Skip to content

Jakie drzwi do mieszkania w bloku

Drzwi do mieszkania w bloku są wizytówką. Warto zadbać, aby spełniały nasze wymagania i przewidziane normy.

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Jakie drzwi do mieszkania w bloku?

Jakie drzwi do mieszkania w bloku

Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku niekoniecznie muszą być nadzwyczajnie wytrzymałe, ale powinny spełniać kluczowe kryteria. Przede wszystkim powinny być doskonale izolowane termicznie i akustycznie. Powinny również być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są one bowiem nie tylko wizytówką danego mieszkania, ale także pełnią funkcję zabezpieczenia przed wpływem czynników zewnętrznych oraz próbami kradzieży. Drzwi do mieszkania w bloku, często nazywane drzwiami klatkowymi, nie muszą być tak solidne jak drzwi wejściowe do domu. To jednak nie oznacza, że wybór drzwi można pozostawić przypadkowi.

W przypadku mieszkań w bloku zdecydowanie zaleca się montaż drzwi pełnych, bez przeszkleń, które mogłyby wpłynąć na prywatność mieszkańców. Zaleca się również montaż drzwi otwieranych do wewnątrz. W rzeczywistości, wielu zarządców budynków wyraźnie zabrania instalowania drzwi otwieranych na zewnątrz, ze względu na możliwość zakłócenia drożności ciągów ewakuacyjnych. Montaż drzwi „do wewnątrz” eliminuje także ryzyko kolizji z przestrzenią wspólną mieszkańców.

O czym piszemy w artykule?

 1. Czy drzwi do mieszkania w bloku mogą otwierać się na zewnątrz?
 2. Czy trzeba zgłaszać wymianę drzwi w bloku?
 3. Czy drzwi do mieszkania powinny być antywłamaniowe?
 4. Czy drzwi do mieszkań powinny być akustyczne?
 5. Jaka powinna być szerokość drzwi wejściowych?
 6. Jak prawidłowo zamontować drzwi wejściowe do mieszkania?
 7. Do czego dobrać kolor drzwi wejściowych?
 8. Jakie drzwi do mieszkania w bloku mamy w ofercie?

Czy drzwi do mieszkania w bloku mogą otwierać się na zewnątrz?

Przepisy budowlane dotyczące kierunku otwierania drzwi zewnętrznych do mieszkań są precyzyjne i jasno określone. Jak zatem uregulowano te kwestie w prawie budowlanym i w przepisach PPOŻ?

Jakie drzwi do mieszkania w bloku 05

Ogólna zasada mówi, że drzwi do mieszkań w budynkach wielorodzinnych muszą otwierać się do wewnątrz mieszkania, a nie na zewnątrz. Ten przepis ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców i ewakuacji w przypadku pożaru. Powyższa zasada wynika z konieczności zachowania pełnej szerokości drogi ewakuacyjnej, niezakłóconej przez otwierające się drzwi. Drzwi stanowiące część drogi ewakuacyjnej nie mogą w żadnym wypadku ograniczać szerokości tej drogi. Dlatego też kierunek otwierania drzwi do wewnątrz jest obowiązkowy w sytuacjach, gdzie drzwi pełnią funkcję ewakuacyjną. Dla pozostałych drzwi, które nie stanowią części drogi ewakuacyjnej, mieszkańcy zazwyczaj mają swobodę wyboru sposobu ich otwierania. Niemniej jednak, zawsze warto kierować się zasadami bezpieczeństwa i rozważać aspekty funkcjonalności oraz komfortu użytkowania przy wyborze systemu otwierania drzwi zewnętrznych.

Czy trzeba zgłaszać wymianę drzwi w bloku?

Wymiana stolarki nie wymaga żadnych pozwoleń, o ile nie prowadzi do zmiany wielkości i kształtu otworów drzwiowych i okiennych. Oznacza to, że jeśli masz zamiar wymienić stare drzwi na model o zbliżonej wielkości i podobnym kształcie, nie musisz zapoznawać się z prawem budowlanym. Czynność ta uznawana jest za niezbędny remont. Warto jednak sprawdzić czy Twoja spółdzielnia mieszkaniowa nie planuje w niedalekiej przyszłości wymiany drzwi w całym bloku. Istnieją też spółdzielnie, które dopłacają mieszkańcom do wymiany drzwi i okien. Warto więc przed podjęciem decyzji o wymianie drzwi, zorientować się we własnej wspólności jakie są możliwości.

Czy drzwi do mieszkania powinny być antywłamaniowe?

Zasadniczo wejście do mieszkania w bloku jest już chronione przez drzwi wejściowe do budynku. Warto jednak przy wyborze drzwi zewnętrznych do własnego mieszkania zwrócić uwagę na ich właściwości antywłamaniowe. Przecież włamania do mieszkań, nawet w dobrze monitorowanych okolicach, nie są rzadkością. Drzwi do mieszkania powinny spełniać kilka kluczowych kryteriów. Po pierwsze, powinny być odporne na próby włamania i skonstruowane w sposób, który utrudnia dostęp niepowołanym osobom. Dodatkowo, warto, aby były dźwiękoszczelne, co wpłynie na komfort mieszkańców.

Przeczytaj także:   Wymiana okien
Jakie drzwi do mieszkania w bloku 01

Po drugie, drzwi te muszą być trwałe. Są przecież używane wielokrotnie w ciągu dnia i powinny wytrzymać wszelkie obciążenia i uszkodzenia. Standardowe drzwi wejściowe mogą okazać się zbyt słabą przeszkodą dla doświadczonych włamywaczy. W związku z tym, mieszkając w bloku, warto rozważyć zakup drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe charakteryzują się solidną konstrukcją, obejmującą stalową ramę wzmocnioną blachą i stalowymi prętami. Ich bolce antywłamaniowe umieszcza się w specjalnych otworach w ościeżnicy. To sprawia, że próba ich wyważenia jest praktycznie niemożliwa. Modele najwyższej klasy zapewniają ochronę przed wtargnięciem nawet w przypadku użycia elektronarzędzi. Warto również zadbać o solidną ościeżnicę i okucia, które są integralną częścią systemu zabezpieczeń.

Czy drzwi do mieszkań powinny być akustyczne?

Dobre drzwi wejściowe w budynku wielorodzinnym powinny być drzwiami dźwiękoszczelnymi. Nikt nie chce słuchać kłótni sąsiadów, hałaśliwej muzyki czy płaczu dzieci po wyczerpującym dniu w pracy. Niestety, mieszkania w blokach często sprawiają, że dźwięki łatwo się przenikają. Dlatego warto rozważyć wybór drzwi wejściowych do mieszkania z wysokim współczynnikiem tłumienia dźwięku (Rw). Współczynnik ten nie powinien mieć wartości mniejszej niż 27 dB. Drzwi wypełnione odpowiednią ilością pianki poliuretanowej, korka lub wełny mineralnej zapewnią prawie idealną ciszę w mieszkaniu. Uniemożliwiają tym samym podsłuchiwanie rozmów przez ciekawskich sąsiadów. Według ekspertów, szczególną uwagę warto zwrócić na następujące parametry:

 • Rodzaj wypełnienia – im gęstszy i bardziej dźwiękoszczelny materiał wypełnienia, tym lepsza izolacja dźwiękowa.
 • System uszczelek – dopasowanie drzwi do futryny ma kluczowe znaczenie dla ich zdolności do izolowania dźwięków z zewnątrz.
 • Systemy antywłamaniowe – dodatkowe zabezpieczenia, takie jak zamki i bolce antywyważeniowe, mogą poprawić tłumienie dźwięku.
 • Dodatkowe właściwości – niektóre drzwi mają także cechy ognioodporne i dymoszczelne.
Jakie drzwi do mieszkania w bloku 06

Niezwykle istotne jest to, że niektóre modele drzwi posiadają bardzo dobre właściwości wyciszające. Mogą zredukować hałas z zewnątrz nawet o 42 dB. To oznacza, że poradzą sobie nawet z dźwiękami o sile wynoszącej od 50 do 65 dB. W porównaniu do tego, zwykłe wewnętrzne drzwi do pokoi zapewniają jedynie redukcję dźwięku na poziomie około 15-17 dB.

Jaka powinna być szerokość drzwi wejściowych?

Należy pamiętać, że standardowe rozmiary otworów drzwiowych są ujednolicone, co stanowi istotny aspekt podczas planowania wymiany drzwi. Drzwi wejściowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego szerokość przejścia nie powinna być mniejsza niż 90 cm, co jest ustalone przez normy budowlane. Niemniej jednak, warto rozważyć zakup większych drzwi, ponieważ te, o szerokości 100 cm i wysokości 210 cm oferują największy komfort. Taki wybór ułatwi nie tylko wnoszenie nowych mebli, ale również umożliwi swobodne przechodzenie osobom o większym wzroście.

Jak prawidłowo zamontować drzwi wejściowe do mieszkania?

Montaż drzwi wejściowych w budynku mieszkalnym to proces wymagający szczególnej uwagi i staranności, zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i efektywności energetycznej. Dlatego najlepiej powierzyć go doświadczonym fachowcom. Profesjonalny montaż jest gwarancją właściwego osadzenia drzwi. Ma to kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i izolacji termicznej. Jeśli wymieniamy drzwi wejściowe na nowe, pierwszym krokiem jest usunięcie starej ramy drzwiowej, zawiasów i zamków. Następnie konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni otworu, usuwając wszelkie resztki starych elementów. Przygotowanie otworu drzwiowego jest kluczowym etapem montażu drzwi wejściowych. Stanowi on podstawę zapewniającą stabilność oraz efektywną izolację termiczną i akustyczną.

Przeczytaj także:   Jak wybrać kolor okien
Jakie drzwi do mieszkania w bloku 07

Dokładność i precyzja w tym procesie mają istotne znaczenie dla długotrwałego i bezproblemowego działania drzwi wejściowych. Otwór drzwiowy powinien być idealnie równy. Dlatego stosujemy narzędzia takie jak poziomnica i pion, aby upewnić się o pionowości i poziomości otworu. W razie potrzeby korygujemy ewentualne nierówności za pomocą klinów lub masy wyrównującej. Następnie upewniamy się, że rama drzwiowa jest odpowiednio wypoziomowana i pionowa. Przestrzeń wokół otworu drzwiowego wypełniamy izolacją termiczną i akustyczną. Pomaga to w zminimalizowaniu strat ciepła oraz ogranicza hałas z klatki schodowej. Kolejnym krokiem jest umieszczenie drzwi w otworze, dbając o ich prawidłowe wypoziomowanie i solidne zamocowanie w ramie. Po zakończonym montażu dokładnie sprawdźmy, czy skrzydło działa poprawnie. Czy zamyka się i otwiera bez zakłóceń, oraz czy zamki działają prawidłowo.

Do czego dobrać kolor drzwi wejściowych?

Nowe drzwi wejściowe do mieszkania powinny być nie funkcjonalne i estetyczne. Stanowią bowiem wizytówkę Twojego mieszkania w klatce schodowej, oraz odgrywają ważną rolę w wystroju przedpokoju. Choć klatka schodowa może być mniej istotna niż wnętrze mieszkania, to warto zadbać o jej wygląd. Przede wszystkim jednak, decydując się na nowe drzwi, zwracajmy uwagę na wnętrze mieszkania, które stanowi główne źródło satysfakcji.

Dla właścicieli mieszkań w klasycznym stylu, drzwi drewniane lub drewnopodobne będą dobrym wyborem. Dużą popularnością cieszą się modele o ciemnych odcieniach drewna. Łączą elegancję z praktycznością, gdyż zabrudzenia na ciemnych powierzchniach są mniej widoczne. Jasne drewno z kolei doskonale współgra z aranżacjami w stylu naturalnym, w których dominują jasne kolory. Dla mieszkań w stylu nowoczesnym z kolei zaleca się drzwi o czarnym, grafitowym lub białym kolorze.

Należy również zadbać o odpowiednią klamkę, która harmonizuje ze stylem drzwi. Klamka w kolorze srebrnym jest bezpiecznym wyborem, nie rzuca się zbytnio w oczy i pasuje do wielu aranżacji. Jednak, jeśli Twój przedpokój jest pełen detali w kolorze złotym i emanuje stylem glamour, to warto wybrać klamkę w tym samym kolorze. Dla wnętrza o minimalistycznym charakterze, w którym dominują neutralne kolory, takie jak czarny i biały, najlepiej sprawdzi się klamka w kolorze czarnym.

Jakie drzwi do mieszkania w bloku 08

Jakie drzwi do mieszkania w bloku mamy w ofercie?

Jesteśmy doświadczonym producentem, specjalizującym się w stolarce okiennej i drzwiowej najwyższej jakości. Nasza firma została założona w 2002 roku i może poszczycić się ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. W ciągu tych lat zdobyliśmy wiele prestiżowych nagród, co potwierdza naszą doskonałą jakość i profesjonalizm. Naszą misją jest dostarczanie Klientom nie tylko doskonałych produktów, ale także obsługi na najwyższym poziomie.

Posiadamy nowoczesny zakład produkcyjny na Pomorzu. Wyposażony w najnowocześniejszy park maszynowy, co pozwala nam produkować stolarkę okienną na najwyższym europejskim poziomie jakości. Nasza oferta obejmuje szeroki zakres drzwi zewnętrznych, spełniających różnorodne potrzeby Klientów. Nieustannie poszerzamy nasz asortyment, oferując drzwi zewnętrzne do domów, mieszkań i biur, zarówno jedno- jak i dwuskrzydłowe. Oferujemy również drzwi ognioodporne dedykowane budynkom użyteczności publicznej i szkołom, a także drzwi wejściowe antywłamaniowe.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na naszej stronie internetowej. Zapraszamy także do odwiedzenia naszej siedziby oraz oddziałów na terenie Trójmiasta. Nasi eksperci chętnie udzielą fachowej porady i odpowiedzą na wszystkie pytania.

4/5 - (4 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt