Skip to content

Jakie klamki do okien?

Jak dobrać odpowiednie klamki do okien? Na co zwrócić uwagę i jak dbać o klamki?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Jakie klamki do okien?

Jakie klamki do okien?

Wybór odpowiednich klamek do okien jest istotnym krokiem po zamontowaniu stolarki okiennej w domu lub mieszkaniu. Klamki do okien pełnią funkcję praktyczną, umożliwiając otwieranie i zamykanie okien, ale także wpływają na estetykę wnętrza. Dlatego warto poświęcić chwilę na przemyślenie, jakie klamki najlepiej spełnią nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności i designu.

🕙 Szacunkowy czas czytania: 27 minut.

Jakie są rodzaje klamek do okien?

Klamki do okien można podzielić na kilka kategorii, z uwzględnieniem materiałów, z jakich są wykonane, oraz ich funkcjonalności. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wybór odpowiedniego rodzaju klamki ma znaczący wpływ na estetykę wnętrza oraz wygodę użytkowania okien. Najczęstsze materiały używane do produkcji klamek do okien to:

Plastik

 • Klamki wykonane z tworzywa sztucznego są popularne ze względu na swoją lekkość i ekonomiczność. Są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia łatwe dopasowanie do okien PVC oraz różnych wykończeń okiennych. Są jedną z najczęściej wybieranych opcji przez klientów. Są tańsze od metalowych i dobrze pasują do okien PVC.
 • Idealne do standardowego użytku domowego. Dzięki różnorodności kolorów można je łatwo dostosować do estetyki wnętrza.

Metal

 • Aluminium – Lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję. Klamki aluminiowe są często wybierane do nowoczesnych wnętrz ze względu na ich elegancki wygląd.
 • Stal, materiał bardzo trwały i solidny, idealny do intensywnie używanych okien. Stalowe klamki są dostępne w wykończeniach matowych i satynowych, co również dodaje im elegancji.
 • Oraz klamki mosiężne, które mają unikalny, luksusowy wygląd, który pasuje do stylu antycznego, rustykalnego i retro. Są bardziej ozdobne i często wybierane ze względu na ich estetykę.

Metalowo-plastikowe

 • Klamki wykonane z metalu i plastiku naraz, łączą w sobie wytrzymałość metalu z lekkością plastiku. Dzięki temu są bardziej odporne na uszkodzenia niż klamki wykonane wyłącznie z tworzywa sztucznego, ale pozostają tańsze niż klamki metalowe.

Jakie są kształty klamek okiennych?

Klamki można podzielić również ze względu na ich kształt. Mogą być to rozwiązania:

 • Jednoramienne – standardowy, powszechny i najbardziej znany typ uchwytów klamrowych. Standardowe jednoramienne klamki, czyli najprostsze w konstrukcji, Służą do podstawowego otwierania i zamykania okien. Pasują do większości typów okien i są dostępne w różnych stylach i kolorach
 • Dwuramienne – Rozwiązania tego typu sprawdzą się w specyficznych okolicznościach. Przykładowo w oknach zabytkowych lub we wnętrzach zbudowanych z blichtrem i przepychem. A to dzięki ich unikalnemu i bardzo eleganckiemu wyglądowi. r

Jak dobrać klamki do okien?

Dobór odpowiednich klamek do okien jest kluczowy zarówno z praktycznego, jak i estetycznego punktu widzenia. Klamki powinny być kompatybilne z funkcjonalnością skrzydła, także powinny harmonizować z materiałem i kolorem okna. Poniżej znajdują się szczegółowe wskazówki, jak wybrać idealne klamki do swoich okien.

Pamiętajmy, że klamki muszą być funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Źle dopasowane klamki mogą utrudniać obsługę okna, co może być szczególnie frustrujące w przypadku częstego otwierania i zamykania. Ważne jest również, aby klamki były solidnie wykonane i trudne do sforsowania, co zwiększy bezpieczeństwo domu i zmniejszy ryzyko włamania.

Klamki powinny być dopasowane do materiału, z którego wykonane jest okno, dla przykładu; do okien PCV zazwyczaj dobieramy klamki plastikowe. Są najbardziej popularnym wyborem, ponieważ są lekkie, trwałe i dostępne w wielu kolorach, co pozwala na łatwe dopasowanie do okleiny okiennej. W przypadku białych okien PCV najlepiej sprawdzą się klamki w dokładnie tym samym odcieniu bieli, co rama okna. Dbałość o dopasowanie kolorystyczne zapewnia spójny wygląd okna.

Do okien aluminiowych dopasowujemy klamki metalowe. Aluminium to nowoczesny materiał, który świetnie komponuje się z klamkami wykonanymi z tego samego lub podobnego materiału. Metalowe klamki są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, co jest istotne w przypadku intensywnego użytkowania. Klamki metalowe mogą być dostępne w wykończeniu satynowym, matowym lub błyszczącym. Wybór wykończenia zależy od stylu wnętrza i osobistych preferencji.

W oknach wykonanych z drewna świetnie sprawdzą się klamki metalowe lub mosiężne. Drewno to elegancki i klasyczny materiał, który doskonale komponuje się z metalowymi lub mosiężnymi klamkami. Takie połączenie nadaje wnętrzu rustykalny, antyczny lub retro charakter.

Klamka jako materiał dekoracyjny?

Klamki do okien są ważnym elementem dekoracyjnym, który wpływa na ogólny wygląd wnętrza, dlatego przed kupnem uwzględnij te czynniki, aby podkreślić charakter wnętrza, zapewniając jednocześnie wygodę i bezpieczeństwo użytkowania okien.

 • Kolor. Dobór klamki pod względem koloru jest kluczowy dla spójności estetycznej. Klamki powinny harmonizować z kolorem ramy okiennej oraz resztą wnętrza.
 • Wykończenie. Matowe, satynowe lub błyszczące – wykończenie klamek powinno współgrać z resztą elementów wykończeniowych w pomieszczeniu.
 • Kształt i design. Od prostych, nowoczesnych form po bardziej ozdobne, klasyczne kształty. Styl klamek powinien odpowiadać ogólnemu charakterowi wnętrza.
 • Funkcjonalność, czyli klamki z zamkiem, które są wyposażone w mechanizm zamykający, który zwiększa bezpieczeństwo. Mogą być zamykane na klucz lub specjalny przycisk, co jest przydatne w oknach na parterze lub w pomieszczeniach wymagających dodatkowego zabezpieczenia.
 • Klamki uchylno-rozwierne. Umożliwiają zarówno otwieranie, jak i uchylanie okna, co jest szczególnie praktyczne w pomieszczeniach, gdzie konieczna jest częsta wentylacja.
 • Klamki antywłamaniowe, specjalnie zaprojektowane z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa. Mają wzmocnione mechanizmy, które utrudniają otwarcie okna z zewnątrz.

Wybór odpowiednich klamek do okien to ważny element wykończenia wnętrza, który wpływa na funkcjonalność i estetykę pomieszczeń. Rozważając różne materiały i rodzaje klamek, warto zwrócić uwagę na ich trwałość, wygląd oraz dopasowanie do stylu okien i całego wnętrza. Odpowiednio dobrane klamki nie tylko ułatwią codzienne korzystanie z okien, ale również podkreślą charakter i styl naszego domu lub mieszkania.

Jaka klamka do okien jest najlepsza?

Wybór odpowiedniej klamki do okien to kwestia, która łączy w sobie praktyczność, funkcjonalność, estetykę oraz bezpieczeństwo. Dobrze dobrana klamka ma być nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale również może stanowić ważny element dekoracyjny wnętrza oraz podnosić poziom zabezpieczeń w domu. Które klamki warto rozważyć przy wyborze?

Klamki wyposażone w mechanizm Secustik są znane ze swojego zaawansowanego systemu zabezpieczeń. Mechanizm blokujący uniemożliwia przesunięcie rygli od zewnątrz, co znacząco utrudnia włamanie. Zintegrowany mechanizm blokujący, zapobiega manipulacją z zewnątrz. Klamka może być zablokowana w pozycji lekko otwartej, co jest idealne do wentylacji bez ryzyka nieautoryzowanego otwarcia. Klamki z wbudowanym zamkiem na klucz to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi oraz mieszkańców parterowych mieszkań. Umożliwiają zablokowanie klamki, co zapobiega przypadkowemu otwarciu okna przez dzieci. Klamki z przyciskiem to praktyczne rozwiązanie, które łączy wygodę użytkowania z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa. Aby otworzyć okno, należy jednocześnie nacisnąć przycisk i przekręcić klamkę, co zapobiega przypadkowemu otwarciu. Szczególnie doceniane przez rodziców małych dzieci, ponieważ utrudniają maluchom samodzielne otwarcie okna. Umożliwiają łatwe i wygodne otwieranie drzwi tarasowych, co jest szczególnie korzystne dla osób o ograniczonej mobilności.

W przypadku dużych, ciężkich skrzydeł okiennych i drzwi przesuwnych, klamki muszą być wyjątkowo wytrzymałe i ergonomiczne. Klamki przeznaczone do ciężkich skrzydeł są projektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu i odporności na duże obciążenia. Specjalne mechanizmy ułatwiają otwieranie i zamykanie nawet bardzo ciężkich drzwi balkonowych, co zwiększa komfort użytkowania. Niezależnie od tego, czy preferujesz nowoczesny minimalizm, styl retro, czy naturalne materiały, na rynku dostępne są klamki, które spełnią Twoje oczekiwania. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby Twojego domu oraz preferencje estetyczne, aby dokonać najlepszego wyboru.

Przeczytaj także:   Okna łukowe

Kiedy potrzebna jest klamka antywłamaniowa? 

Bardzo ważnym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa domu, szczególnie w przypadku okien na parterze i w innych łatwo dostępnych miejscach, są klamki antywłamaniowe. Ich zastosowanie znacząco podnosi poziom ochrony przed działaniem potencjalnych włamywaczy. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w klamki antywłamaniowe?

Najbardziej narażone na próby włamania są okna na parterze budynku. Z tego powodu warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak klamki antywłamaniowe, które są wyposażone w specjalne mechanizmy, które utrudniają przesunięcie rygli okiennych z zewnątrz, co jest jedną z najczęstszych metod stosowanych przez włamywaczy. Istnieją także klamki z kluczykiem, który pozwala na zamknięcie klamki zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Oprócz ochrony przed włamaniem, takie klamki mogą również zabezpieczać przed nieautoryzowanym otwarciem okna przez dzieci. Kiedy jeszcze warto zainwestować w klamki antywłamaniowe?

Musimy mieć na uwadze, że montaż takich klamek znacząco podnosi poziom ochrony przed włamaniem. Wybór klamek z mechanizmem blokującym lub z kluczykiem utrudnia działania potencjalnym włamywaczom, ale również zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa domownikom. Montaż takich klamek polecamy szczególnie położonym na uboczu lub w mniej zaludnionych obszarach domkach jednorodzinnych, gdzie ryzyko włamania może być wyższe. Jak już wspominaliśmy warto zabezpieczyć wszystkie łatwo dostępne okna, w tym te znajdujące się na parterze oraz okna piwniczne. Polecamy je również zastosować w pomieszczeniach zagospodarowanych do przechowywania przedmiotów o wysokiej wartości, takich jak biura, czy gabinety.

Minimalizm czy bogate zdobienia klamki?

Wybór klamek jest kwestią funkcjonalności, ale także stylu i estetyki wnętrza. Rynek oferuje szeroki wachlarz klamek – od bardzo prostych, minimalistycznych form po bardziej wyrafinowane i ozdobne modele w połączeniu chromu i mosiądzu.

Kiedy wybrać minimalistyczne klamki?

Jeśli Twoje wnętrze cechuje się nowoczesnym designem, prostymi liniami i neutralnymi kolorami, minimalistyczne klamki będą idealnym dopełnieniem. Również zastosowane w mniejszych przestrzeniach, gdzie liczy się każdy detal, minimalistyczne klamki mogą pomóc zachować wrażenie przestronności i lekkości. Minimalistyczne klamki cechują się prostymi, czystymi liniami i geometrycznymi kształtami. Taka stylistyka dodaje wnętrzom nowoczesnego, eleganckiego wyglądu. Ich uniwersalny charakter sprawia, że dobrze komponują się z różnymi materiałami i kolorami ram okiennych, ponieważ proste klamki łatwo dopasować do różnych stylów wnętrzarskich, od nowoczesnych loftów po skandynawskie domy, a brak zbędnych zdobień i detali sprawia, że klamki są łatwe do czyszczenia i utrzymania w nienagannym stanie.

Kiedy wybrać klamki z bogatymi zdobieniami?

Wnętrza urządzone w stylu klasycznym, vintage czy art deco skorzystają na klamkach z bardziej wyrafinowanymi kształtami i zdobieniami. Ozdobne klamki doskonale komponują się z klasycznymi, rustykalnymi lub retro aranżacjami, podkreślając ich unikalny styl i atmosferę, przyciągają wzrok i stanowiąc wyrazisty element dekoracyjny. Mogą być wykonane z materiałów takich jak mosiądz czy chrom, które dodają wnętrzom luksusowego charakteru. W większych pomieszczeniach ozdobne klamki mogą stanowić ważny element dekoracyjny, dodając wnętrzu charakteru i ciepła. Wybór klamek z bogatymi zdobieniami pozwala na wyrażenie indywidualnego gustu i stworzenie unikalnego, spersonalizowanego wnętrza.

Najlepiej, aby wszystkie klamki w domu były utrzymane w tym samym stylu. To zapewni spójność wizualną i estetyczną całego wnętrza. Wybierając klamki, zwróć uwagę na inne elementy wykończenia wnętrza, takie jak klamki drzwiowe, zawiasy czy oświetlenie. Wszystkie te elementy powinny ze sobą harmonizować, tworząc jednolitą całość. Jeśli chcesz wprowadzić różnorodność, możesz zdecydować się na subtelne kontrasty, np. zastosowanie bardziej ozdobnych klamek w reprezentacyjnych pomieszczeniach, takich jak salon, i prostszych w mniej eksponowanych miejscach.

Czy można wymienić klamkę w oknie plastikowym?

Oczywiście, że tak. Wymiana klamki w oknie plastikowym jest nie tylko możliwa, ale często zalecana, aby zapewnić płynne działanie okna i uniknąć dalszych uszkodzeń. Regularne użytkowanie okien powoduje naturalne zużycie klamek, co z czasem może prowadzić do problemów z otwieraniem i zamykaniem okien. Po latach intensywnego użytkowania klamki mogą się zużywać, co prowadzi do ich niewłaściwego działania. Wymiana klamki na nową przywraca pełną funkcjonalność okna, co jest kluczowe dla komfortu codziennego użytkowania. Uszkodzona lub źle funkcjonująca klamka może negatywnie wpływać na mechanizmy okucia okiennego.

Zaniedbanie wymiany klamki może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń okuć, co z kolei może uniemożliwić otwieranie lub uchylanie okna. Koszt naprawy okuć jest znacznie wyższy niż wymiana samej klamki. Stara, zużyta klamka może być łatwym celem dla włamywaczy. Wymiana klamki na nową, solidną wersję, w tym klamkę antywłamaniową, zwiększa poziom bezpieczeństwa domu. Nowa klamka może odświeżyć wygląd okna, co ma znaczenie szczególnie w przypadku remontów czy odświeżania wnętrza. Możliwość wyboru różnych kolorów i stylów klamek pozwala na lepsze dopasowanie do aktualnej aranżacji pomieszczenia.

Jak wymienić samodzielnie klamkę w oknie plastikowym?

Wymiana klamki w oknie plastikowym jest stosunkowo prosta i można ją przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności angażowania specjalisty, jednak dla bezpieczeństwa i większego spokoju zachęcamy do skorzystania z oferty specjalisty. Do wymiany klamki potrzebne będą: nowa klamka, śrubokręt (zazwyczaj krzyżakowy) oraz, opcjonalnie, smar do mechanizmów okiennych. Następnie najważniejsze jest prawidłowe usunięcie starej klamki. Trzeba odsłonić śruby mocujące klamkę, przesuwając plastikową osłonę znajdującą się u podstawy klamki (osłona ta jest zazwyczaj obrotowa). Odkręcić śruby mocujące klamkę do okna. Ostrożnie wyjąć starą klamkę.

Po wyjęciu starej klamki następuje montaż nowej. Włóż nową klamkę w miejsce starej, upewniając się, że trzpień klamki jest dobrze osadzony w mechanizmie okucia. Przykręć klamkę, używając dostarczonych śrub. Przesuń plastikową osłonę, aby zakryć śruby mocujące. Po zamontowaniu nowej klamki przetestuj jej działanie, otwierając i zamykając okno kilka razy. Upewnij się, że klamka działa płynnie i bez oporu. Wymiana klamki w oknie plastikowym jest prostym i szybkim procesem, który może znacząco poprawić funkcjonalność i bezpieczeństwo okien w Twoim domu. Regularne sprawdzanie stanu klamek i ich wymiana w razie potrzeby pozwala uniknąć poważniejszych problemów z oknami, takich jak uszkodzenia okuć czy trudności z otwieraniem okien. Dbając o drobne elementy, takie jak klamki, można znacznie przedłużyć żywotność całego okna i zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo domownikom.

Czy wszystkie klamki do okien są uniwersalne?

Większość klamek do okien rzeczywiście ma standardowy rozstaw śrub mocujących wynoszący 43 mm oraz wymiar trzpienia 7 x 7 mm. Dzięki temu pasują one do większości typowych okien dostępnych na rynku. Jednakże, istnieją wyjątki, które mogą wymagać specjalnych rozwiązań. Co warto wiedzieć o uniwersalności klamek okiennych oraz na co zwrócić uwagę, jeśli posiadamy niestandardowe okna?

Standardowy rozstaw śrub wynosi 43 mm. Jest to najczęściej spotykany rozstaw śrub mocujących w klamkach okiennych. Taki standard ułatwia wymianę klamek bez konieczności przerabiania otworów montażowych w ramie okiennej. Standardowy wymiar trzpienia wynosi 7 x 7 mm: Trzpień o tych wymiarach jest powszechnie stosowany, co zapewnia kompatybilność z mechanizmami zamykającymi większości okien.

Kiedy klamki uniwersalne nie pasują?

W przypadku okien, które nie spełniają standardowych wymiarów, może być konieczne zastosowanie niestandardowych klamek. Dotyczy to zwłaszcza okien zabytkowych lub specjalistycznych rozwiązań, które wymagają specyficznych elementów. Klamki z dodatkowymi funkcjami, mogą mieć różne wymiary lub wymagania montażowe. Warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną takich klamek przed zakupem. W różnych krajach mogą obowiązywać różne standardy dotyczące okien i klamek. Dlatego, jeśli kupujemy okna lub klamki za granicą, należy upewnić się, że będą one kompatybilne z naszymi oknami.

Jak wybrać odpowiednie klamki do niestandardowych okien? Należy dokładnie zmierzyć rozstaw śrub mocujących oraz wymiary trzpienia w oknach. W tej kwestii powinien pomóc producent okien lub klamek, aby uzyskać rekomendacje dotyczące kompatybilnych produktów. Producent może również oferować klamki specjalnie zaprojektowane do ich okien. Niektóre klamki mają regulowany rozstaw śrub, co pozwala na ich dopasowanie do różnych okien. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli nie jesteśmy pewni wymiarów. W przypadku problemów z doborem odpowiednich klamek, warto skorzystać z usług specjalisty, który pomoże dokonać właściwego wyboru i przeprowadzi montaż.

Co to jest rozstaw klamki do okien?

Rozstaw klamki to kluczowy parametr, który określa odległość od środka kwadratowego trzpienia obrotowego klamki do środka otworu zamka (wkładki bębenkowej, klucza lub zamka łazienkowego). Jest to istotny aspekt wpływający na wygodę użytkowania okna oraz jego bezpieczeństwo. Dokładne zrozumienie i odpowiedni dobór rozstawu klamki są niezbędne do zapewnienia prawidłowego działania okna i spełnienia oczekiwań użytkowników.

Przeczytaj także:   Jak wybrać dobre okna

Zbyt mały lub zbyt duży rozstaw może utrudniać manipulowanie klamką, co wpływa na codzienną wygodę. Precyzyjnie dobrany rozstaw klamki i zamka zwiększa bezpieczeństwo okna, utrudniając potencjalne próby włamania. Nieodpowiedni rozstaw może osłabić konstrukcję zamka. Klamka z odpowiednim rozstawem jest kompatybilna z mechanizmami okucia okiennego, co zapewnia płynne i bezawaryjne działanie okna. Niewłaściwy rozstaw może prowadzić do problemów z zamykaniem i otwieraniem okna. Pamiętaj, że rozstaw klamki może różnić się w zależności od kraju i producenta, ale zazwyczaj mieści się w zakresie od 60 do 80 milimetrów. Najczęściej spotykane rozstawy klamek i zamków na polskim rynku to 72 mm i 92 mm.

 • 72 mm jest jednym z najczęściej występujących rozstawów, stosowany w wielu standardowych oknach.
 • 92 mm jest również bardzo popularny, szczególnie w nowoczesnych systemach okiennych, oferując większą wytrzymałość i bezpieczeństwo.

Jak wybrać odpowiedni rozstaw klamki? Skontaktuj się z producentem okien lub klamek, aby uzyskać informacje o zalecanym rozstawie dla konkretnych modeli okien. Wybierz rozstaw klamki zgodnie z indywidualnymi preferencjami oraz specyficznymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa i wygody użytkowania okna.

Dlaczego klamka w oknie nie domyka się?

Jeśli klamka w oknie się nie domyka, może to wynikać z kilku przyczyn. Ważne jest, aby szybko zidentyfikować problem i podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie okna bez kolejnych szkód. Nieprawidłowe działanie klamki wpływa na komfort użytkowania, ale co ważniejsze na bezpieczeństwo oraz wydajność energetyczną okna.

Możliwe przyczyny problemu z klamką to zanieczyszczenia takie jak brud lub kurz mogą gromadzić się w mechanizmach okucia okiennego, co może powodować trudności w domykaniu klamki. Regularne czyszczenie i konserwacja mogą zapobiec tego typu problemom. Sprawdź, czy nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia lub zniekształcenia klamki, trzpienia czy okucia. Uszkodzone elementy należy jak najszybciej wymienić, aby zapewnić prawidłowe działanie okna. Najczęściej zużyciu lub zniszczeniu ulega trzpień klamki. Zużyty trzpień może nieprawidłowo przekazywać ruch do mechanizmu zamykającego, co uniemożliwia domknięcie okna. W takim przypadku konieczna jest wymiana klamki na nową.

Mechanizmy okucia mogą wymagać regulacji, aby klamka działała prawidłowo. Czasami prosta regulacja może rozwiązać problem bez konieczności wymiany części. Jak rozwiązać problem? Zaczynając od najprostszych kroków, dokładnie oczyść klamkę i mechanizmy okucia. Użyj miękkiej szmatki i odpowiedniego środka czyszczącego, który dostaniesz również w GFO do usunięcia brudu i zanieczyszczeń. Dokładnie sprawdź wszystkie elementy klamki i okucia pod kątem uszkodzeń. Jeśli zauważysz pęknięcia lub zniekształcenia, wymień uszkodzone części na nowe. Przeprowadź regulację mechanizmów okucia, zgodnie z instrukcją producenta okien.

Wiele problemów z klamkami można rozwiązać poprzez proste dostosowanie śrub i elementów regulacyjnych. Jeśli problem tkwi w zużyciu trzpienia lub uszkodzeniu klamki, wymień ją na nową. Upewnij się, że długość trzpienia nowej klamki jest idealnie dopasowana do przekładni okucia. Możesz to zrobić samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcją, lub skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu naprawy okien. Jeśli problem nie ustępuje po podjęciu powyższych kroków, skontaktuj się z serwisem. Specjalista dokładnie zdiagnozuje problem i przeprowadzi niezbędne naprawy.

Dlaczego klamka w oknie ciężko chodzi?

Ciężko chodząca klamka w oknie może być źródłem frustracji, ale na szczęście często jest to problem, który można łatwo rozwiązać. Przyczyn tego zjawiska może być kilka, od brudu i zanieczyszczeń po zużycie elementów mechanizmu. Ważne jest, aby zidentyfikować problem i podjąć odpowiednie kroki, zanim sytuacja się pogorszy.

Możliwe przyczyny problemu to często zanieczyszczenia gromadzące się w mechanizmie i brak odpowiedniego smarowania. Zużycie elementów mechanizmu może powodować, że klamka ciężko chodzi. Mechanizmy klamki, takie jak trzpień i okucia, mogą ulegać zużyciu z biegiem czasu. Czasami mechanizmy okucia mogą wymagać regulacji. Nieprawidłowe ustawienia mogą prowadzić do trudności w operowaniu klamką. Ciężko chodząca klamka w oknie to problem, który może mieć wiele przyczyn, od braku smarowania po zużycie lub uszkodzenie elementów mechanizmu. Regularne czyszczenie i konserwacja mogą zapobiec wielu z tych problemów, a w razie potrzeby szybka interwencja specjalisty może zapobiec większym i bardziej kosztownym naprawom w przyszłości. Pamiętaj, że dbanie o mechanizmy okienne to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo Twojego domu.

Jak czyścić klamki okienne?

Potrzebny czas: 5 minut

Czyszczenie klamek okiennych to kluczowy element dbania o estetykę i prawidłowe funkcjonowanie okien. Regularne czyszczenie nie tylko poprawia wygląd klamek, ale także zapewnia ich płynne działanie i przedłuża żywotność mechanizmów. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie czyścić klamki okienne, uchwyty i gałki, aby zachować ich doskonały stan.

 1. Krok 1

  Przygotuj nasz płyn GFO lub jeśli jeszcze nie posiadasz, możesz zastąpić go płynem do mycia naczyń, potrzebujesz jeszcze wodę, miękką szmatkę i suchą ściereczkę. Płyn do mycia naczyń jest łagodny, a jednocześnie skutecznie usuwa brud i tłuszcz.

 2. Krok 2

  W misce lub wiadrze rozcieńcz płyn do mycia naczyń w ciepłej wodzie. Stosunek płynu do wody powinien być na tyle niewielki, aby roztwór był delikatny, ale skuteczny.

 3. Krok 3

  Zanurz miękką szmatkę w roztworze, dokładnie ją wyciśnij, aby była wilgotna, a nie mokra.

 4. Krok 4

  Przetrzyj klamki, uchwyty i gałki, usuwając wszelkie zabrudzenia. Upewnij się, że docierasz do wszystkich zakamarków i szczelin.

 5. Krok 5

  Po dokładnym wyczyszczeniu klamek, użyj suchej ściereczki, aby je osuszyć. Usunięcie wilgoci zapobiega pozostawaniu smug i plam oraz chroni metalowe elementy przed korozją.

Nie używaj agresywnych chemikaliów ani ściernych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię klamek, szczególnie jeśli są one wykonane z delikatnych materiałów, takich jak mosiądz czy chrom. Jeśli masz klamki wykonane z materiałów takich jak mosiądz, stal nierdzewna czy aluminium, użyj dedykowanych środków czyszczących przeznaczonych do tych materiałów. Pomoże to zachować ich połysk i chronić przed korozją. Podczas czyszczenia klamek, sprawdź stan techniczny mechanizmów. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki zużycia lub uszkodzenia, rozważ naprawę lub wymianę, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Potrzebujesz informacji?

Jeśli planujesz kupić lub wymienić okna, a nie wiesz od czego zacząć, to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi. Przedstaw swoje oczekiwania, a resztą zajmiemy się my!

Jakie klamki do okien są modne?

Trendy w projektowaniu klamek okiennych i drzwiowych zmieniają się z czasem, ale obecnie można zauważyć kilka popularnych stylów i materiałów, które są modne. Najważniejsze jest to, aby wybierać klamki, które pasują do ogólnego stylu wnętrza i spełniają preferencje użytkowników. Na rynku możemy spotkać się z różnymi stylami klamek, między innymi:

 • Klamki o minimalistycznym designie, charakteryzujące się prostymi, geometrycznymi kształtami i wyrazistymi liniami. Takie klamki doskonale współgrają z nowoczesnymi wnętrzami i minimalistycznymi aranżacjami.
 • Klamki w stylu retro lub vintage są również obecnie bardzo popularne. Można znaleźć klamki nawiązujące do wzorów z lat 20., 30., 50. czy 60. Ich wygląd może dodać charakteru klasycznym lub rustykalnym wnętrzom.
 • Bardzo popularne są czarne klamki. Ostatnio stały się bardzo modnym elementem wystroju wnętrz. Dodają elegancji i kontrastu do białych lub jasnych drzwi i okien.
 • Klamki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra czy mosiądz. Zazwyczaj stosuje się je w aranżacjach w stylu eco lub industrialnym.

W ofercie GFO znajdziesz różnorodne linie klamek, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Szczególnie polecamy:

 • Klamki Dublin – Doskonałe do okien i drzwi podnoszono-przesuwnych, łączące elegancję z funkcjonalnością.
 • Klamki SecuForte – zapewniające nie tylko elegancki wygląd, ale i wyposażone w dodatkowe funkcje zabezpieczające, zapewniając pełne bezpieczeństwo Twojego domu.

Dowiedz się więcej o naszych produktach na stronie Klamki.

Oceń, czy artykuł okazał się pomocny?

4.3/5 - (6 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt