontowych tak aby nikt nie uszkodził okien i drzwi.
Przeczytaj także:   Kiedy warto wymienić okna w domu na nowe?

Gdańska Fabryka Okien dostarcza i montuje stolarkę w inwestycjach deweloperskich.

Kupując mieszkanie od dewelopera, u którego okna dostarczała i montowała Gdańska Fabryka Okien możesz być pewien jakości i prawidłowego procesu odbioru, a także zabezpieczenia stolarki okiennej. Wspieramy również inwestorów serwisem. Współpracujemy ze świadomymi deweloperami, którzy stawiają sobie za cel wysoką jakość realizacji inwestycji.

Montaż stolarki na zamówienie dewelopera Siódme Niebo.

Jabłoniowa 18 jest kolejną nową inwestycją zrealizowaną w tej części Gdańska. Powstała z myślą głównie o osobach, które cenią sobie świetną lokalizację, funkcjonalność wnętrz, zielone otoczenie i szybki dojazd do centrum oraz do Obwodnicy Trójmiasta. Dynamicznie rozwijająca się dzielnica posiada połączenie tramwajowe z innymi dzielnicami i z centrum miasta. Mieszkańcy Jabłoniowej 18 na co dzień będą mogli się cieszyć także możliwością korzystania z pobliskiej infrastruktury handlowo-usługowej. Tworzą ją m.in.: sklep osiedlowy, markety, restauracje, apteki, placówka pocztowa, salon fryzjerski i inne lokale usługowe.

Na potrzeby dewelopera, firmy Siódme Niebo, dostarczyliśmy stolarkę okienną i drzwiową dla wyżej opisanej inwestycji. Wspólnie z Deweloperem zadbaliśmy o komfort mieszkańców montując nietypowe zestawy stolarki okiennej. Dostarczyliśmy wyprodukowane w naszej firmie:

 • Energooszczędne okna do mieszkań na profilach VEKA Softline 82 z pakietem dźwiękoszczelnych szyb;
 • Drzwi i fasady klatkowe wykonane z profili aluminiowych na systemach ALURON;
 • Kolor stolarki: Antracyt;
5/5 - (5 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt