Skip to content

Okna ze szprosami

Czy warto inwestować w ozdobne szprosy w oknach? Na co zwrócić uwagę kiedy już się zdecydujemy? Ciekawe aspekty związane ze szprosami.

Gdańska Fabryka Okien >> Realizacje >> Okna ze szprosami

Okna ze szprosami

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie okien? Przede wszystkim najważniejsze są ich parametry oraz jakość produkcji stolarki a także prawidłowy jej montaż, ale okna spełniają jednocześnie równie ważna funkcję estetyczną. Okna, drzwi i bramy to wizytówka każdego domu, więc wiele uwagi przykładamy do ich estetyki wykonania, kształtów, kolorów a także dodatków. Statystycznie przy wyborze okien najwięcej czasu spędzamy na wyborze koloru okien i doborze odpowiednich klamek oraz pasujących do nich drzwi czy parapetów. Jednym z wielu dodatków do okien są szprosy. Co to takiego? Czy spełniają jakieś funkcje? Czy warto w nie wyposażyć swoje okna? Jednym słowem czy warto zainwestować w okna ze szprosami? Sprawdźmy.

O czym się dowiesz z artykułu?

  1. Co to okna ze szprosami?
  2. Jakie są rodzaje szprosów?
  3. Czy okna ze szprosami są droższe?
  4. Czy szprosy w oknach są modne?
  5. Czy można dołożyć szprosy do okien?
  6. Co pasuje do okien ze szprosami?
  7. Czy szyby ze szprosami są zimniejsze?
  8. Czy w GFO kupisz okna ze szprosami?

Co to okna ze szprosami?

Szprosy są to cienkie listewki dzielące okno na mniejsze części. Wizualny podział szyby za pomocą słupków lub przewiązek w oknach PVC to nic innego, jak  szprosy okienne. Ich zastosowanie w prostych i klasycznych projektach zapewni idealne uzupełnienie eleganckiego designu. Szprosy nie muszą być rozmieszczane w równych odległościach. Ich rozmieszczenie zależne jest od upodobania klienta oraz możliwości technologicznych. Niegdyś pełniły funkcje konstrukcyjne, podtrzymując szyby osadzone w otworach. Dziś są już tylko elementem ozdobnym okien wykorzystywanym przede wszystkim w renowacji budynków. Za stabilność stolarki odpowiadają profile wzmacnianie stalą. Szprosy świetnie sprawdzają się w zabytkowych kamienicach, dworkach czy wiejskich domach tradycyjnych. Szprosy tak naprawdę należy traktować jako elementy szyby zespolonej. Zazwyczaj znajdują się wewnątrz pakietu szybowego, ale mogą być również przyklejone na jej zewnętrznych częściach.

Jakie są rodzaje szprosów?

Szprosy dzielimy w zależności o ich usadowienia w oknie na szprosy konstrukcyjne, międzyszybowe i naklejane zwane inaczej wiedeńskimi.

Szprosy konstrukcyjne to tak naprawdę poprzeczki poziome i pionowe wykonane z profili PVC . Mają szerokość taką samą jak skrzydła i ramy okienne. W każde pole takiego okna wstawia się osobną szybę, co powoduje znaczący wzrost kosztów produkcji i przekłada się na finalną cenę dla konsumenta. Ich stosowanie ogranicza też światło wpadające do pomieszczenia. Stosuje się je przede wszystkim jako pojedyncze porzeczki w oknach starych kamienic mieszczących się na obszarach objętych konserwacją zabytków.

Szprosy międzyszybowe montuje się na etapie produkcji szyb zespolonych. To najczęściej wybierany rodzaj szprosów. Przede wszystkim ze względu na estetykę wykonania i łatwość w utrzymywaniu czystości okna. Szprosy schowane za szybami nie zbierają kurzu, nie płowieją i są odporne na zarysowania. Szprosy międzyszybowe zwiększają koszty samej szyby co przekłada się na cenę finalną okien. Znacząco wpływają też na pogorszenie parametrów izolacyjności samej szyby. Są dostępne w kilku wybranych grubościach i podstawowej gamie kolorystycznej.

Przeczytaj także:   Okna odporne na silne wiatry

Szprosy wiedeńskie przykleja się na taflę szyby, stąd ich potoczna nazwa szprosy naklejane. Jest to najmniej praktyczne rozwiązanie, ponieważ są ona trudne w konserwacji. Zbierający się brud trudno doczyścić, ciężko jest też ochronić szprosy wiedeńskie przed czynnikami zewnętrznymi. Szprosy mogą się kurczyć pod wpływem zmiany temperatur, a w skrajnych przypadkach odklejać. Producenci zwykle nie udzielają gwarancji na szprosy naklejane. Za to szprosy wiedeńskie najbardziej oddają efekt wizualny i nadają klasycznego charakteru oknom. Wykonuje się je w różnych grubościach i kolorach dopasowanych do stolarki okiennej.

Okna ze szprosami 07

Czy okna ze szprosami są droższe?

Szprosy, tak jak wspominamy wyżej, są dodatkowym elementem okien. Każdy dodatek, taki jak wymiana klamek na lepsze, ciepła ramka, obustronny kolor okienny czy też wyższa klasa okuć, będzie wpływał na cenę. Należy więc zastanowić się nad budżetem jaki chcemy przeznaczyć na okna. Zaleca się przede wszystkim zainwestować w okna energooszczędne, pakiety trzyszybowe i odpowiednio solidne okucia. Jeśli zostaje nam przestrzeń finansowa na kolejne inwestycje w okna, często przeznaczamy je na wybór odpowiednich klamek, a dopiero na końcu powinniśmy inwestować w elementy ozdobne jakimi niewątpliwie są szprosy w oknach. Najdroższe będą szprosy naklejane, szczególnie jeśli zdecydujemy się na ślepy szpros w szybie – tzw. duplex, który optycznie uwypukla ten naklejony. Nieco tańszym rozwiązaniem są więc pozostałe rozwiązanie szprosy konstrukcyjne czyli poprzeczki w skrzydłach oraz szprosy wewnątrzszybowe.

Czy szprosy w oknach są modne?

Wszystko jest kwestią gustu i stylu w jakim chcemy urządzić swój dom czy też mieszkanie. Swego czasu panowała ogromna moda na okna ze złotymi szprosami. Im więcej szprosów tym dom uważano za bardziej bogaty. W dzisiejszych czasach nowe budownictwo cechuje się minimalizmem a architekci stawiają na więcej naturalnego w pomieszczeniach. Gwarancją dużej ilości światła dziennego są okna z dużymi przeszkleniami i ogromne drzwi tarasowe zajmujące całe ściany.

Okna ze szprosami 08

Szprosy, niestety zabierają to światło zmniejszając optycznie okna i powodując, że wpada go do pomieszczenia mniej. Należy również pamiętać, że szprosy są bardzo charakterystycznym elementem i jeśli zdecydujemy się na zmianę wystroju domu z klasycznego, z którym szprosy komponują się idealnie, na nowoczesny lub industrialny to nie będziemy w stanie usunąć szprosów z okien. Szprosy niewątpliwe podkreślają styl domu i podkreślają wygląd zewnętrzny elewacji budynku. Jeśli decydujesz się na budowę domu w stylu tradycyjnym i chcesz nadać mu charakter dworkowy, szprosy w oknach będą idealnym dopełnieniem.

Przeczytaj także:   Jak prawidłowo zamontować okna

Czy można dołożyć szprosy do okien?

Jedynym rozsądnym sposobem na dołożenie szprosów do okien jest wybór szprosów wiedeńskich. Należy wiedzieć, że przyklejenie ich na szybę powinno być wykonane w sposób precyzyjny, najlepiej przez fachowca, przy użyciu odpowiednich narzędzi i chemii. Jeśli szprosy naklejamy w oknach osadzonych w murze, należy robić to przy sprzyjających, czyli ciepłych i suchych warunkach atmosferycznych. Istnieje mimo wszystko ryzyko odklejania się takich szprosów, dlatego też zaleca się klejenie szprosów na etapie produkcji stolarki. Innym rozwiązaniem na posiadanie szprosów w oknach już zamontowanych jest wymiana szyb na takie ze szprosami wewnątrz szybowymi. Jest to jednak kosztowny zabieg i negatywnie wpływa on na środowisko. Stare szyby należy przecież zutylizować.

Co pasuje do okien ze szprosami?

Niektórzy uważają, że szprosy nadają wnętrzom bardziej przytulny wygląd. Można jednak rozważyć inne sposoby na nadanie wnętrzom domowego charakteru. Same profile okienne i ich kolory mogą sprawić, że wnętrza domu nabiorą unikalnego charakteru. Wybór okien w okleinach w łatwy sposób zapewni niepowtarzalny styl i ociepli pomieszczenia. Jaki kolor okien wybrać? Jeśli jednak decydujemy się na okna ze szprosami, świetnie jako dodatki sprawdzą się delikatne i jednolite materiały. Charakteru wnętrzom mogą nadać również osłony wewnętrzne, tj. zasłony, roletki, żaluzje, a także parapety.

Czy szyby ze szprosami są zimniejsze?

Okna mają spełniać przede wszystkim funkcje izolacji budynku przy jednoczesnym zapewnianiu światła oraz powietrza. Inwestycja w okna to inwestycja w oszczędność energii. Szprosy (szczególnie te konstrukcyjne i międzyszybowe) jak i nawiewniki okienne wpływają negatywnie na parametry cieplne okna. Jeśli więc budujesz dom w stylu wiejskiej willi wybierz najcieplejsze z możliwych rozwiązań okiennych, tak aby pogorszone przez szprosy parametry nie wpływały znacząco na okna. Należy pamiętać, że każde okna ze szprosami zabierają światło, którego w naszym klimacie nie zawsze jest pod dostatkiem. Zakup okien ze szprosami musi więc być przemyślany za równo pod kątem oszczędności energii, jak i estetyki oraz designu budynku i wnętrza. Należy też pamiętać o ekologicznym podejściu do budownictwa.

Czy w Gdańskiej Fabryce Okien kupisz okna ze szprosami?

Choć uznajemy szprosy za zbędny wydatek i sugerujemy zawsze inwestowanie w wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo i energooszczędność, a w artykule prezentujemy inne sposoby na nadanie Twoim wnętrzom charakteru, to realizujemy również inwestycje ze szprosami. Poniżej opis jednej z nich. Dom jednorodzinny, nowe budownictwo w stylu dworkowym ze szprosami wiedeńskimi oraz specjalnie wykonywanymi z szablonów oknami łukowymi.

PROFIL: SALAMANDER bluevolution82
KOLOR: biały antyczny (folia specjalna)
SZPROSY NAKLEJANIE (WIEDEŃSKIE) również biały antyczny.

3/5 - (4 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt