Skip to content

Okna czarne czy antracyt

Wybór koloru stolarki okiennej to nie lada wyzwanie. Ale jeśli do wyboru są kolory zbliżone, a jednak inne, na który się zdecydować?

Okna czarne czy antracyt

Wybór koloru stolarki jest równie ważny jak parametry okien, które kupujemy do swoich domów. Okna przede wszystkim powinny zapewniać dużą ilość światła i wpływać na oszczędność energii. Niejednokrotnie kolor okien spędza sen z powiek wielu inwestorom i prowadzi do domowych dyskusji. Jaki kolor okien wybrać? Co będzie bardziej praktyczne? Czy dopasować okna do dachu czy wystroju wnętrz? W tym artykule natomiast postaramy się odpowiedzieć na pytania czy wybrać okna czarne czy antracyt?

O czym dokładnie piszemy?

  1. Okna czarne, czy antracytowe?
  2. Czy okna w kolorze są droższe?
  3. Do jakiego stylu pasują czarne okna?
  4. Czy czarne okna są praktyczne?
  5. Czym myć czarne okna?
  6. Jaki kolor elewacji do czarnych okien?
  7. Czy można dobrać bramę garażową i drzwi do czarnych okien?

Okna czarne czy antracyt?

Od kilku dobrych lat najpopularniejszym kolorem stolarki do domów jednorodzinnych, nowo powstałych bloków czy biurowców jest kolor ral7016 znany potocznie antracytem. Możemy spotkać go w wersji gładkiej, zarówno w stolarce aluminiowej, jak i okleinach PVC. Jest dostępny także w wersji imitującej drewno i skórkę pomarańczy. Niezależnie od tego czy wybierzemy kolor jednostronny czy dwustronny, antracyt króluje wśród chętnych do zakupu stolarki. Nie ma jednak reguły na jaki kolor okien się zdecydować. Wiele zależy od ogólnego przyjętego designu domu. Jeśli budujemy dom w kolorze antracyt, to wybierzmy okna w tym samym kolorze. O oknach antracytowych napisaliśmy już wiele, dlatego w tym artykule więcej uwagi poświęcimy kolorowi czarnemu.

Czy okna w kolorze są droższe?

Na cenę okien składa się wiele czynników. Szczególnie ważnym, na którym nie należy oszczędzać jest prawidłowy i szczelny montaż. Istotny wpływ na cenę ma również rodzaj wybranych szyb, zastosowanie ciepłej ramki czy dobór okuć specjalnych. Najtańszymi oknami będą okna białe z podstawowym wyposażeniem oferowanym przez producenta. Jeśli decydujemy się na wybór okien w kolorowych okleinach musimy liczyć się z dopłatami. Zdarza się jednak, że okna w dwustronnym kolorze będą tańsze niż te z jednostronnym. Natomiast nasz wybór może paść na okleiny podstawowe, takie jak antracyt, złoty dąb, orzech czy winchester, wtedy poziom cenowy jest wyższy o około 20-30%. Gdy wybierzemy okleiny klasy premium, czyli na przykład woodec, szary, jasny dąb czy czarny, wówczas ceny mogą być o kilka procent wyższe niż w przypadku podstawowych kolorów. Okna w kolorze są więc nieco droższe, ale nadają pomieszczeniom i zewnętrznym fasadom charakteru i często ocieplają wygląd budynków.

Przeczytaj także:   Jak przygotować okna na zimę

Do jakiego stylu pasują czarne okna?     

Czarne okna zdobywają coraz większą popularność. Są sugerowane przez architektów i wybierane przez inwestorów. I choć to stosunkowo nowy kolor w stolarce okiennej, to uważa się go za bardzo elegancki i ponadczasowy. Idealnie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych wnętrzach skontrastowany z bielą, szarościami czy jasnym drewnem, jak i we wnętrzach o stylu loftowym, które przepełnia metal, beton czy surowa cegła. Spotyka się nawet czarne okna ze szprosami we wnętrzach stylizowanych na wiejskie wille, czy o charakterze dworkowym. Stolarka w czarnej okleinie ma szerokie możliwości zastosowania w aranżacjach wnętrz. No dobrze, ale nasuwa się jedno zasadnicze pytanie:

Czy czarne okna są praktyczne?

Wśród przeciwników wyboru czarnych okien przede wszystkim padają argumenty dotyczące praktycznego zastosowania takich okien w budynkach. Do wad czarnych okien zaliczają nagrzewanie się czarnych profili. Ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne. Latem kiedy temperatury są wysokie, a niebo bezchmurne profile okienne potrafią się nagrzewać i pod wpływem wysokiej temperatury pracują – kurczą się oraz rozciągają.

Producenci oklein znaleźli jednak rozwiązanie na te niedogodności. Mianowicie folie okienne w kolorze czarnym posiadają specjalne powłoki, które mają za zadanie częściowo odbijać promienie słoneczne. Nagrzewaniu ulegają zarówno profile, szyby jak i dach oraz cała fasada budynku. Jest to proces, którego nie da się uniknąć. W Polsce nie mamy na szczęście klimatu, w którym upały utrzymywałby się na bardzo wysokim poziomie i trwały miesiącami. Opisywane zjawiska więc, są rzadkością. Kolejnymi argumentami przeciw czarnym oknom są bardziej widoczne ślady użytkowania stolarki – rysy i zadrapania oraz trudniejsze utrzymanie czystości ciemnej stolarki. Zatem warto zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację, bez względu na to, czy mamy okna czarne czy antracyt.

Czym myć czarne okna?

Pielęgnacja czarnej stolarki okiennej jest kluczowa. Należy pamiętać, że oprócz mycia okien od zewnątrz w tradycyjny sposób należy również dbać o utrzymywanie w czystości i konserwację stolarki wewnątrz (po otwarciu) czyli okuć, które odpowiadają za prawidłowe otwieranie i zamykanie okien. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, czyszczenie stolarki w ciemnych kolorach, czyli na przykład czarnych lub antracytowych okien odbywa się na tej samej zasadzie i przy użyciu tych samych środków, co okna białe i okna w okleinach drewnopodobnych. Należy tylko pamiętać aby nie używać środków żrących i na bazie octu.

Przeczytaj także:   Producent okien

Prawdą jest, że na ciemnych powierzchniach szybciej widać kurz i pył. Jednak profile okienne można na bieżąco przecierać takimi samymi środkami jak meble i blaty kuchenne. Z drobnymi zarysowaniami i uszkodzeniami profili okiennych z pomocą przyjdzie Gdańska Fabryka Okien. Posiadamy odpowiednie woski i markery w kolorach stolarki, które bez trudu zamaskują niechciane ślady i sprawią, że stolarka będzie wyglądała prawie jak nowa. Podsumowując, bez względu czy wstawimy okna czarne czy antracyt – zawsze należy o nie dbać używając przeznaczonych do tego środków.

Jaki kolor elewacji do czarnych okien?

Dopasowanie stolarki do wnętrza jest równie ważne jak spójność wyglądu domu od zewnątrz. Najczęściej architekci i inwestorzy decydują się na zaprojektowanie kolorystyki budynku tak, aby dach współgrał kolorem ze stolarką okienną, a elewacja nadawała kontrastu. Coraz częściej spotyka się jednak odważne projekty, w których ciemne dachy są zestawiane z drewnopodobnymi okleinami okiennymi i jasnymi elewacjami. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby patrząc na budynek pierwsze skrzypce grały okna i dach, to najlepiej zdecydować się na czarną dachówkę i elewacje w odcieniach bieli, beżu lub szarości.

Czy można dobrać bramę garażową i drzwi do czarnych okien?

Producenci okien jako pierwsi na rynku wprowadzili czarne okleiny dla swoich produktów. Jednak rynek szybko zmusił producentów drzwi i bram garażowych do poszerzenia oferty o produkty w kolorze czarnym. Obecnie nie ma żadnego problemu w dobraniu spójnej kolorystki okien, drzwi, bram i rolet. Niezależnie, czy mówimy o kolorach drewnopodobnych, czy ciemnych, takich jak czarny, szary lub antracyt. Zwracamy jednak uwagę, aby przy wyborze stolarki kierować się jej wyposażeniem, parametrami i niezawodnością. Najlepiej wybierać sprawdzonych producentów oraz dostawców z ugruntowaną pozycją na rynku. W Gdańskiej Fabryce Okien dobierzemy odpowiednie rozwiązania do Twoich potrzeb i dopasujemy kolorystykę produktów. Mamy za sobą również wiele ciekawych realizacji, w których Klienci zestawiają czarne okna z drewnopodobnymi okleinami na drzwiach i bramach garażowych lub także odwrotnie.

3.5/5 - (6 votes)
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie dotyczące produktu lub skonsultuj swój projekt