Skip to content

Termomodernizacja Budynku

Termomodernizacja a dofinansowanie z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Jak uzyskać dopłatę?

Gdańska Fabryka Okien >> Realizacje >> Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku

W tym artykule zaprezentujemy Państwu naszą kolejną realizację, wyjaśnimy szczegółowo czym jest termomodernizacja budynku, omówimy na czym polega dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” oraz poruszymy kwestię regulacji okien i drzwi.

Termomodernizacja to popularne słowo w kontekście remontów domów, zwłaszcza tych wybudowanych kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Domy te w większości nie spełniają współczesnych standardów energetycznych dla budynków mieszkalnych. Czym jest termomodernizacja i jakie niesie ze sobą korzyści oraz czy można przeprowadzić docieplenie budynku bez ponoszenia kosztów?

O czym się dowiesz?

Co to jest termomodernizacja budynku i co obejmuje?

Termomodernizacja to pojęcie obejmujące wszystkie roboty budowlane i instalacyjne, w wyniku których nasz dom stanie się bardziej energooszczędny. Czyli będzie zużywał mniej energii cieplnej. W jej zakres wchodzą między innymi takie prace jak ocieplenie ścian i dachu budynku, modernizacja systemu grzewczego, usprawnienie systemu wentylacji, a także wymiana okien i drzwi. Całość tych prac przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, a plusem do tego realne oszczędności w domowym budżecie. Budynki energooszczędne są również przyjazne planecie. Dzięki wymianie starej stolarki okiennej na nowoczesną i energooszczędną oraz zmniejszonemu zapotrzebowaniu na ciepło, emitujmy do atmosfery mniej szkodliwych substancji. Decydując się na całościową termomodernizację budynku warto przeprowadzić tzw. audyt energetyczny. Dzięki niemu poznamy faktyczny stan techniczny budynku i będziemy mogli wybrać najbardziej racjonalny pod względem kosztów sposób termomodernizacji.

Termomodernizacja budynku z dofinansowaniem

3 stycznia 2023 roku ruszyła nowa wersja programu Czyste Powietrze, o którym piszemy szerzej na tej stronie. Jego celem jest poprawa jakości powietrza, oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W jego ramach można otrzymać nawet 135 000 zł dofinansowania na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku. Dofinansowanie obejmuje również wymianę okien, drzwi zewnętrznych, czy bram garażowych. Zwrot środków, który możemy otrzymać, to nawet 100 % kosztu poniesionego na zakup nowej stolarki okiennej. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się temu programowi.

Przeczytaj także:   Okna PCV Pelplin

Regulacja zawiasów czy wymiana stolarki okiennej?

Czy wiesz, że przez okna i drzwi z domu może uciekać nawet 25% ciepła? Dużo, prawda? Jeśli zauważysz, że Twoja stolarka jest nieszczelna, a w jej pobliżu hula nieprzyjemny wiatr, wcale nie oznacza to jeszcze konieczności jej wymiany. Każdy z nas może przeprowadzić wstępną, prostą i darmową termomodernizację swojego domu. Wystarczy przeprowadzić regulację zawiasów i zamków okien i drzwi.

Nieszczelność stolarki okiennej stosunkowo łatwo zauważyć. Ogólnie jest to dość powszechny problem, zwłaszcza po kilku latach jej użytkowania. Większość z nas nie wie, jak prawidłowo regulować zawiasy. To dlatego co roku przed okresem zimowym jest wysyp ogłoszeń fachowców, którzy za odpowiednią opłatą zrobią to za nas. Jednak regulacja zawiasów okien i drzwi jest tak prosta, że z powodzeniem możemy przeprowadzić ją samodzielnie, bez konieczność zatrudniania fachowca.

Jedynym narzędziem jakiego potrzebujemy jest zazwyczaj zwykły, dostępny w każdym markecie budowlanym, klucz imbusowy o odpowiednim rozmiarze. Większość z nas ma go w domowej szafce z narzędziami. Zawiasy posiadają wkręty regulacyjne, a cała operacja polega na ich wkręceniu lub wykręceniu na odpowiednią głębokość. Okna i drzwi z Gdańskiej Fabryki Okien wyposażone są w zawiasy regulowane w 3 płaszczyznach. Przy pomocy jednego klucza i bez konieczności demontażu skrzydła możliwa jest pełna regulacja. Odpowiednia regulacja jest szybka, łatwa i bezproblemowa do przeprowadzenia. Regulacja stolarki okiennej to pierwszy krok na drodze do termomodernizacji. W trakcie użytkowania mogą się zużyć lub zniszczyć uszczelki. Ich wymiana, jeśli jest potrzebna, też zwiększy szczelność stolarki okiennej i zmniejszy straty ciepła.

Pamiętaj jednak, że jeśli mimo tych prostych czynności okna i drzwi nadal są nieszczelne lub co gorsza przemarzają, konieczna może okazać się ich wymiana na nowe. Jeśli już zdecydujesz o wymianie stolarki okiennej na nową termooszczędną, nie zapomnij o ciepłym montażu.

Przeczytaj także:   Okna w budynkach usługowych

Wymiana okien z dofinansowaniem do termomodernizacji budynku.

Wykonaliśmy termomodernizację budynku mieszkalnego, jednorodzinnego w miejscowości Kaczki niedaleko Trójmiasta. Dom mieszkalny jednopiętrowy z poddaszem użytkowym to wymiana aż 18 zestawów okiennych. Na zamieszczonych zdjęciach przedstawiamy cały proces wymiany oraz zakres prac. Po szczegóły zapraszamy do naszych przedstawicieli handlowych. Poniżej krótka specyfikacja montowanych zestawów okiennych.

  • Produkt: kompleksowa energooszczędna stolarka okienna.
  • Producent: Gdańska Fabryka Okien.
  • Profil: Veka Softline 82 MD;
  • Kolor: Orzech 1-stronny;
  • Pakiety oszklenia 3-szybowe;
  • Ciepła ramka międzyszybowa w kolorze czarnym;
  • Okucia: WINKHAUS (ukryte zawiasy SELECT).

Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji domu?

Dokładna oferta handlowa oraz dokładne informacje dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na zakup stolarki okiennej i drzwiowej jest dostępna w naszych salonach sprzedaży. Również wszelkich informacji dotyczących możliwości zakupu, bezpłatnego pomiaru lub transportu na miejsce przeznaczenia udzielą nasi przedstawiciele handlowi. Prosimy o kontakt telefoniczny z naszym biurem pod numerem telefonu: +48 58 320 22 11.

5/5 - (3 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt