Skip to content

Balkony Francuskie

Znane również jako portfenetry, balkony papieskie, okna francuskie lub okna balkonowe. Co to jest i czy warto taki zamontować?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Balkony francuskie

Balkony francuskie

Balkony francuskie (inaczej: portfenetry, okna francuskie, okna balkonowe, balkon papieski) istnieje wiele różnych określeń dla tego elementu budynku. W pewnym sensie balkon francuski łączy w sobie estetykę drzwi i okna. Rozwiązanie to było szczególnie modne w XVII wieku i kojarzy się z elegancją i klasycyzmem. Jeśli także lubisz i cenisz dodatki w tym stylu, to portfenetr może być idealną ozdobą Twojego domu. Jesteś zainteresowany zaprojektowaniem domu w stylu francuskim lub klasycznym? W takim razie istnieje duża szansa, że zechcesz skorzystać z przeszklenia typu portfenetr. Co to jest i jak wyglądają portfenetry? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się balkonom francuskim.

O czym w tym artykule?

 1. Jak wyglądają balkony francuskie?
 2. Co to jest balkon francuski?
 3. W jakich domach portfenetr znajduje zastosowanie?
 4. Jak zabezpieczyć balkon papieski?
 5. Balkon francuski z balustradę – jakie są rodzaje?
 6. Rodzaje balustrad w portfenetrze.
 7. Jak zamontować balustradę w portfenetrze?
 8. Przepisy dotyczące montażu okien francuskich w mieszkaniach.
 9. Jakie są wymiary balkonów francuskich?
 10. Jakie są ceny portfenetrów?
 11. Montaż balkonu francuskiego krok po kroku.
 12. Aranżacja balkonu francuskiego.
 13. Balkony francuskie – zalety.
 14. Okna typu portfenetr – co jeszcze warto wiedzieć?
 15. Czy warto się zdecydować na okno w stylu francuskim?

Jak wyglądają balkony francuskie?

Jak właściwie definiujemy okno portfenetr? Termin ten prawdopodobnie nie jest znany szerszemu gronu ludzi. Niektórym kojarzy się z oknami francuskimi, inni nazywają je balkonowymi, ale to nie do końca jest zgodnie z prawdą. Czym zatem jest balkon francuski?

Portfenetr to słowo wywodzące się z połączenia dwóch francuskich słów porte (drzwi) i fenêtre (okno). Oznacza to, że jak już widać, sama nazwa tego okna wykazuje wiele podobieństw do drzwi. Gdzie pojawiają się te podobieństwa? Balkony francuskie to podwójne skrzydła na zawiasach na całej długości, które zwykle odchylają się do wewnątrz lub na zewnątrz, nadając pomieszczeniu wrażenie otwartości. Jednocześnie wprowadzają one do pomieszczenia dużo światła. Okna typu portfenetr sięgają przeważnie od podłogi aż do sufitu, a z zewnątrz zabezpieczone są balustradą. Prawdopodobnie widzieliście już je wcześniej. Mogą nieco wyglądać jak okna z wyjściem na balkon, którego jednak w rzeczywistości nie ma.

Balkony francuskie 01

Dzięki sporym, wytrzymałym szybom, francuskie okna zdziałają cuda, zwłaszcza jeśli w Twoim domu jest mało powierzchni. Co więcej, przy nowoczesnych postępach struktury te niekoniecznie muszą otwierać się do wewnątrz i na zewnątrz. Coraz więcej właścicieli domów w dzisiejszych czasach decyduje się na przesuwane francuskie drzwi i okna, ponieważ nie potrzebują dodatkowej przestrzeni do działania.

Co to jest balkon francuski?

Balkon francuski to nietypowa forma balkonu, który co prawda daje dostęp do znacznej ilości światła, ale nie zapewnia dodatkowej przestrzeni do wykorzystania. Tego typu balkony z roku na rok zyskują na popularności, szczególnie w projektach nowoczesnych oraz energooszczędnych. Balkon francuski zrobiony jest z przeszklenia o wydłużonej formie. Ma często niewielki parapet zewnętrzny oraz wspomnianą już balustradę. Architekci najczęściej w miejscu tym wstawiają okna portfenetrowe, które są montowane na wysokości około 15 cm nad podłogą, a sięgają aż do sufitu. Mogą być one nieotwierane, otwierane na oścież lub tylko uchylane. Czasem ich zamiennikiem są okna balkonowe.

Balkony francuskie 02

Szukając odpowiedzi na pytanie: co to jest balkon francuski, łatwo zauważyć, że element ten nie do końca wpisuje się w typowe wyobrażenie o balkonach. Balkon francuski nie ma podłogi, więc nie powiększa powierzchni domu. Z tego względu można go traktować głównie jako element dekoracyjny na elewacji, chociaż spełnia również inną funkcję. Dzięki dużym oknom oraz wyposażeniu w drzwi tarasowe balkon taki wpuszcza do pomieszczenia znaczne ilości światła słonecznego. Mimo że na taki balkon nie da się wyjść, wyposażony jest on w balustradę, która zapewnia bezpieczeństwo podczas otworzenia drzwi na oścież.

W jakich domach portfenetr znajduje zastosowanie?

Okna portfenetr najczęściej widuje się w kamienicach lub domach wielorodzinnych. W związku z tym, że powracają do modowych łask, coraz częściej zobaczyć można je również w nowoczesnych projektach domów energooszczędnych, które rezygnują ze stosowania płyt balkonowych. Okno portfenetr w kuchni to jedno z najczęstszych rozwiązań. Kuchnia jest pomieszczeniem, które potrzebuje dużej ilości światła naturalnego i jednocześnie dostępu do świeżego powietrza. Właśnie z tych względów okna francuskie świetnie się tu sprawdzą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tego rodzaju okna umieścić na przykład w sypialni. Bez wątpienia okna portfenetr idealnie pasują do domów urządzonych w klasycznym lub we francuskim stylu.

Przeczytaj także:   Montaż okien tarasowych na podbudowach

Jak zabezpieczyć balkon papieski?

Na wyższych kondygnacjach okno typu portfenetr należy zabezpieczyć balustradą. Obecnie jej wybór jest bardzo różnorodny, dlatego skorzystać można z kilku niezwykle ciekawych rozwiązań.

Balkon francuski z balustradą – jakie są rodzaje?

W przypadku balkonu francuskiego balustrada jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale obowiązkiem. Przepisy prawa budowlanego pozwalają zrezygnować z niej tylko, jeśli dolna część okna jest nieotwierana, a do konstrukcji zastosowano szyby klejone. Wybierając balustradę, warto pamiętać, że ze względu na jej bliskość do elewacji, stanowi ona wizualnie spójną całość z oknem.

Na rynku dostępne są różne rodzaje balustrad do balkonów francuskich. Chętnie wybieranymi są:

 • balkon francuski szklany – świetnie pasujący do nowoczesnych projektów domów energooszczędnych i spełnia zasady programu Czyste Powietrze;
 • balkon francuski ze stali nierdzewnej – stal nierdzewna jest bardzo uniwersalna i sprawdzi się zarówno w nowocześniejszych, jak i bardziej klasycznych projektach;
 • porfenetr drewniany – dobry wybór, jeśli na elewacji zdecydowano się na zdobienia imitujące drewno;
 • balkon francuski kuty – opcja doskonała dla projektów w stylu prowansalskim o różnorodnych kształtach barierki;
 • balkon francuski antracyt – nowoczesna alternatywa dla stali nierdzewnej lub szkła.

Balustrada szklana w portfenetrze

Portfenetr szklany nie tylko jest wytrzymały, ale i wygląda bardzo elegancko oraz nowocześnie. Wiele zależy zatem od efektu, jaki chcemy uzyskać. Szklany portfenetr pasuje m.in. do wspomnianych już wcześniej domów energooszczędnych. Wątpliwe może być jednak utrzymanie szklanej barierki w czystości, dlatego też portfenetr ze szkłem mlecznym będzie lepszym wyborem.

Balustrada drewniana w portfenetrze

Balustrada drewniana w portfenetrze wygląda klasycznie i naturalnie. Jednocześnie dobrze spełnia swoją funkcję. Jej budowa może być jednak nieco bardziej wymagająca. Nie do każdego stylu portfenetr drewniany będzie pasował.

Balustrada metalowa w portfenetrze

Balustrady portfenetr wykonane z metalu to jedna z tańszych opcji, lecz zazwyczaj o najmniej atrakcyjnym wyglądzie. Wiele zależy jednak od wyboru metalu, a także jego kolorystyki.

Balkony francuskie 03

Jak zamontować balustradę w portfenetrze?

Balustradę w portfenetr zamocować można kilku sposobów:

 • mocowanie portfenetr — ukryte elementy montażowe lokuje się w ościeżnicy. Barierka znajduje się wówczas tuż przy samym oknie i nie wystaje poza elewację;
 • mocowanie widoczne — przywodzi na myśl barierkę balkonową. Balustrada została zamontowana do czoła fasady w taki sposób, że konstrukcja stanowi część elewacji. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku pewne osadzenie balustrady w ścianie;
 • mocowanie w ścianie jednowarstwowej — do konstrukcji ściany mocowane są stalowe marki, do których następnie dołącza się wsporniki. Ten rodzaj montażu można wykonać na dowolnym etapie budowy.

Przepisy dotyczące montażu okien francuskich w domu.

Czy balkony francuskie zawsze wiążą się z koniecznością montażu balustrady? To zależy. Zgodnie z przepisami taka barierka po zewnętrznej stronie musi występować, jeśli portfenetry otwierane są na całej wysokości. Ma to zapewnić bezpieczeństwo osobom, które wyglądają przez okno. Jest to szczególnie istotne w przypadku okien znajdujących się na wyższych piętrach, które nie mają parapetów zewnętrznych.

Warto wiedzieć! Okna typu portfenetr można stosować w budynkach mieszkalnych do wysokości 25 m nad poziomem terenu.

Jakie są wymiary balkonów francuskich?

Portfenetry najczęściej montuje się w budynku na kondygnacjach położonych powyżej 12 m (ale nie wyżej niż przepisowe 25 m nad terenem). Jednocześnie należy zastosować w nich progi o wysokości min. 0,15 m. Nie ma większych wymagań co ich wymiarów. Przykładowy wymiar szyby to 190 × 100 mm. Wiele zależy jednak od możliwości, jakie zapewnia dany budynek

Jakie są ceny portfenetrów?

Czy okna typu portfenetr są drogie? Mogą być nieco droższe niż tradycyjne okna, co wynika najczęściej z ich wymiarów. Portfenetr sięga od podłogi aż do sufitu, dlatego cenowo może być bardziej zbliżony do drzwi balkonowych. Oczywiście wiele zależy od typu okna.

Montaż balkonu francuskiego krok po kroku.

Jak montować balkon francuski? Najlepiej zabrać się za to kiedy elewacja będzie już gotowa. Kiedy montować balkon francuski? Tylko na przygotowane już ocieplenie budynku. W ten sposób uniknie się wielu zagrożeń, które mogą być potem kosztowne w naprawie. Kolejność taka ułatwia również pracę kolejnych ekip budowlanych.

 • Wykonanie otworów A i B wiertłem w gotowej elewacji.
 • Wiercenie się do muru na głębokość około 10 cm.
 • Oczyszczenie otworu z pyłu.
 • Przygotowanie szpilek nierdzewnych oraz rurek nierdzewnych.
 • Wykonanie dwóch kolejnych otworów C i D na głębokość warstwy styropianu.
 • Zaaplikowanie kotwy chemicznej do otworów A i B.
 • Wprowadzenie szpilek do rurek, a następnie wbicie przez styropian do otworów A i B.
 • Wbicie rurek do otworów C i D.
 • Nałożenie na wystające ze ściany gwinty gotowych słupków.
 • Przykręcenie nakrętek kołpakowych M10.
Przeczytaj także:   Jakie drzwi do mieszkania w bloku

Aranżacja balkonu francuskiego.

Balkon francuski to nie musi być zwykła barierka. Z odrobiną fantazji możesz ciekawie zaaranżować taką przestrzeń, mimo rozmiarów, które ograniczają balkon francuski. Kwiaty są jednym z najchętniej wybieranych elementów dekoracyjnych na tego typu balkon. Potrafią one zupełnie odmienić wygląd balkonu. Wybierając je, pamiętaj jednak o tym, od której strony pada światło słoneczne. Inne rośliny sprawdzą się na balkonach położonych od strony północnej, a inne od południowej.

Jeśli masz balkon francuski z niewielkim parapetem, z powodzeniem zmieszczą się na nim duże donice z kwiatami. W niektórych miejscach można nawet zdecydować się na niewielkie drzewka. Jeżeli nie masz balkonu z podłogą, a jedynie barierkę, nie oznacza to, że od razu musisz rezygnować z roślin. W takim przypadku dobrze sprawdzą się rośliny pnące lub kaskadowe. Pozwalają uzyskać efekt spływających po barierce roślin. Balkon francuski czarny można też ożywić przy pomocy dekoracyjnych światełek. W tym celu możesz wybrać lampki solarne, które powtykasz w doniczki, ale też girlandy czy świecące kule. W ten sposób uzyskasz romantyczną atmosferę w długie letnie wieczory.

Balkon możesz również potraktować w bardziej praktyczny sposób. Jeśli chcesz wieszać na nim pranie, zdecydowanie powinna pojawiać się suszarka na balkon francuski. Jest ona szczególnie popularna we Włoszech czy Portugalii, ale równie dobrze może sprawdzić się w Polsce.

Dlaczego balkon francuski stał się tak popularny?

Balkony francuskie znane są w architekturze już od czasów baroku. Ich popularność na współczesnych domach wzrosła jednak dopiero niedawno. Za jej zamocowaniem przemawiają niskie koszty oraz walor dekoracyjny. Szczególnie często pojawiają się w projektach, w których są duże balkony, przejmujące funkcję tarasów. Popularność balkonów francuskich wzrosła razem z modą na nowoczesne bryły. Nie zaburzają one minimalistycznej formy budynku, a powtórzone na kilku poziomach doskonale budują rytm ścian zewnętrznych i porządkują cały obraz. Balkon w stylu francuskim ma też szerokie zastosowanie w domach energooszczędnych. Brak płyt balkonowych skutecznie obniża ryzyko powstawania mostków termicznych. Horyzontalny kształt przeszkleń powoduje, że optycznie powiększają budynek, podkreślając jego smukłą formę.

Balkony francuskie – zalety.

Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na balkony francuskie? Poznaj zalety takiego rozwiązania!

 • prosta, elegancka konstrukcja
 • niższe koszty wykonania
 • brak płyty niweluje ryzyko wystąpienia mostków termicznych
 • brak problemu z ociepleniem balkonu
 • daje dostęp do znacznej ilości światła
Balkony francuskie 04

Okna typu portfenetr — co jeszcze warto wiedzieć?

Powszechnym błędnym przekonaniem dotyczącym okien typu portfenetr jest to, że nie zapewniają one wystarczającej ochrony przed włamaniem. Chociaż te okna mogą wydawać się podatne na uszkodzenia, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Jak to możliwe?

Po pierwsze, jeśli chcesz zainstalować je na zewnętrznym oknie, możesz je wzmocnić za pomocą szkła hartowanego. Po drugie, te konstrukcje są wyposażone w opcję ryglowania wielopunktowego, co oznacza, że ​​można założyć na nich wiele zamków wzdłuż ramy okna. Ze szkłem, które jest prawie niemożliwe do zbicia i solidnym wielopunktowym systemem zamykania, okna balkonowe są nie mniej lub bardziej bezpieczne niż inne rodzaje stolarki.

Z kolei istotna zaleta okien typu portfenetr to ilość światła, która dostaje się do pomieszczeń i sprawia tym samym wrażenie przestronności. Okna francuskie zapewniają jednocześnie doskonałą wentylację, a przy tym są łatwe w utrzymaniu. Nie można im także odmówić uroku — prezentują się niezwykle gustownie.

Czy warto się zdecydować na okno w stylu francuskim?

Okna typu portfenetr mają swoje wady i zalety. Te o większych wymiarach na pewno wyglądają bardzo atrakcyjnie i robią wrażenie. Jednocześnie wprowadzają do wnętrza mnóstwo światła. Mniejsze mogą jednak wyglądać niezbyt estetycznie, a dodatkowa barierka wygląda wówczas niezbyt zachęcająco. Może się jednak okazać, że nie ma wyjścia i musi zostać koniecznie zamontowana.

3/5 - (2 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt