Skip to content

Jakie klamki do okien?

Jak dobrać odpowiednie klamki do okien? Na co zwrócić uwagę i jak dbać o klamki?

Gdańska Fabryka Okien >> Aktualności >> Jakie klamki do okien?

Jakie klamki do okien?

Po wybraniu odpowiedniej stolarki okiennej do swojego domu lub mieszkania, należy zdecydować się na klamki. Klamki okienne to coś, co wszyscy dobrze znamy. Raczej dziwi nas lub martwi brak klamek. Więc jakie klamki do okien wybrać?

W tym artykule:

 1. Jakie są rodzaje klamek do okien?
 2. Jakie są kształty klamek okiennych?
 3. Jak dobrać klamki do okien?
 4. Czy klamka do okien ma być tylko wygodna?
 5. Jaka klamka do okien jest najlepsza?
 6. Kiedy potrzebna jest klamka antywłamaniowa?
 7. Minimalizm, czy bogate zdobienia klamki?
 8. Czy można wymienić klamkę w oknie plastikowym?
 9. Czy wszystkie klamki do okien są uniwersalne?
 10. Co to jest rozstaw klamki do okien?
 11. Dlaczego klamka w oknie nie domyka się?
 12. Dlaczego klamka w oknie ciężko chodzi?
 13. Jak czyścić klamki okienne?
 14. Jakie klamki do okien są modne?

Jakie są rodzaje klamek do okien?

Klamki do okien można podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Do produkcji klamek wykorzystuje się trzy podstawowe materiały:

 • plastik – klamki wykonane z tworzywa sztucznego, pasującego do najpopularniejszych ram okiennych;
 • metal – najczęściej wykorzystuje się aluminium, ale mogą być również stalowe bądź mosiężne;
 • klamki metalowo-plastikowe.

Standardowo w oknach montuje się klamki plastikowe. Są one tańsze od metalowych i dobrze pasują do okien PVC. Dostępne są różne opcje kolorystyczne, więc łatwo je dopasować do wybranej okleiny okiennej. Do normalnego użytku domowego ten typ klamki jest wystarczający. Klamki metalowe lub metalowo-plastikowe powinny być montowane wówczas, gdy będą ponadprzeciętnie używane. Są one bowiem bardziej wytrzymałe. Dostępne zarówno w wykończeniu satynowym, jak i matowym. Jako takie, dobrze współgrają z konstrukcjami aluminiowymi ze względu na ich surową, industrialną, a jednocześnie nowoczesną estetykę.

Jednym z powodów wyboru klamek wykonanych z niestandardowych materiałów, takich jak mosiądz, jest ich wyjątkowy wygląd. Mosiężne i stalowe klamki doskonale pasują do drewnianych okien w stylu antycznym, rustykalnym i retro.

Jakie są kształty klamek?

Klamki można podzielić również ze względu na ich kształt. Mogą być to rozwiązania:

 • Jednoramienne – standardowy, powszechny i najbardziej znany typ uchwytów klamrowych.
 • Dwuramienne – przypominające swoim kształtem kotwicę.

Klamki jednoramienne pasują do każdego rodzaju okien. To najbardziej znany i klasyczny styl klamki. Rozwiązania dwuramienne natomiast sprawdzą się w specyficznych okolicznościach. Przykładowo w oknach zabytkowych lub we wnętrzach zbudowanych z blichtrem i przepychem. A to dzięki ich unikalnemu i bardzo eleganckiemu wyglądowi.

Jak dobrać klamki do okien?

Przede wszystkim zamontowane klamki powinny dobrze działać i być kompatybilne z funkcjonalnością skrzydła. Źle dopasowane klamki mogą utrudniać obsługę okna, a także przyciągać włamywaczy. Wybierając odpowiednią klamkę do okna, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonane jest okno oraz kolor zastosowanej okleiny. W przypadku okien PCV zazwyczaj wybiera się klamki plastikowe, natomiast w przypadku okien aluminiowych – klamki metalowe.

Klamki okienne powinny również pasować do koloru skrzydła. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę zarówno materiał skrzydła. W przypadku najpopularniejszych okien PVC klienci zazwyczaj wybierają plastikowe klamki w jednolitym kolorze. W przypadku białych okien PVC najlepiej pasują białe klamki, ale ważne jest, aby były one dokładnie w tym samym odcieniu bieli! Z drugiej strony, jeśli białe okno jest wykonane z drewna, metalowa klamka będzie bardziej estetyczna. Na przykład, okno z okleiną drewnianą mogłoby być wzbogacone o klamki w kolorze mosiądzu lub stali, aby podkreślić jego klasyczne cechy.

Przeczytaj także:   Profile VEKA Softline 76

Czy klamka do okien ma być tylko wygodna?

Klamki to nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa. Stanowią ważny element okien o wysokim stopniu odporności na włamanie, potocznie nazywanych oknami antywłamaniowymi. Oprócz standardowych funkcji otwierania, uchylania i przesuwania skrzydła, nowoczesne klamki okienne posiadają dodatkowe zabezpieczenia okna.

Klamki to także element estetyczny okien i drzwi balkonowych. Przypominamy sobie o tym dopiero wtedy, gdy okna i drzwi balkonowe wykazują oznaki zużycia, które uniemożliwiają ich płynne otwieranie lub uchylanie. Zapominamy, że przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji możemy dłużej cieszyć się jedną z najważniejszych funkcji naszych okien – otwieraniem, uchylaniem, przesuwaniem i mikrowentylacją.  Dlatego wybierając stolarkę okienną należy od razu zwrócić uwagę na rodzaj i funkcję klamki.

Jaka klamka do okien jest najlepsza?

Klamka to oczywiście praktyczność i funkcjonalność, ale także estetyka i bezpieczeństwo okien. Dlatego należy dokładnie rozważyć, który model wybrać. Istnieje kilka opcji klamek. Nawet ogromne, ciężkie skrzydła przesuwnych drzwi balkonowych, które mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów, obsługuje się za pomocą klamki. W klamce instaluje się specjalne systemy, które ochronią okno przed otwarciem

Jedną z opcji jest klamka z blokadą secustik, którą można przekręcić, aby uniemożliwić otwarcie skrzydła okiennego. Niektóre modele umożliwiają zablokowanie klamki w pozycji lekko otwartej. W przypadku drzwi tarasowych jest to szczególnie wygodne dla osób niepełnosprawnych. Natomiast klamki z kluczem zwiększają bezpieczeństwo młodszych domowników, uniemożliwiając otwarcie okna bez pozwolenia.

Dostępne w sprzedaży są również klamki z przyciskiem. W tym przypadku, aby otworzyć okno, należy nacisnąć przycisk i jednocześnie przekręcić klamkę. Rozwiązanie to docenią szczególnie rodzice małych dzieci. To rozwiązanie pozwala również na łatwe i wygodne otwieranie drzwi balkonowych.

Kiedy potrzebna jest klamka antywłamaniowa? 

W klamkach montowanych w oknach na parterze budynku można zastosować dodatkowe zabezpieczenie. Chodzi o zamki, które podniosą poziom ochrony przed działaniem potencjalnego włamywacza. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup klamki ze specjalnym mechanizmem blokującym, który chroni przed przesunięciem rygli z zewnątrz lub klamki okiennej z kluczykiem – uniemożliwiającej otwarcie okien zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Minimalizm czy bogate zdobienia?

Wybór klamek jest ogromny. Od bardzo prostych, minimalistycznych form, po bardziej wyrafinowane i atrakcyjne kształty w połączeniu chromu i mosiądzu. Wybierając wzór, warto zwrócić uwagę na końcową aranżację pomieszczenia. Najlepiej sprawdzi się uniwersalne rozwiązanie we wszystkich oknach. Chodzi o zachowanie spójności stylu w całym domu lub mieszkaniu.

Czy można wymienić klamkę w oknie plastikowym?

Oczywiście, że tak. Aby ułatwić sobie życie, należy zrobić to jak najszybciej. Po latach zamykania i otwierania klamki do okien niszczą się. Źle funkcjonująca klamka może być powodem do zniszczenia zastosowanych okuć. A to może doprowadzić do sytuacji, w której otwarcie lub uchylenie okna nie będzie możliwe.

Czy wszystkie klamki do okien są uniwersalne?

Tak, większość klamek okiennych ma standardowy rozstaw śrub mocujących wynoszący 43 mm oraz wymiar trzpienia 7 x 7 mm, dzięki czemu pasują do typowych okien. Oczywiście może się zdarzyć, że posiadamy okna, w których zastosowano niestandardowe rozwiązanie W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę, jakie klamki wybieramy.

Co to jest rozstaw klamki?

Rozstaw klamki i zamka to nic innego jak odległość od środka kwadratowego trzpienia obrotowego klamki do środka otworu zamka (wkładki bębenkowej, klucza lub zamka łazienkowego). Jest to ważny parametr, który wpływa na wygodę użytkowania okna oraz jego bezpieczeństwo. Standardowy rozstaw klamki okiennej może różnić się w zależności od kraju i producenta, ale zazwyczaj mieści się w zakresie od 60 do 80 centymetrów (24 do 32 cali). Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozstaw klamki zgodnie z indywidualnymi preferencjami oraz potrzebami związanymi z bezpieczeństwem i wygodą użytkowania okna.Najczęściej występujące rozstawy klamek i zamków na polskim rynku to 72 mm i 92 mm.

Przeczytaj także:   Okna Veka Spectral

Dlaczego klamka w oknie nie domyka się?

Jeśli klamka w oknie się nie domyka, warto najpierw sprawdzić, czy nie ma widocznych uszkodzeń lub zanieczyszczeń. Jeśli problem nie znika po oczyszczeniu lub regulacji, konieczne może być wezwanie specjalisty do dokładnej diagnozy i ewentualnej naprawy. Nieprawidłowe działanie okna może wpłynąć na jego bezpieczeństwo i wydajność energetyczną. Dlatego ważne jest, aby problem jak najszybciej rozwiązać. Najczęściej w klamce zniszczeniu lub zużyciu ulega trzpień. W takim przypadku należy wymienić klamkę na nową. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby długość trzpienia klamki była idealnie dopasowana do przekładni. Klamkę można wymienić samodzielnie lub skorzystać z pomocy serwisu naprawy okien.

Dlaczego klamka w oknie ciężko chodzi?

Jeśli klamka w oknie ciężko chodzi, warto najpierw dokładnie oczyścić i nasmarować mechanizm, ponieważ często to może rozwiązać problem. Jeżeli jednak po oczyszczeniu, w dalszym ciągu czujemy opór przy każdym przekręceniu klamki, warto temat skonsultować ze specjalistą. Ciężko chodząca klamka może być pierwszym objawem większej usterki okna. Elementy okienne z biegiem czasu mogą ulegać zużyciu lub uszkodzeniu. Warto wówczas nie przegapić momentu, gdy naprawa nie będzie kosztowna. Brak reakcji ze strony użytkownika może w perspektywie czasu doprowadzić do większych i bardziej kosztownych usterek.

Jak czyścić klamki okienne?

Czyszczenie klamek okiennych jest ważnym elementem dbania o prawidłowe funkcjonowanie okien i ich estetykę. Regularne ich czyszczenie jest kluczowe dla utrzymania dobrego wyglądu i bezproblemowego działania. Najlepszym sposobem na czyszczenie klamek, uchwytów i gałek jest użycie płynu do mycia naczyń rozcieńczonego wodą, który można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. Czyść wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć suchą szmatką.

Jakie klamki do okien są modne?

Trendy w projektowaniu klamek okiennych i drzwiowych zmieniają się z czasem, ale obecnie można zauważyć kilka popularnych stylów i materiałów, które są modne. Najważniejsze jest to, aby wybierać klamki, które pasują do ogólnego stylu wnętrza i spełniają preferencje użytkowników. Na rynku możemy spotkać się z różnymi stylami klamek, między innymi:

 • Klamki o minimalistycznym designie, charakteryzujące się prostymi, geometrycznymi kształtami i wyrazistymi liniami. Takie klamki doskonale współgrają z nowoczesnymi wnętrzami i minimalistycznymi aranżacjami.
 • Klamki w stylu retro lub vintage są również obecnie bardzo popularne. Można znaleźć klamki nawiązujące do wzorów z lat 20., 30., 50. czy 60. Ich wygląd może dodać charakteru klasycznym lub rustykalnym wnętrzom.
 • Bardzo popularne są czarne klamki. Ostatnio stały się bardzo modnym elementem wystroju wnętrz. Dodają elegancji i kontrastu do białych lub jasnych drzwi i okien.
 • Klamki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra czy mosiądz. Zazwyczaj stosuje się je w aranżacjach w stylu eco lub industrialnym.

W ofercie GFO znajdują się różne linie klamek dostępnych do wyboru:

 • Klamki Dublin – można je zastosować zarówno w oknach jak i drzwiach podnoszono-przesuwnych, dopasowując tym samym te dwa rodzaje konstrukcji.
 • Klamki Hoppe SecuForte – zapewniające nie tylko elegancki wygląd, ale i dodatkowe funkcje zabezpieczające.

Więcej informacji znajduje się na stronie Klamki.

3/5 - (2 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt