Skip to content

Które okna przesuwne wybrać?

Wiesz jaka jest różnica pomiędzy systemami HST i PSK? Może warto przemyśleć zakup okien SMART EVO? O tym piszemy niżej.

Gdańska Fabryka Okien >> Realizacje >> Drzwi przesuwne

Które okna przesuwne wybrać?

Zastanawiasz się jakie drzwi tarasowe wybrać? Planujesz remont domu, a Twoja przestrzeń pozwala na wybór drzwi przesuwnych?  Podpowiadamy, jakie kwestie warto wziąć pod uwagę, aby dobrać optymalne drzwi przesuwne, idealnie dopasowane do Twojego domu i potrzeb Twojej rodziny. Oba systemy mają swoje zalety i zastosowania. Wybór między systemami zależy od indywidualnych preferencji oraz konkretnych potrzeb użytkowników. W artykule spróbujemy opisać który system będzie bardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb. Zatem które okna przesuwne wybrać?

Orientacyjny czas czytania to 14 minut.

O czym piszemy w artykule?

 1. Czym różni się HST od PSK?
 2. Podobieństwa w systemach HST i PSK.
 3. Jaka jest różnica pomiędzy HST, PSK a SMART EVO?
 4. Zestawienie właściwości systemów przesuwnych.
 5. Czy okna HST są szczelne?
 6. Zatem które okna przesuwne wybrać?
 7. Jakie okno zamiast HST?
 8. Czy okno HST się reguluje?

Czym różni się HST od PSK

HST to zaawansowany system, który składa się z dwóch głównych elementów: stałego i ruchomego. Skrzydło okienne jest zamontowane na specjalnej prowadnicy ukrytej wewnątrz futryny. Po podniesieniu klamki następuje delikatne uniesienie okna, jednocześnie uwalniające blokadę, co umożliwia płynne przesunięcie skrzydła wzdłuż prowadnicy.

Które okna przesuwne wybrać - Producent okien 01

PSK to również zaawansowany mechanizm uchylno-przesuwny. Składający się z dwóch elementów: ruchomego i stałego, podobnie jak w przypadku systemu HST. Istnieje jednak różnica w obsłudze tych drzwi – okucie wymaga najpierw uchylenia, następnie odsunięcia i w końcu przesunięcia całego skrzydła.

Podobieństwa w systemach  HST i PSK

Oba systemy działają w sposób przesuwny. Oznacza to, że po otwarciu jednej części, skrzydło nie zajmuje dodatkowej przestrzeni na tarasie ani wewnątrz domu. Zatem taki sposób sprzyja swobodnemu korzystaniu z dostępnego miejsca. Dodatkowo, skrzydło jest solidnie zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych. Jego budowa gwarantuje nie tylko ochronę przed wilgocią i deszczem, ale również zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed hałasem, co sprzyja utrzymaniu komfortowych warunków wewnątrz pomieszczeń. Podobnie, oba rodzaje skrzydeł przesuwnych zapewniają wysokie bezpieczeństwo przed włamaniem. Dlatego, jeśli nie wiemy które okna przesuwne wybrać, to na pewno kryterium wyboru powinniśmy szukać w innych ich właściwościach. O drzwiach aluminiowych HST pisaliśmy w tym artykule. Warto zapoznać się z zawartymi tam informacjami.

Jaka jest różnica między PSK, HST, a SMART EVO?

Okna wykonane w systemach HST i PSK działają na podobnych zasadach. Natomiast system Smart-Evo wyróżnia się szczelniejszym i dokładniejszym zamknięciem. System HST jest znacznie droższy i poza możliwością stworzenia przeszklonego narożnika, nie różni się znacząco od tańszego odpowiednika.

Zatem system HST będzie lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy priorytetowo zależy nam na posiadaniu dużych przeszkleń. W takiej sytuacji wybór staje się oczywisty, ponieważ właśnie system HST oferuje możliwość stworzenia imponujących przeszkleń, zapewniających panoramiczny widok i wpuszczających dużo naturalnego światła do wnętrza. Dzięki temu systemowi, przestrzeń staje się bardziej otwarta i przestronna, co może być istotne dla osób ceniących poczucie przestronności i bliskości z otoczeniem.

Natomiast okna systemu PSK będą lepszym wyborem przede wszystkim wtedy, gdy priorytetowo zależy nam na możliwości uchylenia okna. Dzięki specjalnemu mechanizmowi domownik może łatwo i wygodnie uchylić duże okno. Ta właściwość może okazać się istotna dla osób, które preferują uchylny sposób wentylacji, lub chcą mieć szybki dostęp do świeżego powietrza bez potrzeby otwierania całego okna na oścież. Ważnym czynnikiem może okazać się bezpieczeństwo małych domowników. W przypadku uchylenia drzwi PSK nie ma możliwości samowolnego wyjścia na zewnątrz.

Przeczytaj także:   Okna Salamander - czy warto wybrać?

System PSK zarazem jest tańszy w zakupie. Co prawda posiada funkcję uchylenia drzwi/okna, jednak sposób jego otwierania nie jest już tak łatwy, jak w przypadku systemów HST i Smart Evo. Należy również mieć na uwadze, że w przypadkach złej obsługi systemu PSK istnieje ryzyko uszkodzenia prowadnic.

Zestawienie właściwości systemów przesuwnych.

Poniżej zamieszczamy uporządkowane właściwości trzech dostępnych w naszej fabryce okien systemów przesuwnych i uchylno-przesuwnych. Jeśli zastanawiasz się które okna przesuwne wybrać do swojego domu, ta tabela może okazać się bardzo pomocna.

Zestawienie właściwości systemów przesuwnych Table 02
Tabela: Zestawienie właściwości systemów przesuwnych

SMART EVO to nowa generacja drzwi przesuwnych, nasz produkt w 2023 roku zdobył złoty medal na targach Budma 2023!

Czy okna HST są szczelne?

Okna wykonane w systemie HST stały się popularnym wyborem w wielu domach i budynkach komercyjnych ze względu na swoją nowoczesną estetykę i funkcjonalność. Jednym z kluczowych pytań, które często zadają sobie Klienci zainteresowani tym typem okien, jest to, czy są one wystarczająco szczelne. Pojęcie szczelności okna odnosi się do jego zdolności do zapobiegania wyciekom powietrza i wody. Szczelność okna ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu cieplnego, energooszczędności oraz ochrony przed wilgocią i hałasem z zewnątrz. Dzięki swojej zaawansowanej konstrukcji i technologii oferują wysoki poziom szczelności. System HST posiada uszczelnienia wykonane z materiałów wysokiej jakości. Odpowiedniej jakości gumy i uszczelki kompresyjne skutecznie zapobiegają wyciekom powietrza i wody.

Zwróćmy również uwagę na to, że montaż okien HST odgrywa istotną rolę w zapewnieniu ich szczelności. Profesjonalnie przeprowadzony przez doświadczonych fachowców gwarantuje odpowiednie dopasowanie okien do otworów w ścianie. To minimalizuje ryzyko powstawania szczelin, przez które mogłyby przedostawać się wilgoć, wiatr czy hałas.

Warto również wspomnieć, że okna HST często są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak systemy wielokomorowe czy klamki zabezpieczające przed otwarciem. Zastosowanie tych elementów wyposażenia dodatkowo zwiększa ich szczelność i bezpieczeństwo. Jednakże, nawet najlepiej wykonane i zamontowane okna mogą wymagać regularnej konserwacji, aby zachować swoją szczelność na dłuższy czas. Regularne sprawdzanie stanu uszczelek oraz okuć okiennych i ewentualne ich konserwowanie może pomóc w zapobieganiu ewentualnym wyciekom czy uszkodzeniom. Niezmiernie ważne staje się przestrzeganie zaleceń po montażu, co pozwoli utrzymać ich wysoką jakość na lata.

Zatem które okna przesuwne wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem systemu okien przesuwnych, spotkasz się z dwoma popularnymi opcjami: HST i PSK. Oba oferują wiele zalet i cechy, które warto rozważyć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. A w ofercie GFO znajdziesz wyjątkowe rozwiązanie SMART EVO nagrodzone złotym medalem Budma 2023!

Główne zalety systemu SMART EVO to:

 • Są idealnym wyborem w małych mieszkaniach. Oszczędzając miejsce – łączą przestrzeń mieszkalną z  powierzchnią zewnętrzną np. balkonem.
 • Charakteryzują się niewielkim ciężarem, dzięki czemu będą idealną alternatywą dla systemu HST.

HST to zaawansowany system drzwi przesuwnych, który charakteryzuje się dużymi przeszkleniami. Jest to rozwiązanie idealne dla osób poszukujących eleganckiego i nowoczesnego wyglądu, który jednocześnie oferuje wysoką funkcjonalność.

Główne zalety systemu HST to:

 • Duże, przesuwne panele HST tworzą bardzo efektowny wygląd, który nadaje pomieszczeniu nowoczesny i estetyczny charakter.
 • System HST umożliwia stosowanie dużych paneli szklanych, co zapewnia wyjątkowo dużo naturalnego światła w pomieszczeniu.
 • Dobrej jakości materiały użyte do produkcji zapewniają wysoką izolację termiczną i akustyczną.
 • Dobrze wyważony mechanizm przesuwania HST sprawia, że otwieranie i zamykanie drzwi jest łatwe i wygodne.

Główne zalety systemu PSK to:

 • Możliwość uchylania drzwi, czego nie znajdziemy w HST.
 • Wysoka szczelność i lekkość konstrukcji.
 • Są najtańszym wyborem wśród drzwi przesuwnych.
Przeczytaj także:   Okucia chowane

Oba systemy, HST i PSK oferują wiele zalet i innowacyjnych funkcji, które mogą znacząco poprawić wygląd i funkcjonalność Twojego domu, mieszkania lub biura. Ostateczny wybór będzie zależał od Twoich indywidualnych preferencji, potrzeb oraz budżetu. Przed podjęciem decyzji zalecamy konsultację z naszymi doświadczonymi specjalistami, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego projektu.

Które okna przesuwne wybrać - Producent okien 02
Produkcja okien przesuwnych

Jakie okno zamiast HST?

Wybór odpowiednich okien i drzwi do domu jest kluczowy dla zapewnienia estetyki, ale także funkcjonalności pomieszczenia. Jednym z najpopularniejszych systemów są okna HST. Jednak warto także rozważyć alternatywę, jaką są drzwi tarasowe przesuwne PSK, a w szczególności nasz produkt SMART EVO.

Drzwi SMART EVO będą zatem odpowiednim rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których nie można zastosować tradycyjnych drzwi HST. Przede wszystkim ze względu na ich zbyt duży ciężar. Ich największą zaletą jest lekkość i oszczędność miejsca. SMART EVO będą idealnym rozwiązaniem do okien kuchennych i dużych okien francuskich, w których skrzydła przesuwane są na bok. Umożliwiają łatwiejsze wietrzenie pomieszczeń, co może być istotne w przypadku kuchni lub łazienki. Istotnym może okazać się brak ryzyka obrażeń w wyniku zderzenia z otwartym skrzydłem okiennym, np. w pokoju dziecięcym.

Potrzebujesz informacji?

Jeśli planujesz kupić lub wymienić okna, a nie wiesz od czego zacząć, to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi. Przedstaw swoje oczekiwania, a resztą zajmiemy się my!

Przypomnijmy, drzwi tarasowe przesuwne SMART EVO to innowacyjny produkt, który dostępny jest wyłącznie w ofercie Gdańskiej Fabryki Okien. Podczas Międzynarodowych Targów budownictwa i Architektury „Budma 2023” został dostrzeżony i nagrodzony złotym medalem.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, które okna przesuwne wybrać warto rozważyć zatem trzecie rozwiązanie. Być może właśnie nasz innowacyjny produkt najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Drzwi tarasowe przesuwne SMART EVO mogą okazać się doskonałą alternatywą dla popularnych okien HST.

Czy okno HST się reguluje?

Dopasowanie okien to istotna czynność. Czasem zdarza się, że skrzydła opadają pod wpływem swojego własnego ciężaru, co znacząco utrudnia ich otwieranie i zamykanie, a w konsekwencji może negatywnie wpływać na komfort użytkowania. Regulacja docisku okna lub drzwi do ościeżnicy jest kluczowa, a jej wykonywanie zazwyczaj odbywa się sezonowo. W okresie zimowym większy docisk zapewnia lepszą szczelność, chroniąc pomieszczenia przed utratą ciepła. Natomiast latem warto zmniejszyć docisk, co pozwala na utrzymanie optymalnej wentylacji, co jest niezwykle istotne dla komfortu użytkowników. Dlatego regularna kontrola i regulacja okien są bardzo ważnymi aspektami utrzymania optymalnych warunków w pomieszczeniach przez cały rok.

Wykonanie regulacji jest szczególnie istotne w przypadku okien rozwiernych i rozwierno-uchylnych. One właśnie są najbardziej narażone na rozregulowanie, w szczególności na opadanie skrzydła. Te dwa typy okien są zasadniczo przystosowane do samodzielnej regulacji. I tę z powodzeniem można wykonać we własnym zakresie. Jednak sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku przesuwnych drzwi tarasowych wszystkich trzech typów. Drzwi te z reguły nie posiadają regulacji docisku. To oznacza, że możliwości ich regulacji są ograniczone, a przeciętny użytkownik nie ma na nie wpływu. Mechanizmy są często schowane w ramie i skrzydle, co sprawia, że zmiana ich ustawień wymaga demontażu skrzydła i interwencji specjalisty. Niemniej jednak, przy właściwej ich eksploatacji, regulacja nie jest potrzebna. Dlatego uznaje się je za okna bezobsługowe.

W Gdańskiej Fabryce Okien znajdziesz szeroką ofertę drzwi tarasowych przesuwnych. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy zaproponują najlepsze rozwiązanie dla Twojego projektu.

5/5 - (7 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt